Reklama

Abp Głodź: peregrynacja wizerunku Maryi to polskie wyznanie wiary

Peregrynacja wizerunku Maryi jest naszym polskim wyznaniem wiary oraz katolickiej i narodowej wspólnoty - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź na Starym Rynku w Łowiczu, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie wędrówki kopii cudownego obrazu Matki Bożej po diecezji łowickiej i przekazanie go diecezji warszawsko-praskiej. Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosi metropolita gdański.

[ TEMATY ]

Maryja

abp Sławoj Leszek Głódź

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Abp Głódź przypomniał o miejscu Maryi w sercu polskiego narodu, nazywając ją "Gwiazdą Nadziei ukazującą drogę do Boga". - Prymas kardynał August Hlond mówił, że jeśli przyjdzie zwycięstwo to przez Maryję. To przekonanie podtrzymywał później Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński - "Prymas Zawierzenia i Maryjnych Dróg", które przeorały Polskę na milenijnym szlaku. Rozpalił on w milionach serc rodaków żagiew miłości narodu ku Matce i oddał go Jej w macierzyńską niewolę - powiedział hierarcha, nawiązując do obchodów milenijnych i historycznej peregrynacji cudownego obrazu.

Podkreślił, że obchody 100-lecia chrztu Polski były wyznaniem wiary i swoistym protestem przeciwko istniejącej epoce. - Wbrew pozorom, minione czasy nie odeszły zupełnie. Jej upiory co i raz błąkają się po Polskim tu i teraz - stwierdził hierarcha.

Abp Głódź zaznaczył, że trwająca obecnie w kraju peregrynacja wizerunku Maryi jest polskim wyznaniem wiary oraz świadectwem naszej katolickiej i narodowej wspólnoty. - Jest to świadectwo wypowiadane wobec tych, którzy twierdzą, że katolicyzm z naszej Ojczyźnie jest w odwrocie, schodząc z pierwszej linii, jakbyśmy odstawali od ducha czasów. Tymczasem warto zdać sobie pytanie: czym jest tzw. duch czasów? - zastanawiał się metropolita gdański.

Stwierdził, że duch czasów dziś nic innego jak błądzenie po meandrach egoizmu, hedonizmu z praktycznym materializmem życia. To terror poprawności politycznej, opacznie rozumianej wolności w wielu krajach Europy, zwłaszcza tej zachodniej, gdzie odrzuca się pojęcia, które od wieków tworzyły moralną cywilizację ludzkości, czy świętość małżeństwa.

Przypominając nauczanie św. Jana Pawła II o świętowaniu niedzieli abp Głodź przestrzegł przed uleganiem nurtowi liberalnemu. - Polsce nie do twarzy uleganie modom i koniunkturom, nadstawianie ucha i przyklaskiwanie europejskim stolicom. To nie jest nasza droga i nasze dziedzictwo - podkreślił.

Reklama

Podkreślił, że wnieśliśmy "wiano kultury i cywilizacji do Europy - wiano cmentarzy, którymi opletliśmy kontynent". Wspomniał o takich miejscach takich jak Bary pod Tobrukiem, Monte Cassino, Ankona, Bolonia, Falaise, Narwik czy Londyn, gdzie zginęło wielu polskich lotników w Bitwie o Anglię. - To jest nasze laissez-passer - nasza przepustka, o której zapominają, chcąc nas pouczać - ubolewał metropolita gdański.

Przypomniał o wysiłku polskiego oręża na przestrzeni minionych wieków które broniło chrześcijaństwa w Europie. - Wymienił rycerzy spod Chocimia, żołnierzy Cudu nad Wisłą z 1920 roku, którzy zatrzymali pochód bolszewizmu, członków armii Andersa, gen. Maczka, oraz żołnierzy wyklętych. - Choć świat ich wszystkich zdradził, tak jak to ma w zwyczaju robić. Oni jednak nie ulegli temu co nazywamy poprawnością polityczną. Nie czekały ich białe konie i fotele ministerialne Nie zagłaskiwali rzeczywistości ale nieśli Chrystusowego Ducha i dawali temu świadectwo, jak czciciel Niepokalanej św. Maksymilian Maria Kolbe, którego wielkie dzieło Niepokalanów promieniuje dziś na cały świat. Tymczasem, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie ma nawet wzmianki o tym św. męczenniku i bohaterze z Oświęcimia. Postać rotmistrza Witolda Pileckiego pokazana jest jedynie na małym zdjęciu paszportowym - ubolewał abp Głódź.

Jako przykład tych, którzy realizowali w swoim życiu prośbę Maryi "Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn", duchowny wskazał świętych i błogosławionych ziemi łowickiej, w tym m.in. św. Stanisława Papczyńskiego, bł. Maria Lament, czy bł. Franciszka Siedlicka.

Hierarcha przypomniał też, że nawiedzenie Obrazu zbiegło się z 25-leciem utworzenia diecezji łowickiej. Wymienił kolejnych biskupów podkreślając ich wkład w budowanie lokalnego Kościoła. Zachęcał jednocześnie wiernych by w swoim życiu osobistym i społecznym pozostawali wierni Ewangelii słuchając Boga i nauczania Kościoła.

Oficjalne rozpoczęcie peregrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie się 2 września. Uroczystości odbędą się w kolegiacie radzymińskiej.

2017-06-24 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy - Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

[ TEMATY ]

Ukraina

Maryja

wikipedia.org

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Poczajowie

Z położonych niedaleko polskiej granicy Mościsk, przybywamy dziś do Poczajowa, gdzie mieści się prawosławny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Maryjna wędrówka pozwala nam dziś zatrzymać się największej cerkwi wschodnich kresów dawnej Rzeczypospolitej, która została zbudowana w latach 1771–1783 na polecenie Mikołaja Bazylego Potockiego przez śląskiego architekta Jana Gotfryda Hoffmana i ukończona w 1785 według wskazówek Piotra Polejowskiego ze Lwowa.

Sobór, w którym dziś się zatrzymujemy jest okazałą świątynią o potężnej, spiętrzonej bryle zewnętrznym wyglądem przypomina założenia klasztorne Austrii lub Niemiec, ponieważ poczajowscy bazylianie, dla których była wznoszona, dążyli do zbliżenia z kulturą Zachodu.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję