Reklama

Gołąb

Z życia parafii

Niedziela lubelska 28/2004

Misterium o św. Florianie

We wspomnienie św. Floriana, 4 maja, w Gołębiu, w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, patronki ludzi w drodze, miało miejsce widowisko - misterium poświęcone męczeńskiej śmierci św. Floriana. Legendę o św. Florianie, do którego scenariusz napisała Agnieszka Maj, przedstawili uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej. Przedstawienie było wystawiane kilkakrotnie dla całej parafii i dla młodzieży z Ruchu Sercańskiej Młodzieży, zgromadzonej na nocnym czuwaniu w dniu 8 maja br. Agnieszka Maj jest także autorką innych widowisk i inscenizacji, które ubogacają społeczność szkolną i parafialną. Na uwagę zasługuje przypomnienie widowiska Człowiek końca tysiąclecia, poświęconego 25-rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II czy inscenizacja związana z narodzeniem Chrystusa pt. A Ty, Betlejem. W gronie młodych aktorów, współpracujących z Panią Agnieszką, są: Anna Bąkała, Sylwia Gmitruk, Krzysztof Gębala, Damian Stawski, Łukasz Zdunek, Paulina Chyćko, Aleksandra Bemat, Mateusz Siwek, Adrianna Gowin, Magdalena Czader, Martyna Warowna i Marcin Gawryjołek.

Odpust w Gołębiu

Reklama

9 maja br. przeżywaliśmy odpust ku czci św. Floriana, męczennika, patrona strażaków. Uroczystość zgromadziła wielu parafian, a nade wszystko strażaków z całego dekanatu puławskiego. Sumie odpustowej przewodniczył ks. kan. Kazimierz Mąkosa z Góry Puławskiej, a kazanie wygłosił ks. kan. Andrzej Mizura, kapelan Powiatowej Straży Pożarnej

Odpust w Niebrzegowie

13 maja w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Niebrzegowie, należącym do parafii św. Katarzyny i Floriana w Gołębiu, przeżywaliśmy odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystość odpustową poprzedziły pielgrzymki z sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej z Gołębia, znajdującego się w odległości 10 km, pielgrzymka z Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa z Borowej oraz pielgrzymka z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z Bobrownik pod przewodnictwem proboszcza, ks. Wojciecha Gawełko. Uroczystościom odpustowym przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz, ks. Andrzej Gawełko z Bobrownik. W kazaniu nawiązał do 87. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, 23. rocznicy zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II oraz ukazał rolę matki w rodzinie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję