Reklama

Rekolekcje franciszkańskie w Zawierciu

Niedziela częstochowska 28/2004

W czerwcu w parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu odbyły się rekolekcje dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, którym przewodniczył o. Krystian Olszewski z klasztoru Ojców Bernardynów w Częstochowie. Rekolekcje rozpoczęły się wielkim dziękczynieniem Dobremu Pasterzowi za powołanie do kapłaństwa ks. Marcina, naszego rodaka. Kazanie w czasie Mszy św. dotyczyło tajemnicy tego sakramentu i wielkiego szacunku, jaki miał dla kapłanów św. Franciszek. Kolejny dzień rekolekcyjnych nauk wypełniła tematyka krzyża i śmierci Pana Jezusa oraz tajemnicy miłosierdzia Bożego. W czasie Eucharystii wstąpiły do junioratu franciszkańskiego dwie siostry. Kazanie skupiało się na fenomenie franciszkańskiej drogi, która dała Kościołowi w Polsce tylu wspaniałych ludzi: św. Kingę, św. Józefa Pelczara, bł. Anielę Salawę i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz wielu bezimiennych tercjarzy w naszych parafiach. W następnym dniu tematyka konferencji dotyczyła wiernego powołania Maryi. W czasie Mszy św. nasz Rekolekcjonista przypomniał o bogatej przeszłości franciszkanów świeckich, życząc, abyśmy z tego bogatego dziedzictwa korzystali w naszych wspólnotach. W ostatnim dniu rekolekcji braliśmy udział we Mszy św. wraz z wiernymi parafii. Po południu z naszym proboszczem ks. Kazimierzem Bednarskim przez adorację Najświętszego Sakramentu dziękowaliśmy za ten święty czas rekolekcyjnego skupienia. Sobór Watykański II w konstytucji Lumen gentium, poświęconej Kościołowi we współczesnym świecie, przypomniał, że wszyscy, a szczególnie franciszkanie świeccy winni dążyć do świętości. Niech te rekolekcje wydadzą błogosławione owoce, a nasze modlitwy, które były ofiarowane w sposób szczególny w intencji nowej prowincji zakonnej w Żytomierzu na Ukrainie, przyczynią się do rozwoju franciszkańskiego charyzmatu na tych terenach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję