Reklama

Jestem, pamiętam, czuwam

Niedziela płocka 28/2004

Do współczesnych dzieci i młodzieży należy przyjść z tą samą Ewangelią, ale głoszoną w sposób nowy, bardziej dostosowany do dzisiejszej mentalności i warunków, w których żyjemy.
(Jan Paweł II)

Wsłuchując się w głos Ojca Świętego, pasterza, a zarazem wielkiego polskiego patrioty, katechetka s. Dominika Dudzik i wychowawca klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie Dobrosława Bembenista opracowały program religijno-patriotyczny pt. Polski harcerz w niebie. Zaprezentowano go w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła 9 maja z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.
Przygotowania poprzedziło spotkanie z autentycznymi świadkami i uczestnikami II wojny światowej: majorem Janem Dołęgowskim i Janem Gospodarowiczem, którzy opowiedzieli uczniom historię walczącego o wolność Ojczyzny narodu polskiego.
W odgrywanym przedstawieniu główny bohater Wojciech Zięba - polski harcerz, który oddał swe życie na polu walki, składa meldunek o Polsce przed tronem Najwyższego. Prosi Boga o zmiłowanie dla umęczonej cierpieniami Ojczyzny. Za pośrednictwem Michała Archanioła udaje się do Matki Bożej, by wstawiła się za polskim narodem. Maryja wzywa polskich świętych do wzmożenia działalności na ziemi, aby stało się zadość woli Boga Ojca, aby ich natchnienie budziło w sercach Polaków pragnienie jedności i zgody.
Mali aktorzy uczniowie klasy III a SP nr 3 przypomnieli wiernym zgromadzonym w kościele parafialnym, jak wielką moc ma modlitwa różańcowa. Wykonanym przez dzieci różańcem z chleba, upamiętniającym postać brata Alberta, grająca Maryję aktorka opasała Polskę.
Gra aktorska, scenografia, rekwizyty, muzyka i śpiew oraz piękne stroje wykonane przez rodziców dostarczyły oglądającym wielu niezapomnianych wrażeń, wywołały wzruszenie. Mimo iż program ten trwał krótko, jesteśmy przekonani, że pozostawił trwałe wspomnienia i pogłębił jedność we wspólnocie parafialnej.
Dzieci zaprezentowały przygotowany program pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Rogożewku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Dziś w tym samym kościele św. Szczepana miejscowy arcybiskup odprawił Eucharystię. Po liturgii odbyła się też uroczystość republikańska na rzecz pokoju i sprawiedliwości, w której uczestniczył minister spraw wewnętrznych Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję