Reklama

Wybierz się razem z nami

Niedziela łomżyńska 28/2004

Moi Bracia i Moje Siostry!
Zakończył się rok szkolny i katechetyczny. Wielu z nas planuje wypoczynek wakacyjny i urlopowy. Mamy odpoczywać fizycznie, ale równocześnie jawi się sposobność odnowienia siły dla naszego życia duchowego. Bóg ciągle stawia nam nowe zadania i ciągle posyła nas do realizowania chrześcijańskiego powołania.
Ojciec Święty wskazał nam trzyletni cykl duszpasterski. Pierwszy rok przebiegał pod hasłem Poznaj Chrystusa, drugi - Pokochaj Chrystusa, a trzeci, aktualny rok, przebiega pod hasłem Naśladuj Chrystusa. Ten rok kontynuuje i podsumowuje poprzednie lata. Żeby naśladować Chrystusa trzeba najpierw Go poznać, potem pokochać. A jeżeli kogoś się zna i kocha, to następnym krokiem jest naśladowanie. Tak ma być również w naszym odniesieniu do Chrystusa.
Wspaniałą okazją do podjęcia tego programu jest pielgrzymka piesza. Pielgrzymowanie to przede wszystkim szkoła modlitwy, zbliżania się przez Matkę Najświętszą do Boga. Przez modlitwę, śpiew, przez przyjmowanie sakramentów, przez udział w Eucharystii, wchodzimy coraz głębiej w zjednoczenie z Bogiem.
Pielgrzymowanie, to szkoła życia społecznego. Gdy ma się plecak na ramieniu, człowiek czuje się tak, jakby włączył się w nowe środowisko. Razem z nim są siostry i bracia pielgrzymi, z którymi wędruje nie bacząc, czy to są osoby z wielkiego świata, wykształcone, czy zwykli ludzie, starsi czy młodsi. Każdy dla każdego jest siostrą i bratem. Pielgrzymując, patrzy się na ludzi stojących przy drodze, doznaje się od nich życzliwości - gdy częstują pielgrzymów jedzeniem i piciem. Wreszcie, gdy już dochodzi się do Częstochowy następuje przedziwne dojrzewanie do spotkania z Matką Bożą. Wielkim przeżyciem jest przejście przez częstochowskie Aleje Najświętszej Maryi Panny. Tu spotykamy wiele pozdrawiających nas rąk, rozradowanych oczu i życzliwych serc.
W sierpniu z każdego zakątka Polski spływają na Jasną Górę, jak rzeki wezbrane, niezliczone rzesze polskiego Narodu, aby przed tronem Maryi - naszej Matki i Królowej, złożyć pokorny dar gorącej modlitwy i chrześcijańskiej pokuty. Jasnogórscy pielgrzymi proszą Maryję o Jej przedziwną pomoc i obronę, abyśmy dochowali wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi i w ten sposób odpowiedzieli, przez świadectwo Chrystusowi Zmartwychwstałemu, na wielkie wołanie Europy i świata o nadzieję, której tak bardzo potrzebuje człowiek kroczący po trudnych drogach trzeciego tysiąclecia.
Również z naszej diecezji, już po raz 20. wyruszy Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Podobnie jak w latach ubiegłych 1 sierpnia z Łomży wyruszą grupy: św. Andrzeja Boboli i św. Franciszka; z Ostrołęki: grupa św. Stanisława Kostki i św. Antoniego; z Zambrowa grupa sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. 2 sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej wyruszy grupa bł. Władysława z Gielniowa, a 3 sierpnia z Wyszkowa grupa św. Wojciecha. Pragnę się z wami, Drodzy Pielgrzymi, spotykać na trasie. Najpierw w łomżyńskiej katedrze, potem w parafii Strachówka, gdzie będę sprawował dla wszystkich pielgrzymów ofiarę Mszy św., a na zakończenie spotkamy się przed tronem naszej Pani i Królowej na Jasnej Górze 13 sierpnia br.
W tym roku będzie przewodzić pielgrzymom hasło Naśladuj Chrystusa. Podczas pielgrzymki będziemy uczyć się, co znaczy być jedno z Chrystusem, co znaczy nauka Ewangelii, która mówi - jeżeli jesteś wyznawcą Chrystusa, to każdy jest twoim bratem i siostrą. Tu jest źródło naszego odniesienia do Boga i do przykazania miłości bliźniego. W tym jest klucz do rozumienia chrześcijaństwa.
Do pielgrzymowania przed oblicze Jasnogórskiej Pani zapraszam z całego serca wszystkich, którym pozwoli na to czas i zdrowie. Mamy różne do tego powody i intencje. Zachęcam szczególnie dlatego, że jest to nasza 20. Piesza Pielgrzymka. Mały jubileusz. Wybierzmy się na pielgrzymkę, aby podziękować Bogu i Matce Najświętszej za te 20 lat wspólnego wędrowania. Swoje słowo kieruję do tych, którzy szli pieszo na Jasną Górę już w poprzednich latach, a mieli z różnych przyczyn kilka lat przerwy. Postarajcie się znaleźć czas na to, abyśmy w tym roku znowu spotkali się na pielgrzymim szlaku.
W sposób szczególny zachęcam was, ludzie młodzi, ponieważ jest to w znacznej mierze pielgrzymka młodych. Jesteście pełni sił i entuzjazmu. A tego potrzeba nie tylko na pielgrzymce, ale i we współczesnym świecie. Niech udział w pielgrzymce będzie dla was wezwaniem i wielką przygodą. Spotkacie wielu ludzi, którzy wniosą do waszego życia coś nowego. Może masz jakieś problemy w swoim życiu. Idź i podziel się nimi z innymi. Ale pamiętaj, nie jesteś sam. Jest z tobą Bóg i drugi człowiek. Nie oczekuj pomocy tylko dla siebie. Staraj się nieść ją innym.
Tych, którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce zachęcam do duchowej łączności z pątnikami na trasie. Pomocą w tym niech służą różnego rodzaju relacje: transmisje za pośrednictwem naszego diecezjalnego „Radia Nadzieja”, modlitwa różańcowa, a szczególnie Apel Jasnogórski celebrowany o godz. 21.00 w świątyniach parafialnych. Duszpasterzy zachęcam, aby w miarę możliwości o tej godzinie w czasie trwania pielgrzymki organizowali w swoich kościołach uroczyste Apele Jasnogórskie w łączności z pielgrzymami. W miesiącu gorącej modlitwy o trzeźwość narodu wyśpiewane przed Matką Bożą: Pamiętam, czuwam staje się wyrazem szczególnej odpowiedzialności za naszą przyszłość.

Drodzy Pątnicy!
Na zakończenie tego listu kieruję do was szczególne prośby: w liście na Wielki Post prosiłem o wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu i nieustający Różaniec. Drogich pielgrzymów proszę o włączenie się w stałą modlitwę różańcową.
Jest jeszcze druga prośba. Jak słyszeliście z komunikatów planujemy gruntowny remont naszej łomżyńskiej katedry. Pomódlcie się w czasie drogi i przed obliczem Pani Jasnogórskiej, aby wstawiała się za nami u Jezusa Chrystusa w tym szczególnym i drogim naszemu sercu przedsięwzięciu.
Już dzisiaj modlę się za uczestników i organizatorów Jubileuszowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Składam serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ludziom dobrej woli i wrażliwego serca, którzy wspierają to dzieło duchowo i materialnie, wszystkim, którzy przyjmują pielgrzymów na trasie naszej pielgrzymki.
Na pracę przygotowania i każdy dzień pątniczego trudu z Księdzem Biskupem Tadeuszem z serca błogosławię.

+ Stanisław Stefanek TChr - Biskup łomżyński

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

Powstał film o precyzyjnej przebudowie organów katedralnych, które przechodzą szereg specjalistycznych zabiegów remontowych, aby uczcić jubileusz 850 lat istnienia głównej parafii diecezji. Organy po remoncie poświęci bp Jan Piotrowski 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję