Reklama

Uroczystość Bożego Ciała

Kilkutysięczna rzesza wiernych, orkiestra dęta, liczne poczty ze sztandarami i feretronami, przedstawiciele różnych grup i stowarzyszeń diecezjalnych i parafialnych oraz korowód ponad 200 dziewczynek sypiących kwiaty towarzyszyły tegorocznej procesji Bożego Ciała w Legnicy.

Niedziela legnicka 28/2004

Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiana w legnickiej katedrze pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. Nawiązując do trudnego okresu społeczno-gospodarczego w naszej Ojczyźnie i świecie i różnorakich „głodów” przeżywanych przez ludzi, mówił: „Potrzeba naszego chrześcijańskiego dzieła, naszej miłości, aby Chrystus obecny w braciach nie cierpiał głodu, niedostatku. Różne mogą być powody ludzkiego głodu, ale różne też mogą być głody, które dręczą człowieka. Kiedy sięgamy do przeszłości, przypominamy sobie głód czasu II wojny światowej, głód obozów koncentracyjnych, zsyłek stworzonych przez systemy totalitarne. Ale nie tylko głód fizyczny jest trudny do zniesienia. Równie uciążliwy jest głód duchowy, którego doświadcza człowiek w swoim życiu. Dziś przypominamy sobie o tym szczególnym pokarmie, który potrzebny jest człowiekowi, który zostawił nam Chrystus. A jest nim Jego Ciało i Jego Krew”. Ksiądz Biskup wezwał do dziękczynienia za dar Eucharystii, a także do rozwijania w każdym z nas szacunku do świętej Eucharystii. „W uroczystość Bożego Ciała uczymy się też czuwać, aby to wielkie spotkanie z Chrystusem-Hostią, nie stało się dla nas zwyczajne, abyśmy nie przyjmowali Chrystusa niegodnie i w stanie grzechu, żebyśmy zawsze pogłębiali w sobie ducha tej czci, którą człowiek winien jest Bogu. Ożywiajmy więc dzisiaj naszą wiarę w Chrystusa, składajmy i w tym roku 2004 świadectwo nasze wiary. Przypominajmy wszystkim wierzącym i zagubionym, że nie jesteśmy sami, że idzie z nami przez pustynię tego życia Bóg” - apelował kaznodzieja.
Po Mszy św. ulicami miasta przeszła tradycyjna międzyparafialna procesja eucharystyczna. Podczas jej trwania Biskup Legnicki wezwał do jedności z Chrystusem i między sobą. Mówił: „Dzisiejsza procesja Bożego Ciała wyraziła tę jedność, na której tak zależy Jezusowi, i na której powinno zależeć każdemu z nas. Trzeba, żebyśmy stanowili jedno w naszych rodzinach, społeczeństwie polskim, ale także by ludzie stanowili jedność w całej Europie i świecie.
Ta procesja uświadomiła nam na nowo, że bez Chrystusa tej jedności nie będzie. Bez Jego Ewangelii nie będzie ludzi zjednoczonych, ale będą ciągle ludzie skłóceni, którzy poniewierają jeden drugim, którzy wprowadzają w życie społeczeństwa, to co złe, co szkodzi człowiekowi, narodowi naszemu, społeczności Europy i świata. Dlatego Ojciec Święty i my wszyscy domagamy się, aby w jednoczącej się Europie było odniesienie do Boga i wartości moralnych. Bo im bardziej będzie żywa wiara i ład moralny, który wyrasta z Dziesięciu Bożych Przykazań, tym bardziej będzie szanowany każdy naród, każdy człowiek, od chwili jego poczęcia do naturalnej śmierci”.
Odnosząc się także do aktualnej sytuacji społecznej w Polsce, stwierdził: „Widzimy, jak wiele nieporządku jest w naszej Ojczyźnie, spotykamy ciągle ludzi, którzy czują się pokrzywdzeni. Bo mają niedostatek, bo cierpią biedę, inni żyją ze strachem przed utratą pracy, bo co wtedy będzie z nimi, ich rodziną. Te niepokoje muszą być połączone z nadzieją, nadzieją, która rodzi się z zaufania Bogu i mądrości naszego narodu, opierającej się na Ewangelii, na zaufaniu Bożym przykazaniom. To, co widzimy złego w naszej Ojczyźnie, naszych rodzinach, świecie, winno nas bardziej wzywać do oparcia życia naszego na wartościach trwałych, sprawdzonych. Tym, którzy chcą demoralizować naszą młodzież, chcą rozbicia rodziny, zabijania dzieci i ludzi starych, musimy powiedzieć: Nie, my na to nie pozwolimy, bo jesteśmy Polakami, a nasza kultura stoi na straży dobra człowieka, rodziny i społeczeństwa”.
Podziękował także kilkutysięcznej rzeszy uczestników, którzy przybyli na tę Mszę św. i procesję, i wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie.
Procesja tradycyjnie przebiegała trasą od katedry poprzez rynek miasta do parafii Ojców Franciszkanów, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego i katedry. Ołtarze przygotowywane są przez: parafię katedralną, Ojców Franciszkanów, kleryków seminarium i co roku inną legnicką parafię. W bieżącym roku była to parafia pw. Świętej Trójcy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Zuzela: Msza św. w rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin

2021-08-01 14:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Zuzela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.

Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję