Reklama

Szlakiem Jana Pawła II

Już po raz drugi odbyła się w Łodzi wędrówka szlakiem Papieża Pielgrzyma. Celem spotkania było upamiętnienie pobytu w naszym mieście Ojca Świętego Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta. W tym roku owo wędrowanie odbyło się 14 czerwca. Siedmioma autokarami mieszkańcy Łodzi wraz z abp. Władysławem Ziółkiem, bp. Adamem Lepą, bp. Ireneuszem Pękalskim oraz z radnymi przebyli drogę będącą łódzkim szlakiem papieskim, by w duchu łączności z Honorowym Łodzianinem na Watykanie zgłębiać apostolskie pouczenia skierowane 25 lat temu do obywateli Łodzi.
Wędrówka rozpoczęła się przy budynku Urzędu Miasta Łodzi, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Dalej trasa wiodła kolejno przez Lotnisko Lublinek (gdzie Jan Paweł II sprawował historyczną Mszę św.), zakłady „Alba” (do miejsca, w którym Papież podjął rozmowę z witającymi go łodzianami), aż do zakładów „Uniontex” (gdzie Ojciec Święty spotkał się z łódzkimi włókniarkami).
Podczas tegorocznej pielgrzymki uczestnicy spotkania ze skupieniem wysłuchali słów Księdza Arcybiskupa, który wspomniał o sensie i motywach powracania do tamtych dni. „Obok wędrówki sentymentalnej, powracają wypowiedziane wtedy słowa. Stanowią one przesłanie odnoszące się do naszego życia i naszej przyszłości. 25 lat temu Jan Paweł II życzył wszystkim zgromadzonym, aby byli sobą, by stali na straży tego co jest w naszej kulturze chrześcijańskie i autentyczne”.
Bp Adam Lepa również wspomniał o tamtych dniach, kiedy to Ojciec Święty sprawując Mszę św. na Lublinku, kierował swoje słowa do dzieci i wszystkich zgromadzonych: „Jan Paweł II mówił o autokatechizacji. Katecheza, bowiem to zbiorowy obowiązek całego Kościoła. Ojciec Święty apelował, abyśmy zgłębiali naszą wiedzę religijną. Owo przesłanie jest szczególnie ważne teraz, gdy jesteśmy w nowej strukturze Europy. Zatem powinniśmy chronić nasze poglądy oparte na wartościach religijnych, gdyż mogą zostać wyparte jeśli nie będziemy ich stale zgłębiać”.
Bp Ireneusz Pękalski nawiązał w swoim wystąpieniu do wizyty Jana Pawła II w zakładach „Uniontex”, gdzie w owym czasie pracowały niemal same kobiety. „Ojciec Święty mówił o równości pomiędzy kobietą, a mężczyzną, ale wspomniał również o zadaniu nadrzędnym kobiet, czyli o powołaniu do macierzyństwa (...), przypomniał, że kobieta chcąc wyzwolić się spod władzy mężczyzny nie może dopuścić do wypaczenia i zatracenia tego co jest w niej najcenniejsze, czyli do utraty swej kobiecości”.
Wędrowaniu towarzyszyło liczne grono uczniów z łódzkich szkół, które specjalnie na tę okazję przygotowało program artystyczny. Modlitwa w intencjach Ojca Świętego w archikatedrze, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Janowi Pawłowi II, zakończyła pielgrzymowanie Łodzian.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję