Reklama

Garbów - Cukrownia

Festiwal radości i modlitwy

A ja chcę wielbić na harfie
Twoją wierność, mój Boże!
Będę Ci grał na cytrze, Święty Izraela
Rozradują się moje wargi,
Gdy będę Ci śpiewał,
I dusza moja, którą odkupiłeś
Również mój język przez cały dzień
Będzie głosił Twoją sprawiedliwość
(Ps 71, 22-24)

Jedną z form wysławiania Boga i Maryi w „słodkiej” garbowskiej parafii jest Festiwal Pieśni Maryjnej „Ave Maria”. Jest to doskonała okazja do tego, by przez śpiew uwielbiać Maryję, Bożą Rodzicielkę i oddawać hołd Jej Synowi. Festiwal organizowany jest od 1994 r. w parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.
Tegoroczny Festiwal, który odbył się 29 maja, był dziesiątym, jubileuszowym. Rozpoczął się Litanią Loretańską oraz powitaniem przez proboszcza, ks. Mariana Szubę, wszystkich uczestników, gości, jury oraz mieszkańców parafii. Celem festiwalu jest propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności, prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku wykonawców, ożywienie religijnego ruchu artystycznego, integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej poprzez wspólną pracę, a także rozwój intelektualny i duchowy organizatorów oraz nabywanie doświadczeń poprzez wspólną, bezinteresowną i sumienną pracę we wspólnocie. Ponadto pragnęliśmy stworzyć festiwal radości i modlitwy - festiwal pozytywnych wartości.
Tradycją lat poprzednich, organizatorem Festiwalu są: parafia pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny oraz parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „AVE” w Garbowie - Cukrowni. Oczywiście duszą wszystkiego, co dzieje się w parafii, a jednocześnie współorganizatorem i dyrektorem festiwalu jest ks. kan. Marian Szuba, proboszcz tutejszej parafii. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: chórów, scholi, solistów oraz zespołów wokalno-instrumentalnych. Jury w składzie: Robert Otapiński (przewodniczący), Maria Sikora, Zofia Górecka, Urszula Matejczuk, Wiesław Otapiński - oceniało emisję głosu, dykcję, dobór repertuaru, pomysłowość w aranżacji utworów, interpretację utworu, a także treść wykonywanych utworów czyli trafne, oryginalne ujęcie tematu oraz przekaz wartości duchowych prezentowanych utworów. Każdy z uczestników mógł zaprezentować dwa utwory sakralne, z których przynajmniej jeden musiał być o tematyce maryjnej.
Na festiwalu pomimo konkursowych zmagań panuje zawsze atmosfera życzliwości, wzajemnej współpracy i wspólnoty wszystkich biorących udział w tym wydarzeniu. Dzięki wspaniałej atmosferze wspólnej zabawy, którą prowadziła Anna Michalska, czas szybko mijał i nie można było się nudzić, nie pozwalała na to różnorodność śpiewanych utworów, a często i oryginalność ich wykonania. Wykonawcy spotykali się z żywiołowym, gorącym dopingiem, a życzliwą atmosferę na widowni tworzyli właśnie uczestnicy konkursu. Organizatorzy zatroszczyli się również o regenerację sił, czyli o posiłek dla osób biorących udział w festiwalu. Tuż po obiedzie, zanim rozpoczęła się ceremonia rozdania nagród, zaśpiewał lubelski zespół „Być jak Tata”. Nie zdołał jednak do końca rozgrzać się na scenie, ani także wlać w serca widowni należytej atmosfery, gdy po godzinie głos konferansjerki podziękował im za mistrzowsko wykonane piosenki. Szkoda, że nie więcej, ale czas naglił. Mimo, że zwycięstwo w konkursie nie było nadrzędnym celem festiwalowych wykonawców, to zrozumiałe jest, że ogłoszenie wyników wzbudziło sporo emocji. Uczestnicy otrzymali oryginalne festiwalowe dyplomy, pamiątkową „złotą nutkę” z logo festiwalu, nie zabrakło także tradycyjnej okolicznościowej kolby cukru słodkiej parafii i upominków ufundowanych przez Restę, które wręczał ks. Marian Szuba.
Do Garbowa - Cukrowni przybyło 228 osób uczestniczących w festiwalowych zmaganiach wokalno-instrumentalnych, którzy dali świadectwo wiary, pokazując, że chrześcijaństwo jest także religią radości. W miarę upływu czasu do udziału w garbowskim festiwalu maryjnym zgłasza się coraz więcej profesjonalistów, nadając mu coraz piękniejszą oprawę, przy czym zawsze znajduje się tu miejsce także i dla amatorów. Zakończeniem festiwalowego spotkania był koncert laureatów, podziękowania i życzenia, aby młoda rozśpiewana brać nadal potwierdzała swoim śpiewem i muzyką przekonanie, że nie brakuje w Polsce młodych, rozśpiewanych katolików. Każdy kto był na tym festiwalu z pewnością umocnił się w swojej wierze i wyniósł z niego naukę bezcennej wartości.
Każda impreza tego typu czy to świecka, czy kościelna ma szansę zaistnieć dzięki sponsorom i dobrodziejom. Tak też było i w tym przypadku. Znalazły się życzliwe instytucje i dobrzy ludzie. Niektórzy od samego początku i nieprzerwanie wspierają organizację tego festiwalu. Do niezawodnych darczyńców należą: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Cukrownia Garbów, Spółka Akcyjna Resta w Garbowie, Hurtownia Spożywcza MN w Garbowie, Masarnia „Ryjek” z Nasutowa, piekarnia Tadeusza Drozda oraz piekarnia Państwa Królików, Bank Spółdzielczy w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa, Tygodnik Katolicki Niedziela oraz firma Schöller.

Laureaci X Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Garbowie - Cukrowni:

Zwycięstwo w kategorii solistów odniosła Małgorzata Prus - uczennica klasy I gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, II miejsce zajęła Agnieszka Jemielniak z Gościeradowa, a miejsce III przypadło Karolinie Masierak z Niedrzwicy Dużej. W kategorii schol I miejsce jury przyznało scholi z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Jastkowa, II miejsce otrzymała schola „Lauretki” z Garbowa - Cukrowni, natomiast „Dzwoneczki Maryi” uplasowały się na III miejscu. Wśród zespołów jury przyznało dwa wyróżnienia: dla zespołu „Miłorządki” z Chełma i dla zespołu „Agnus II” z Niedrzwicy Dużej oraz II miejsce dla zespołu „Angelus” z Gościeradowa. Laureatami festiwalu w kategorii chórów okazały się: chór szkolny I LO z Chełma oraz chór „Tercja”, działający przy Spółdzielczym Domu Kultury w Świdniku, II miejsce otrzymał chór „Immo Pectore”, również działający przy Spółdzielczym Domu Kultury w Świdniku, III miejsce natomiast przyznano chórowi „Wiejadło” z Ludwina.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję