Reklama

Mali misjonarze na Jasnej Górze

W dniach 28-29 maja br. w sanktuarium jasnogórskim spotkały się dzieci na V Krajowym Kongresie Misyjnym PDMD. Pod hasłem: „Nieśmy miłość całemu światu” przybyło do Częstochowy, z każdego niemal zakątka naszej Ojczyzny, blisko 10 tys. małych misjonarzy. Pod opieką katechetów, duchownych i świeckich animatorów misyjnych, uczestniczyły one w dwudniowym spotkaniu, mającym na celu przygotowanie do pełniejszego udziału w misyjnej działalności Kościoła.

Niedziela podlaska 28/2004

Dzieci z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim już po raz trzeci wzięły udział w kongresie zorganizowanym przez Papieskie Dzieła Misyjne. Pod kierunkiem dyrektora, ks. Zbigniewa Grabowskiego i przy współudziale p. Jadwigi - katechetki z Knychówka, zorganizowaliśmy 44-osobową grupę misyjną, która wraz z innymi reprezentowała diecezję drohiczyńską. Pojechaliśmy na Jasną Górę, aby pogłębić swoją misyjną wiedzę, a przede wszystkim przeżyć radość ze spotkania z dziećmi - małymi pomocnikami misjonarzy. Chcąc włączyć się w dzieło niesienia pomocy misjom, trzeba włożyć wiele wysiłku, aby pomóc dzieciom szerzej otworzyć oczy i serca na świat. Zainteresowanie sprawami misji rodzi się powoli i tylko systematyczna praca jest w stanie przynieść dobre owoce. Dzieci przez cały rok szkolny modlą się w intencjach misjonarzy, którzy z poświęceniem i oddaniem posługują w krajach misyjnych. Poprzez zbiórki pieniędzy wspierają potrzebujących na Czarnym Lądzie. Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 2 w Bielsku Podlaskim wpłaciła zebrane ofiary na konto Sekretariatu Misji Zagranicznych Redemptorystów z przeznaczeniem na pomoc dla Burkina Faso. Za przekazane dary dzieci otrzymały pamiątkowe wyroby ludowe wykonane przez mieszkańców Afryki, które dostarczył misjonarz o. Zbigniew Majewski. Prowadzone katechezy misyjne, oglądane na wideo filmy uwrażliwiły dzieci na potrzeby ich rówieśników z krajów misyjnych. Wszyscy musimy pamiętać, że kontynent afrykański, zachwycający wspaniałą przyrodą, pięknym śpiewem, rytmem i tańcem, ciągle pozostaje kontynentem biedy i cierpienia. Dlatego angażujemy się w dzieło pomocy drugiemu człowiekowi, nawet wtedy, jeśli mieszka on w bardzo oddalonym zakątku świata. Dzieci wiedzą, że zostać pomocnikiem misjonarza to przyjąć na siebie obowiązek wspierania go swoją modlitwą oraz, na miarę możliwości, ofiarą pieniężną. Miłością i wyciągniętą do pomocy dłonią możemy dawać nadzieję tym ludziom, którzy codziennie stają wobec skrajnej nędzy, wojen i walki o przetrwanie.
Papieskie Dzieła Misyjne skupiają dzieci, które pomagają Ojcu Świętemu w prowadzeniu działalności misyjnej na całym świecie. Razem z nim troszczą się, by wszystkie dzieci, bez względu na kolor skóry, poznały Pana Jezusa i przyjęły Go w Komunii św. Poprzez zanoszoną modlitwę, wyrzeczenia w intencji misji, ofiarę materialną, listy pisane do misjonarzy wspierają dzieła misyjne Kościoła. Swoją postawą dają w ten sposób świadectwo miłości do Boga i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Ukoronowaniem ich całorocznej pracy jest udział w Kongresie Misyjnym.
Tegoroczny pobyt na Jasnej Górze znów pokazał nam, jak liczną grupę stanowią pomocnicy misjonarzy. Bp Piotr Libera powiedział: „Nigdy nie widziałem tylu misjonarzy na jednym miejscu”. Przybywają tu dzieci, aby rozwijać swe powołanie, aby w posłudze misyjnej stawać się ciągle na nowo apostołem Chrystusa. W tym roku, podczas pierwszego dnia pobytu na Jasnej Górze, bawiły się one w dwóch największych salach Sanktuarium - Sali Papieskiej i Sali o. Kordeckiego. Uczyły się tam tańców i piosenek z różnych stron świata. Z okazji 160 lat istnienia Papieskich Dzieł Misyjnych mogły obejrzeć inscenizację pod tytułem: Nieśmy miłość całemu światu oraz przepiękne widowisko Jan Paweł II - największy misjonarz świata. Podczas tej egzotycznej podróży przez kontynent afrykański podziwialiśmy odmienną kulturę nieznanych nam krajów, jak też z niepokojem słuchaliśmy o problemach, z jakimi borykają się mali mieszkańcy tych krajów. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa podczas Apelu Jasnogórskiego, po której całą grupą udaliśmy się na nocny odpoczynek.
Następnego dnia już od wczesnych godzin porannych plac jasnogórski wypełniał się pielgrzymami. Dzieci przystrojone w czapeczki i chusty w kolorach pięciu grup kontynentalnych prezentowały swoje diecezje. Kościołowi drohiczyńskiemu przypadł w tym roku kolor zielony - symbolizujący Afrykę. Wysłuchaliśmy katechezy misyjnej, która wprowadziła nas w tematykę tegorocznego kongresu. Ciepła, słoneczna pogoda uprzyjemniała nam czas oczekiwania na Eucharystię, która była centralnym punktem naszego misyjnego świętowania. Mszę św. na Szczycie o godz. 11.00 odprawił bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu Polski. Powiedział on m. in.: „Dziś chciałbym Wam, Drogie Dzieci, podziękować za to, co robicie w ciągu roku dla misji i dla waszych rówieśników żyjących w krajach misyjnych”. Odśpiewaliśmy hymn Otwórzmy serca, otwórzmy dłonie dla dzieci całego świata…, chcąc wyrazić nim nasze pragnienie niesienia pomocy dzieciom na całym świecie. Po Mszy św. wraz z innymi grupami rozeszliśmy się na posiłek. Zabawę o godz. 14.00 zakończyło „spotkanie na pięciu kontynentach” z piosenką i misjonarzami. Nie zabrakło głośnych śpiewów i skocznych tańców. W takt muzyki falowały ręce, nad głowami powiewały różnokolorowe chusty, były oklaski. Aż nadszedł czas, kiedy trzeba było przygotować się do drogi powrotnej.
Ze smutkiem opuszczaliśmy plac. Patrzyliśmy na wały klasztoru jasnogórskiego, które były udekorowane kolorowymi rysunkami wykonanymi przez dzieci na konkurs „160 lat PDMD”. Jeszcze modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu za ludzi, którzy włożyli swój trud w przygotowanie tego pięknego spotkania. Po wielogodzinnej podróży wróciliśmy do swoich wspólnot parafialnych, w których chcemy coraz bardziej świadomie budować swe misyjne powołanie. Chwile spędzone na Jasnej Górze będzie nam przypominał dyplom, który otrzymaliśmy na V Krajowym Kongresie Misyjnym Dzieci. Jest on podziękowaniem za modlitwę i trud naszego pielgrzymowania, który ofiarowaliśmy za rówieśników z Papui-Nowej Gwinei i innych krajów misyjnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję