Reklama

Uroczystość Bożego Ciała

Kilkutysięczna rzesza wiernych, orkiestra dęta, liczne poczty ze sztandarami i feretronami, przedstawiciele różnych grup i stowarzyszeń diecezjalnych i parafialnych oraz korowód ponad 200 dziewczynek sypiących kwiaty towarzyszyły tegorocznej procesji Bożego Ciała w Legnicy.

Niedziela legnicka 28/2004

Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiana w legnickiej katedrze pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. Nawiązując do trudnego okresu społeczno-gospodarczego w naszej Ojczyźnie i świecie i różnorakich „głodów” przeżywanych przez ludzi, mówił: „Potrzeba naszego chrześcijańskiego dzieła, naszej miłości, aby Chrystus obecny w braciach nie cierpiał głodu, niedostatku. Różne mogą być powody ludzkiego głodu, ale różne też mogą być głody, które dręczą człowieka. Kiedy sięgamy do przeszłości, przypominamy sobie głód czasu II wojny światowej, głód obozów koncentracyjnych, zsyłek stworzonych przez systemy totalitarne. Ale nie tylko głód fizyczny jest trudny do zniesienia. Równie uciążliwy jest głód duchowy, którego doświadcza człowiek w swoim życiu. Dziś przypominamy sobie o tym szczególnym pokarmie, który potrzebny jest człowiekowi, który zostawił nam Chrystus. A jest nim Jego Ciało i Jego Krew”. Ksiądz Biskup wezwał do dziękczynienia za dar Eucharystii, a także do rozwijania w każdym z nas szacunku do świętej Eucharystii. „W uroczystość Bożego Ciała uczymy się też czuwać, aby to wielkie spotkanie z Chrystusem-Hostią, nie stało się dla nas zwyczajne, abyśmy nie przyjmowali Chrystusa niegodnie i w stanie grzechu, żebyśmy zawsze pogłębiali w sobie ducha tej czci, którą człowiek winien jest Bogu. Ożywiajmy więc dzisiaj naszą wiarę w Chrystusa, składajmy i w tym roku 2004 świadectwo nasze wiary. Przypominajmy wszystkim wierzącym i zagubionym, że nie jesteśmy sami, że idzie z nami przez pustynię tego życia Bóg” - apelował kaznodzieja.
Po Mszy św. ulicami miasta przeszła tradycyjna międzyparafialna procesja eucharystyczna. Podczas jej trwania Biskup Legnicki wezwał do jedności z Chrystusem i między sobą. Mówił: „Dzisiejsza procesja Bożego Ciała wyraziła tę jedność, na której tak zależy Jezusowi, i na której powinno zależeć każdemu z nas. Trzeba, żebyśmy stanowili jedno w naszych rodzinach, społeczeństwie polskim, ale także by ludzie stanowili jedność w całej Europie i świecie.
Ta procesja uświadomiła nam na nowo, że bez Chrystusa tej jedności nie będzie. Bez Jego Ewangelii nie będzie ludzi zjednoczonych, ale będą ciągle ludzie skłóceni, którzy poniewierają jeden drugim, którzy wprowadzają w życie społeczeństwa, to co złe, co szkodzi człowiekowi, narodowi naszemu, społeczności Europy i świata. Dlatego Ojciec Święty i my wszyscy domagamy się, aby w jednoczącej się Europie było odniesienie do Boga i wartości moralnych. Bo im bardziej będzie żywa wiara i ład moralny, który wyrasta z Dziesięciu Bożych Przykazań, tym bardziej będzie szanowany każdy naród, każdy człowiek, od chwili jego poczęcia do naturalnej śmierci”.
Odnosząc się także do aktualnej sytuacji społecznej w Polsce, stwierdził: „Widzimy, jak wiele nieporządku jest w naszej Ojczyźnie, spotykamy ciągle ludzi, którzy czują się pokrzywdzeni. Bo mają niedostatek, bo cierpią biedę, inni żyją ze strachem przed utratą pracy, bo co wtedy będzie z nimi, ich rodziną. Te niepokoje muszą być połączone z nadzieją, nadzieją, która rodzi się z zaufania Bogu i mądrości naszego narodu, opierającej się na Ewangelii, na zaufaniu Bożym przykazaniom. To, co widzimy złego w naszej Ojczyźnie, naszych rodzinach, świecie, winno nas bardziej wzywać do oparcia życia naszego na wartościach trwałych, sprawdzonych. Tym, którzy chcą demoralizować naszą młodzież, chcą rozbicia rodziny, zabijania dzieci i ludzi starych, musimy powiedzieć: Nie, my na to nie pozwolimy, bo jesteśmy Polakami, a nasza kultura stoi na straży dobra człowieka, rodziny i społeczeństwa”.
Podziękował także kilkutysięcznej rzeszy uczestników, którzy przybyli na tę Mszę św. i procesję, i wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie.
Procesja tradycyjnie przebiegała trasą od katedry poprzez rynek miasta do parafii Ojców Franciszkanów, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego i katedry. Ołtarze przygotowywane są przez: parafię katedralną, Ojców Franciszkanów, kleryków seminarium i co roku inną legnicką parafię. W bieżącym roku była to parafia pw. Świętej Trójcy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję