Reklama

Gołąb

Z życia parafii

Niedziela lubelska 28/2004

Misterium o św. Florianie

We wspomnienie św. Floriana, 4 maja, w Gołębiu, w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, patronki ludzi w drodze, miało miejsce widowisko - misterium poświęcone męczeńskiej śmierci św. Floriana. Legendę o św. Florianie, do którego scenariusz napisała Agnieszka Maj, przedstawili uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej. Przedstawienie było wystawiane kilkakrotnie dla całej parafii i dla młodzieży z Ruchu Sercańskiej Młodzieży, zgromadzonej na nocnym czuwaniu w dniu 8 maja br. Agnieszka Maj jest także autorką innych widowisk i inscenizacji, które ubogacają społeczność szkolną i parafialną. Na uwagę zasługuje przypomnienie widowiska Człowiek końca tysiąclecia, poświęconego 25-rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II czy inscenizacja związana z narodzeniem Chrystusa pt. A Ty, Betlejem. W gronie młodych aktorów, współpracujących z Panią Agnieszką, są: Anna Bąkała, Sylwia Gmitruk, Krzysztof Gębala, Damian Stawski, Łukasz Zdunek, Paulina Chyćko, Aleksandra Bemat, Mateusz Siwek, Adrianna Gowin, Magdalena Czader, Martyna Warowna i Marcin Gawryjołek.

Odpust w Gołębiu

Reklama

9 maja br. przeżywaliśmy odpust ku czci św. Floriana, męczennika, patrona strażaków. Uroczystość zgromadziła wielu parafian, a nade wszystko strażaków z całego dekanatu puławskiego. Sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Kazimierz Mąkosa z Góry Puławskiej, a kazanie wygłosił ks. kan. Andrzej Mizura, kapelan Powiatowej Straży Pożarnej

Odpust w Niebrzegowie

13 maja w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Niebrzegowie, należącym do parafii św. Katarzyny i Floriana w Gołębiu, przeżywaliśmy odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystość odpustową poprzedziły pielgrzymki z sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej z Gołębia, znajdującego się w odległości 10 km, pielgrzymka z Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa z Borowej oraz pielgrzymka z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z Bobrownik pod przewodnictwem proboszcza, ks. Wojciecha Gawełko. Uroczystościom odpustowym przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz, ks. Andrzej Gawełko z Bobrownik. W kazaniu nawiązał do 87. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, 23. rocznicy zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II oraz ukazał rolę matki w rodzinie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

Fotogaleria Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję