Reklama

Modlitwa w czasie pracy i chwilach odpoczynku

Dynamizm ludzkiego życia przejawia się m.in. w różnorodnym wykorzystaniu i przeżywaniu czasu otrzymanego od Stwórcy. W naszą egzystencję wpisują się codziennie: troska i niepokój, poczucie bezpieczeństwa i radość, praca i odpoczynek.
Odnośnie zaś do pracy i odpoczynku można spotkać dwie skrajne opcje. Pierwszą prezentują ludzie, którzy koncentrują się tylko i wyłącznie na pracy. Twierdzą oni, że odpoczynek jest stratą czasu i lenistwem. Są oni zawsze zapracowani, zabiegani, nie mają czasu dla rodziny, przyjaciół, znajomych. Nie wykorzystują dni wolnych i urlopów.
Inną grupę stanowią ci, którzy twierdzą, że praca nie ma większego sensu poza zarobkiem pieniędzy. Według nich należy, na ile to możliwe, unikać pracy. W zamian zaś większość czasu powinna być przeznaczona na odpoczynek, rozrywki, zabawy, pogodne i beztroskie życie.
Jedna, jak i druga opcja nie sprzyja duchowemu życiu. Należy odnaleźć właściwe proporcje czasowe w stosunku do pracy i odpoczynku. Mędrzec Pański Kohelet tak powie: „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania (...) czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów” (Koh 3, 1-4).
Właściwe rozeznanie czasu na pracę i odpoczynek. Dobre go wykorzystanie sprawi, że człowiek odczuje radość w pracy i radość w chwilach wytchnienia: „Poznałem, że dla niego (człowieka) nic lepszego, niż cieszyć się i o to dbać, by szczęścia zaznać w swym życiu. Bo też, że człowiek je i pije, i cieszy się szczęściem przy całym swym trudzie - to wszystko dar Boży” (Koh 3, 12 -13).
Aby odkryć to, że zarówno czas pracy - trudu, jak i czas odpoczynku jest darem Bożym, należy wszystkie momenty naszego życia rozpatrywać w perspektywie mądrości Bożej. Dokonuje się to na modlitwie. Bez płaszczyzny modlitwy samo skoncentrowanie się na pracy doprowadzi bardzo szybko do zniechęcenia i traktowania wysiłku intelektualnego, jak i fizycznego jako kary za grzech. W modlitwie zaś Bóg wskaże, że pozytywny i wyczerpujący wysiłek ludzki wpisany jest w dzieło stwórcze i misterium naszego zbawienia.
Odpoczynek bez Pan Boga może doprowadzić do lenistwa i wykorzystywania pracy bliźnich w taki sposób, by samemu nic nie robić. W modlitwie zaś, człowiek odczyta radość i właściwe rozumienie tego czasu, który nazwany jest odpoczynkiem.
Pan Jezus niestrudzenie głosił Dobrą Nowinę. Kiedy poczuł zmęczenie udawał się także na miejsca samotne, by odpocząć i głębiej rozmawiać z Ojcem Niebieskim. To samo zalecał Apostołom. Kiedy powrócili oni z głoszenia Ewangelii, otrzymali od Mistrza propozycję: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco” (por. Mk 6, 31).
Niech świadomość konieczności modlitwy towarzyszy nam w godzinach zajęć, jak i w czasie odpoczynku - szczególnie zaś odpoczynku urlopowego i wakacyjnego.

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję