Reklama

„Za zasługi dla Ziemi Łowickiej”

Rok 2004 ogłoszony został już we wrześniu 2003 r. Rokiem Władysława Grabskiego. Uchwałę tę podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z 80. rocznicą powołania Gabinetu Władysława Grabskiego, 80. rocznicą powołania Banku Polskiego oraz 130. rocznicą jego urodzin.
Także łowickie władze samorządowe uznały, że prof. Władysław Dominik Grabski poprzez miejsce swego urodzenia (Borów nad Bzurą w łowickiem) i szeroką działalność w dziedzinie ekonomii politycznej, finansów, prawa, historii i rolnictwa zasługuje na utrwalenie w świadomości społeczeństwa łowickiego jako Wybitny Syn Ziemi Łowickiej.
Dlatego już 10 marca w sali obrad Rady Powiatu Łowickiego w Łowiczu odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Władysława Grabskiego w Powiecie Łowickim. Jego przewodniczącym został Cezary Dzierżek - starosta łowicki.
Na XVIII Sesji Rady Powiatu Łowickiego, w dniu 26 maja, podjęta została uchwała Rady Powiatu w sprawie ustanowienia medalu im. Władysława Grabskiego „Za zasługi Dla Ziemi Łowickiej”. Zadecydowano także o powołaniu Kapituły Medalu.
Medal ma kształt okrągły, średnicę 8 cm. Wykonano go z metalu patynowanego na kolor brązowy. Na awersie medalu umieszczono w polu centralnym podobiznę Władysława Grabskiego. W dolnego części podobizny znajduje się data: 1874-1938. W otoku wokół pola centralnego u dołu znajduje się napis: „Za zasługi dla Ziemi Łowickiej”, zaś u góry otoku napis: „Medal im. Władysława Grabskiego”. Napisy te oddzielone zostały od siebie gwiazdkami sześcioramiennymi, po jednej z każdej strony.
Z kolei na rewersie medalu umieszczono w polu centralnym herb Powiatu Łowickiego. Nad herbem znajduje się napis: „Powiat Łowicki”. Herb otoczony jest wieńcem zbóż. W otoku pola centralnego u dołu znajduje się data: 2004 r., zaś u góry napis: „Ustanowiony przez Radę Powiatu Łowickiego w 130-tą rocznicę urodzin”. Również te napisy rozdzielone zostały od siebie gwiazdkami sześcioramiennymi.
Władysław Grabski jako mąż stanu i polityk stał się również tematem sympozjum naukowego, które odbyło się w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, 26 maja. Sympozjum zorganizował Wydział Historyczny uczelni. „Władysław Grabski był wybitnym politykiem, a jego reforma uzdrowiła finanse państwa polskiego” - podkreślał jeden z prelegentów, prof. dr hab. Wiesław Balcerak, rektor uczelni.
Kolejny akcent, związany z obchodami Roku Władysława Grabskiego to centralne uroczystości, które zaplanowano na 7 lipca w Borowie, w 130. rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka, Syna Ziemi Łowickiej, Premiera i Ministra Skarbu II Rzeczypospolitej. Uroczystościom patronuje starosta łowicki Cezary Dzierżek - przewodniczący Powiatowego Komitetu Obchodów oraz rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Tomasz Borecki - przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obchodów. Po wystąpieniach okolicznościowych zaproszonych gości nastąpiło odsłonięcie pomnika Władysława Grabskiego, a następnie odbył się koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej. Centralne uroczystości obchodów Roku Władysława Grabskiego w Borowie zakończył Łowicki Piknik Urodzinowy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

Powstał film o precyzyjnej przebudowie organów katedralnych, które przechodzą szereg specjalistycznych zabiegów remontowych, aby uczcić jubileusz 850 lat istnienia głównej parafii diecezji. Organy po remoncie poświęci bp Jan Piotrowski 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję