Reklama

Zachować dla przyszłych pokoleń

Kościół w Żarkach pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza został wybudowany w XVI w. Jego fundatorem był Marcin Myszkowski, kasztelan wieluński. Dwa wieki później świątynia uległa częściowemu zniszczeniu po pożarze i została odbudowana. Później były renowacje, instalowanie trzech dzwonów i budowa wieży. W naszym stuleciu proboszcz parafii ks. Leon Wódka zadbał o wybudowanie Domu Samotnej Matki i dokończenie budowy domu parafialnego.
Staraniem następnego proboszcza ks. Zenona Gajdy dokonano prac renowacyjnych kościoła, co znacznie wpłynęło na zmianę wyglądu świątyni.

Niedziela częstochowska 28/2004

Kaplica Krzyża Świętego

Kaplica Krzyża Świętego

Zadbany, jasny budynek parafialnego kościoła przyciąga uwagę mieszkańców, a także przyjeżdżających tutaj turystów, gdyż miejscowość znajduje się w jednym z piękniejszych zakątków archidiecezji. Okiem laika widać, że dach i tynki zewnętrzne były niedawno wymieniane. Dzięki ks. Zenonowi Gajdzie założono zewnętrzne oświetlenie kościoła i plebanii, wyremontowano parkan przykościelny i wyłożono kostką brukową plac kościoła i plebanii, ale to jeszcze nie wszystko. Wnętrze świątyni jest tak samo czyste i zadbane jak część zewnętrzna. Wchodzę do kaplicy św. Wojciecha. W centrum obraz Świętego, na bocznych ścianach freski i secesyjne kwiaty. Wszystko wygląda pięknie i świeżo, przecież niedawno zespół konserwatorów pracował tu w pocie czoła. „Już w 1883 r. freski były brudne i zaniedbane - mówi Ksiądz Proboszcz, wyczytałem to z pracy doktorskiej dawnego proboszcza tej parafii ks. Uchniarskiego. Ks. Uchniarski przytacza list mieszkańca Żarek - Żyda - Samuela Myskowica, fundatora kaplicy, który pisze o tym, że zaprosił swojego przyjaciela, również narodowości żydowskiej, aby namalował polichromię na ścianach kaplicy św. Wojciecha. Data 1882-1886 to czas powstania malowideł. Niestety, autor listu nie podaje nazwiska przyjaciela malarza, a nam nie udało się tego ustalić”.
Z późnobarokowego ołtarza patrzy na wchodzących św. Wojciech w czerwonych szatach biskupa. Konserwacji ołtarza podjął się zespół krakowskich konserwatorów Ewy Tymcik: Dorota Wierzbica-Miłkowska, Magdalena Getler, Mariusz Zając, Maria Krupa. Fresk na ścianie przedstawia św. Stanisława BM z ręką wzniesioną do błogosławieństwa, z drugiej strony widzimy postać Matki Bożej Częstochowskiej z Dzieciątkiem.
Polichromię odnawiali państwo Elżbieta i Witold Bulikowie, pomagał im również syn - student architektury, który nie wahał się dla tej pracy poświęcić swoich wakacji.
Renowacja fresków wymagała umiejętności poruszania się na rusztowaniu. „Szczególnie trudne było odnawianie fresków wieńczących kopułę, wtedy głowa i ręce musiały być cały czas uniesione do góry - mówi Elżbieta Bulik”. Prace trwały przez pół roku od rana do późnych godzin wieczornych. Ornamentyka fresków jest typowa dla okresu Młodej Polski. W Polsce jest 7 kaplic wykonanych przez tego samego, niestety, nieznanego artystę.
„Odnowienie ołtarza i polichromii pozwoliły na uratowanie kawałka historii sztuki dawnej Polski dla przyszłych pokoleń - mówi ks. Zenon Gajda. - Kaplica w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza jest wyrazem spotkania się różnych kultur i dwóch religii: chrześcijańskiej i judaistycznej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję