Reklama

Wydarzenia z diecezji

Odnowienie przyrzeczeń ministranckich

Niedziela płocka 28/2004

30 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Daniszewie odbyła się uroczystość poświęcenia szat ministranckich i odnowienia przyrzeczeń przez 42 ministrantów. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. prał. Kazimierz Ziółkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.
W kazaniu Celebrans omówił sens służby liturgicznej ołtarza, stwierdzając, że ministranci poprzez służbę kapłanowi odprawiającemu Mszę św. służą samemu Panu Bogu. Ksiądz Kanclerz przypomniał też, że bycie ministrantem zobowiązuje do godnego zachowanie nie tylko w świątyni, lecz także poza nią. Po homilii Celebrans poświęcił stroje ministranckie.
Następnie na prośbę opiekuna ministrantów przyjął od nich przyrzeczenia, które złożyli w obecności proboszcza parafii Daniszewo ks. Zdzisława Ulatowskiego i swoich rodziców oraz zgromadzonych licznie wiernych. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Kanclerz złożył ministrantom życzenia, wspominając swoją służbę ministrancką oraz udzielił błogosławieństwa.
Jak powiedział w rozmowie z „Niedzielą” ks. Zdzisław Ulatowski, ministranci z parafii Daniszewo są bardzo aktywną grupą parafialną, na którą zawsze może liczyć. Obecnie służbę przy ołtarzu pełni 42 ministrantów, zaś do posługi przygotowuje się 8 kandydatów. Koło ministranckie ma swojego patrona - jest nim św. Stanisław Kostka. Oprócz służby przy ołtarzu chłopcy biorą udział w procesji parafialnej, niosąc figurkę Serca Pana Jezusa. Gorliwie uczestniczą też w uroczystościach parafialnych i diecezjalnych.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję