Reklama

Pielęgniarki polskie a Unia Europejska

Niedziela częstochowska 28/2004

Spotkanie w Urzędzie Miasta

Spotkanie w Urzędzie Miasta

Podstawowa opieka zdrowotna zaspokaja przeważającą część potrzeb medycznych społeczeństwa, w której niezastąpioną funkcję pełnią pielęgniarki i położne. Ich rola i zadania zawodowe zmieniają się zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zmiany wzmaga proces integracji europejskiej, który wymusza porównywalność kwalifikacji zawodowych i takie ich zharmonizowanie, aby pielęgniarki i położne wszystkich krajów członkowskich miały równe szanse na europejskim rynku pracy.
Czy jednak tak jest? Fakty mówią, że nie. Np. polskie pielęgniarki, aby pracować w innym państwie muszą dostosować się do norm unijnych (perfekcyjna znajomość języka danego kraju, odpowiednia ilość godzin edukacyjnych i stażu pracy przed wyjazdem), podczas gdy pielęgniarek z innych państw europejskich przyjeżdżających do pracy w Polsce te zasady nie obowiązują.
W strategii reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce najwyższą cenę płaci średni personel medyczny. Zadłużenie placówek służby zdrowia skutkuje nieregularnym wypłacaniem wynagrodzeń, redukcją etatów pielęgniarskich, niepewnym jutrem pielęgniarek, podczas gdy nie słyszy się, aby np. zwalniano inne grupy medyczne. Mimo tych problemów, w zakresie pielęgnowania zdrowia pielęgniarka i położna musi być autorytetem dla pacjentów, ich rodzin, społeczeństwa w myśl zasady „primum non nocere”. Aby tak się stało, pielęgniarki muszą podnosić kwalifikacje zawodowe, opierać się na dowodach naukowych, opracowywać standardy opieki pielęgniarskiej, analizować i oceniać skuteczność sprawowanej opieki, ciągle doskonalić swoją praktykę.
O tych problemach rozmawiano m.in. w maju br. w Dniu Pielęgniarki i Położnej w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy w czasie spotkania pielęgniarek i położnych regionu częstochowskiego. Po powitaniu zebranych przez przewodniczącą OIPiP mgr Donatę Adrianowicz głos zabrali: prezydent miasta Tadeusz Wrona, wiceprezydent Jacek Betnarski oraz członek Okręgowej Izby Lekarskiej - dr Grzegorz Zieliński.
Zakończmy słowami życzeń, jakie do Służby Zdrowia w październiku ub.r. skierował Prymas Polski, Józef kard. Glemp: „Bóg, który nie tylko stworzył człowieka, ale ciągle tym światem rządzi, opiekuje się, czuwa nad nim - posługuje się rękami ludzkimi, posługuje się wiedzą, którą człowiek zdobywa, także medyczną, farmakologiczną i ludzkim doświadczeniem. Stąd też życzę, by cała polska Służba Zdrowia, tak zróżnicowana, a więc wszyscy włączający się w pomoc choremu człowiekowi, doznawali błogosławieństwa Bożego. Niech Matka Najświętsza, która jest Uzdrowieniem Chorych, będzie Opiekunką tak cierpiących, jak i zdrowych, którzy nad cierpiącymi się pochylają”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję