Reklama

Wydarzenia z diecezji

Zdrowo, konno i... pobożnie

Niedziela płocka 28/2004

30 maja po raz kolejny odbyła się w Strzegowie Parafiada, organizowana z okazji Dnia Dziecka. Głównym organizatorem imprezy było Koło Parafialne Akcji Katolickiej działające przy parafii pw. św. Anny w Strzegowie, a współorganizatorami strzegowski Gminny Ośrodek Kultury i Zakład Opieki Zdrowotnej „Emmanuel” w Strzegowie. Wymienić należałoby tu również wielu sponsorów i darczyńców, wśród nich Zakład Mięsny Strzegowo Płoski & Jankowski.
Główną atrakcją Parafiady była loteria fantowa. Wcześniej w kościele zbierano fanty, z których najatrakcyjniejszym okazał się rower, ufundowany przez proboszcza strzegowskiej parafii ks. Józefa Błaszczaka. Można więc było za 5 zł wygrać wiele ciekawych rzeczy i w ten sposób zasilić fundusze gromadzone na wypoczynek dla ministrantów. Kto nie miał ochoty uczestniczyć w loterii, mógł spędzić czas na sportowo. Dzieci mogły poczuć się niczym kowboje lub starodawni rycerze i dosiąść koni udostępnionych przez Piotra Szmytkowskiego z Kowalewka. Bardziej bojaźliwi lub spokojniejsi dosiadali kucyka - własności Agnieszki Jankowskiej. Wszystkim właścicielom zwierząt organizatorzy serdecznie dziękują.
Na tym nie koniec atrakcji sportowych. W ramach Parafiady odbył się młodzieżowy turniej piłki siatkowej o randze wręcz międzypowiatowej, gdyż uczestniczyły drużyny ze Strzegowa, Bogurzyna i Młocka. Zwyciężył Młock przed Strzegowem i Bogurzynem, a cały turniej organizowali Adam Gutowski i Jan Zdunkiewicz.
Obok sportu na Parafiadzie można było doznać wzruszeń artystycznych. Sekcja plastyczna z GOK-u prezentowała swoje prace. Największą popularnością cieszyły się dzieła o tematyce religijnej wykonane techniką haftu krzyżykowego. Nie ulega jednak wątpliwości, że przebojem Parafiady okazał się młodzieżowy zespół muzyczny „Ruah” z Ciechanowa. Cały zespół włączył się też do przebiegu Parafiady poprzez prowadzenie całej imprezy. Poszczególne konkursy dla dzieci przeplatał własnymi występami, bawił publiczność, aranżował gry i zabawy. Dla głodnych i spragnionych przewidziano ognisko i pieczenie kiełbasek, można było też poczynić zakupy w sklepiku prowadzonym przez członkinie Akcji Katolickiej.
Moc atrakcji i różnorodność propozycji sprawiły, że w imprezie uczestniczyło wiele dzieci. Brawa i podziękowania należą się wszystkim organizatorom i współorganizatorom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Rocznica nawiedzenia figury św. Michała w Słubicach

2021-07-25 21:00

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Dorota Sobocińska

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła.

Parafia Ducha Świętego obchodziła czwartą rocznicę nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo.

Uroczystości rozpoczęły się dziewięciodniową nowenną dziękczynną za łaskę nawiedzenia ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Podczas nowenny składane były liczne intencje, prośby i dziękczynienia. Obchodom rocznicy towarzyszyły projekcje filmów nt. świętości Wodza Niebieskich Zastępów oraz zapis jego ostatnich odwiedzin w Słubicach w formie kroniki filmowej. Kulminacja obchodów odbyła się 25 lipca podczas uroczystej Mszy św., a jej oprawę przygotowało liturgiczną działające w parafii Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. W czasie Eucharystii zawierzenia rodzin ziemi słubickiej dokonało małżeństwo z czworgiem dzieci, a grupa ponad dwudziestu osób przyjęła uroczyście szkaplerz św. Michała Archanioła. Każdy z uczestników liturgii otrzymał po jej zakończeniu smsy anielskie, obrazki z modlitwą do św. Michała oraz cukierki - białe Michałki. Jednak to nie był koniec uroczystości, bowiem w tzw. Zakątku pamięci, proboszcz ks. Henryk Wojnar uroczyście dokonał posadzenia dębu św. Michała, którego sadzonka pochodzi z dębu Piast (770 lat i ponad 22 m wysokości), będącego królem puszczy Rzepińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję