Reklama

Wydarzenia z diecezji

Dziękujmy Panu Bogu

12 czerwca odbyło się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację płockich biskupów: abp. Antoniego Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych za wiarę podczas II wojny światowej. Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez kilkuset kapłanów z diecezji przewodniczył w katedrze płockiej bp Stanisław Wielgus.

Mszę św. poprzedził okolicznościowy koncert, na który złożyły się recytacje poezji i fragmentów nauczania pasterskiego Męczenników, a także śpiewy wykonaniu Kameralnego Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej w Płocku z towarzyszeniem Kwintetu Dętego „Canzona”.
W treść uroczystości wprowadził zebranych bp Roman Marcinkowski, który przypomniał, że płoccy męczennicy zostali beatyfikowani 13 czerwca 1999 r.
Ksiądz Biskup przywołał też słowa zaczerpnięte z modlitwy biskupiej, odmawianej przy zakładaniu krzyża pektoralnego, które podczas uroczystości beatyfikacyjnej wypowiedział Jan Paweł II, a które zawierają prośbę o odwagę w dźwiganiu i obronie krzyża. „Te słowa niech staną się modlitwą całego Kościoła” - powtórzył za Ojcem Świętym Biskup Roman. Ksiądz Biskup zwrócił także uwagę na podwójny motyw wspólnego dziękczynienia, mówiąc m.in.: „Miłosiernemu Bogu pragniemy dzisiaj w matce kościołów diecezji złożyć dziękczynienie za dar męczeństwa abp. Antoniego Juliana i bp. Leona. Dziękujemy, że bez wahania dali przykład Bogu, Kościołowi i narodowi. Polecamy również posługę naszego pasterza bp. Stanisława Wielgusa, który przed 5 laty, w roku beatyfikacji Męczenników, został powołany na płockie biskupstwo, stając się następcą bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego”.
Biskup Roman wygłosił też homilię (jej pełny tekst publikujemy w dzisiejszym numerze), po której wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali dziękczynne Te Deum, wielbiąc Boga za świadectwo płockich Męczenników. Po Komunii zaś ks. prof. Wojciech Góralski w imieniu duchowieństwa diecezji złożył na ręce Biskupa Stanisława gratulacje z okazji 5-lecia jego posługi w Kościele płockim. Dziękując za słowa życzeń, Pasterz naszej diecezji powiedział m.in.: „Przed 5 laty przychodziłem do tej prastarej diecezji z wielkim lękiem. Wiedziałem, że jest to czcigodny Kościół z bogatą historią i tradycją. Pragnąłem sprostać temu wielkiemu dziedzictwu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspomagali i wspomagają mnie w trudzie pasterzowania: Biskupowi Romanowi za jego życzliwość i przyjaźń, kapłanom i wiernym świeckim za wsparcie i modlitwę. Dzięki waszej pomocy wszedłem w ten Kościół, pokochałem go z całego serca i w pełni się z nim identyfikuję” - mówił Pasterz Kościoła płockiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję