Reklama

Dzień „otwartych drzwi” w Seminarium

Zgodnie z tradycją seminaryjną, corocznie na wiosnę, drzwi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku otwierają się dla każdego młodego człowieka, który chce choć na kilka chwil wtopić się w życie kleryckie. W tym roku to wydarzenie odbyło się 12 czerwca, a na nasze zaproszenie odpowiedziało i przyjechało ponad stu młodych ludzi wraz z duszpasterzami.
Całość rozpoczęła się koncertem misyjnego zespołu seminaryjnego „Hodos”. Po kilku chwilach zabawy przy muzyce cała wspólnota seminaryjna wraz z gośćmi udała się do katedry, aby wziąć udział we Mszy św. i uroczystościach związanych z 5. rocznicą beatyfikacji Biskupów Męczenników - A. J. Nowowiejskiego i L. Wetmańskiego. Po powrocie czekał już na wszystkich posiłek przygotowany przez płocką Caritas.
Główna część dnia „otwartych drzwi” odbyła się po obiedzie. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których zwiedzali najciekawsze miejsca Seminarium. W każdym z tych miejsc swoją pracę i osiągnięcia prezentowały istniejące w WSD agendy kleryckie. Członkowie koła historycznego zapoznawali przybyłych gości z historią Seminarium oraz prezentowali ciekawe dzieła z archiwum naszej biblioteki. O pracy z chorymi i potrzebującymi, o praktykach duszpasterskich oraz o rekolekcjach organizowanych przez Siostry Misjonarki Miłości z Warszawy, w których pomagają także klerycy, mówili członkowie koła miłosierdzia. Na wyprawę misyjną do Peru zabrali młodych odwiedzających klerycy z koła misyjnego, którzy zaprezentowali film przysłany przez płockiego misjonarza ks. Grzegorza Mierzejewskiego. Przedstawili oni również eksponaty z krajów misyjnych, a każdy miał możliwość skosztowania meksykańskiej potrawy „maskangu”. Przedstawiciele koła naukowego opowiadali o formacji intelektualnej i sympozjach, a grupy modlitewne - oaza i Odnowa w Duchu Świętym zapoznawały z formacją duchową, rekolekcjami i dniami skupienia kleryków. Prezentacja multimedialna zatytułowana Rok w Seminarium przygotowana przez koło fotograficzne i komputerowe, odsłoniła przed naszymi gośćmi wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia Seminarium. Na zakończenie swoje osiągnięcia całoroczne przedstawili redaktorzy naszej gazetki, a muzyką towarzyszył seminaryjny zespół „Fratres”. Całość zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy seminaryjnej, którą w intencji licznych i świętych powołań poprowadzili diakoni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję