Reklama

Konferencja Katolickich Biskupów USA

Katolicy w życiu politycznym

Niedziela w Chicago 28/2004

Książkę z serii Biblioteka „Niedzieli” można nabyć w redakcji naszego tygodnika

Książkę z serii Biblioteka „Niedzieli” można nabyć w redakcji naszego tygodnika

Zwracamy się jako biskupi, nauczyciele wiary katolickiej i prawa moralnego. Naszym obowiązkiem jest nauczanie o życiu ludzkim i jego godności, małżeństwie i rodzinie, wojnie i pokoju, potrzebach ubogich i potrzebie sprawiedliwości. Dzisiaj kontynuujemy nasze nauczanie o kwestii wyjątkowej wagi, która ostatnio stała się źródłem niepokoju wśród katolików oraz innych osób.
Nauczanie Kościoła katolickiego mówi, że zabijanie nienarodzonego dziecka jest złem i nigdy nie może być usprawiedliwione. Jeżeli ci, którzy dokonują aborcji, oraz ci, którzy chętnie biorą udział w tych praktykach, są w pełni świadomi zła, którego dokonują, są winni grzechu śmiertelnego i oddzielają się od Bożej łaski. Taka jest nauka Kościoła. Jest to również przekonanie wielu różnych ludzi dobrej woli.
Dopuszczanie się tego jest samo w sobie złem. Sprawa ta jest ostatnio najczęściej naświetlana w oficjalnej nauce katolickiej. Można powiedzieć, że system prawny współpracuje ze złem, skoro nie potrafi chronić życia tych, którzy nie mają żadnej ochrony oprócz prawnej. W Stanach Zjednoczonych Ameryki aborcję na żądanie uchwalono prawem konstytucyjnym, decyzją Sądu Najwyższego. Zaniedbanie ochrony życia niewinnych i bezbronnych jest grzechem przeciwko sprawiedliwości. Ci, którzy tworzą prawo, mają obowiązek z całym przekonaniem pracować, by poprawiać ustawy moralnie wadliwe, w przeciwnym wypadku są winni współpracy ze złem i grzeszą przeciw wspólnemu dobru.
Nasza konferencja wzywa katolików, aby wnosili swoje przekonania moralne do życia społecznego, nie zagrażając demokracji czy pluralizmowi, ale wzbogacając państwo i naród. Oddzielenie Kościoła od państwa nie wymaga podziału między wiarą a działaniem społecznym, między zasadami moralnymi a wyborem politycznym, ale chroni prawa wierzących i grup religijnych, aby wyznawali swoją wiarę oraz świadczyli o swoim systemie wartości w życiu społecznym.
Z duszpasterską troską będziemy służyli katolicką radą i wiedzą urzędnikom państwowym, którzy, popierając aborcję na żądanie, stają się w publiczny sposób propagatorami zła. Nie będziemy ustawać w wyjaśnianiu, tłumaczeniu, że aborcja jest złem, w nadziei, że ich współudział w tworzeniu zła może być rozwiązany przez właściwe kształtowane ich sumienia.
Po otrzymaniu obszernego tymczasowego raportu specjalnej grupy biskupów katolickich na temat polityków wyznania katolickiego (oczekujemy z niecierpliwością pełnego raportu) przedstawiamy kilka spraw z tego raportu, które naświetlają kierunki naszych starań:

Musimy wciąż wyraźnie, głośno i z przekonaniem nauczać i pomagać liderom katolickim uczyć jednoznacznego zaangażowania w prawną ochronę życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Nasze nauczanie w sprawach życia i godności ludzkiej powinno być odzwierciedlone w parafiach, w naszej edukacji, opiece zdrowotnej i duszpasterstwach służących ludziom. Musimy zrobić więcej, aby przekonać wszystkich, że życie ludzkie jest cenne, i że należy bronić godności ludzkiej. To wymaga nawiązania bardziej efektywnego dialogu i współpracy z urzędnikami państwowymi, szczególnie katolickimi. Popieramy rozmowy zainicjowane przez samych liderów politycznych. Katolicy muszą działać w obronie tych zasad w życiu społecznym. Transformacja świata jest szczególnym powołaniem osób świeckich. Musimy bardziej przyczyniać się do włączenia wszystkich wierzących w tę misję. Jako biskupi nie wzywamy do głosowania lub niegłosowania na konkretnych kandydatów. Staramy się raczej kształtować sumienie naszych wiernych, aby mogli zanalizować swoje stanowiska wobec kandydatów i dokonać wyboru opartego na katolickiej moralności i społecznym nauczaniu. Wspólnota katolicka i instytucje katolickie nie powinny honorować tych, którzy działają wbrew naszym fundamentalnym zasadom moralnym. Nie powinni otrzymywać nagród, honorów czy trybuny, które mogłyby wskazywać na poparcie dla ich działań. Angażujemy się w utrzymanie dialogu z urzędnikami państwowymi, którzy podejmują codziennie decyzje dotykające życia ludzkiego i jego godności.

Eucharystia jest źródłem i kulminacją życia katolickiego. Dlatego też, jak każde pokolenie katolickie przed nami, tak i my musimy kierować się słowami św. Pawła: „Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej” (1 Kor, 11, 27). Oznacza to, że wszyscy muszą zrobić rachunek sumienia z godnego przyjmowania Ciała i Krwi naszego Pana. Taka analiza jest zgodna z nauką Kościoła dotyczącą życia osobistego i społecznego.
Postawiono pytanie, czy odmowa udzielenia Komunii św. niektórym katolikom zaangażowanym w życie polityczne jest konieczna, jeśli żądają oni społecznego poparcia aborcji. Podając szeroki zakres uwarunkowań w sprawie tak ważnej, uznajemy, że takie decyzje spoczywają na każdym biskupie zgodnie z ustanowionymi zasadami kanonicznymi i duszpasterskimi. Biskupi mogą w toku działań duszpasterskich wydawać rozważnie różne osądy. Niemniej jednak wszyscy angażujemy się w ochronę życia i godności człowieka oraz nauczanie Ewangelii w tych trudnych czasach.
Tendencje polaryzujące w politycznym roku elekcyjnym mogą prowadzić do okoliczności, w których nauczanie katolickie oraz praktyki sakramentalne mogą być nadużywane do celów politycznych. Szacunek do Najświętszej Eucharystii w szczególności wymaga, aby otrzymana była godnie i aby postrzegać ją jako źródło dla naszej wspólnej misji w świecie.

18 czerwca 2004 r.

Tłumaczenie: Aleksandra Felenzer

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Koncert na rzecz zniszczonego kościoła w Libanie

2021-09-23 05:37

Katarzyna Artymiak

Rok po tragicznym wybuchu w Bejrucie, w Lublinie miały miejsce dwa koncerty na rzecz zniszczonego XI-wiecznego kościoła Saint-Joseph Des Peres Jesuites. Z recitalem muzyki klasycznej, łączącym tradycje libańskie, francuskie, angielskie i polskie, wystąpiły światowej klasy artystki: zaśpiewała sopranistka z Libanu Nadine Nassar, a przy harfie zasiadła Anna Sikorza-Olek. Pierwszy koncert miał miejsce 18 września w kościele Świętej Rodziny, drugi 19 września w kościele Matki Bożej Różańcowej. Oprócz Lublina panie wystąpiły jeszcze w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję