Reklama

Dzień „otwartych drzwi” w Seminarium

Zgodnie z tradycją seminaryjną, corocznie na wiosnę, drzwi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku otwierają się dla każdego młodego człowieka, który chce choć na kilka chwil wtopić się w życie kleryckie. W tym roku to wydarzenie odbyło się 12 czerwca, a na nasze zaproszenie odpowiedziało i przyjechało ponad stu młodych ludzi wraz z duszpasterzami.
Całość rozpoczęła się koncertem misyjnego zespołu seminaryjnego „Hodos”. Po kilku chwilach zabawy przy muzyce cała wspólnota seminaryjna wraz z gośćmi udała się do katedry, aby wziąć udział we Mszy św. i uroczystościach związanych z 5. rocznicą beatyfikacji Biskupów Męczenników - A. J. Nowowiejskiego i L. Wetmańskiego. Po powrocie czekał już na wszystkich posiłek przygotowany przez płocką Caritas.
Główna część dnia „otwartych drzwi” odbyła się po obiedzie. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, w których zwiedzali najciekawsze miejsca Seminarium. W każdym z tych miejsc swoją pracę i osiągnięcia prezentowały istniejące w WSD agendy kleryckie. Członkowie koła historycznego zapoznawali przybyłych gości z historią Seminarium oraz prezentowali ciekawe dzieła z archiwum naszej biblioteki. O pracy z chorymi i potrzebującymi, o praktykach duszpasterskich oraz o rekolekcjach organizowanych przez Siostry Misjonarki Miłości z Warszawy, w których pomagają także klerycy, mówili członkowie koła miłosierdzia. Na wyprawę misyjną do Peru zabrali młodych odwiedzających klerycy z koła misyjnego, którzy zaprezentowali film przysłany przez płockiego misjonarza ks. Grzegorza Mierzejewskiego. Przedstawili oni również eksponaty z krajów misyjnych, a każdy miał możliwość skosztowania meksykańskiej potrawy „maskangu”. Przedstawiciele koła naukowego opowiadali o formacji intelektualnej i sympozjach, a grupy modlitewne - oaza i Odnowa w Duchu Świętym zapoznawały z formacją duchową, rekolekcjami i dniami skupienia kleryków. Prezentacja multimedialna zatytułowana Rok w Seminarium przygotowana przez koło fotograficzne i komputerowe, odsłoniła przed naszymi gośćmi wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia Seminarium. Na zakończenie swoje osiągnięcia całoroczne przedstawili redaktorzy naszej gazetki, a muzyką towarzyszył seminaryjny zespół „Fratres”. Całość zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy seminaryjnej, którą w intencji licznych i świętych powołań poprowadzili diakoni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję