Reklama

Warto się poświęcić

Niedziela przemyska 28/2004

„... Oto jest kapłan wybrany
Upodobał go sobie Bóg
By zawsze był Mu oddany...”

To słowa pieśni na wejście, w wykonaniu chóru parafialnego ze Strachociny, jaka zabrzmiała 13 czerwca br. w czasie uroczystej, koncelebrowanej Mszy św., której w 25. rocznicę święceń kapłańskich przewodniczył ks. jubilat Józef Niżnik. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Bar z diecezji sandomierskiej. Uroczystość zaszczycili swą obecnością: ks. inf. Stanisław Zygarowicz, ks. inf. Julian Pudło, kanclerz Kurii Metropolitarnej w Przemyślu ks. Józef Bar, o. Mieczysław Łacek - paulin, księża wikariusze pracujący w poprzednich latach w Strachocinie, księża rodacy z parafii Strachocina, księża rodacy ze Świętoniowej, Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej z Japonii i z Polski, czcigodni rodzice Księdza Jubilata i bracia z rodzinami, członkowie Zarządu DIAK Przemyśl oraz zaproszeni goście.
W swoich wystąpieniach przedstawiciele parafian, Przełożona Generalna Sióstr Franciszkanek z Japonii i prezes ZDIAK, składali serdeczne życzenia i wyrazy wdzięczności za dotychczasową pracę dla dobra wszystkich.
Ks. inf. Zygarowicz - ojciec duchowny z czasów seminaryjnych - zabierając głos, podkreślił zasługi, jakich dokonał Ksiądz Jubilat w minionych 25 latach, realizując słowa biskupa wypowiedziane w czasie święceń kapłańskich: „będziesz błogosławił, głosił, przewodził, konsekrował”. Księdza Jubilata cechowała zawsze wielka energia, oddanie sprawie Bożej i głęboka, żarliwa modlitwa. Nade wszystko umiłował Matkę Najświętszą, św. Maksymiliana i św. Andrzeja Bobolę, którego kult rozwija się w parafii Strachocina, gdzie wokół kościoła i plebanii powstał kompleks budynków dla celów apostolsko-rekolekcyjnych.
Ks. Stanisław Bar przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane do młodych w Hiszpanii w 56. rocznicę święceń kapłańskich: „... Wracając pamięcią do tamtych lat mogę zapewnić, że warto poświęcić się sprawie Chrystusa i przez miłość do Niego poświęcić się służbie człowiekowi. Warto oddać życie za Ewangelię i za braci...”. W podobny sposób myśli nasz dzisiejszy Jubilat obchodzący 25-lecie kapłaństwa. Zapewne tak myśli, skoro zaprosił nas, abyśmy wspólnie dziękowali Bogu za to, że dał mu w młodości poznać tę miłość Boga, że dał mu rodziców, bliskich, wspólnotę seminaryjną, którzy pomogli mu odczytać wielkość tej miłości, dla której warto poświęcić swoje życie...
21 lat temu przybył „tymczasowo” do Strachociny, lecz pozostał do dziś. Pozostał, bo Bóg tak chciał, bo takie były plany, które Bóg miał wobec życia i wobec kapłaństwa Księdza Jubilata. Wszystko, co uczynił w Strachocinie, to zarówno dzieło duchowe, jak też wyraz materialnej troski o dobro, które zostało mu powierzone przez biskupa, o dobro, które nieustannie rozwijało się i pomnażało.
Zgromadzenie Rycerek Niepokalanej z Japonii zostało przeszczepione na polski grunt, do Strachociny, i tu wydaje błogosławione owoce. W Strachocinie powstało miejsce szczególne, gdy pod natchnieniem Ducha Świętego odczytał Ksiądz Jubilat to, co było zamiarem Boga i stąd powstało Sanktuarium niezwykłego polskiego świętego, tutejszego rodaka św. Andrzeja Boboli. Podjął także niełatwą drogę „obudzenia olbrzyma”, jakim jest laikat, poświęcając się dziełu, któremu na imię Akcja Katolicka, dziełu, które rozwijając się, niesie nadzieję Kościołowi Świętemu. Podjął dzieło przybliżenia ludziom Chrystusa i budowania niewidzialnego Kościoła ludzkich serc, który dzisiejszemu światu ukazuje światło prawdy, drogi wyjścia i drogi nadziei.
Czcigodny Księże Jubilacie! W modlitewnym skupieniu polecamy Bożemu Miłosierdziu całą Twoją przyszłość. Niech Najwyższy prowadzi Cię swoją drogą odwieczną, a Jego błogosławieństwo niech towarzyszy wszystkim Twoim dniom. Niech Cię strzeże i osłania. „On Twoim Bogiem, nie jesteś sam, w Nim Twoja siła”.
Plurimos Annos, Czcigodny Księże Jubilacie!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję