Reklama

Ks. Peszkowski - Jubilat rodem z Sanoka

Niedziela przemyska 28/2004

50. rocznicę kapłaństwa obchodził 13 czerwca br. w Sanoku ks. Zdzisław Peszkowski. Uroczystości miały miejsce w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył szkolny kolega Jubilata - ks. inf. Stanisław Turkowski, pracujący w archidiecezji wrocławskiej. Ks. Peszkowski nie był obecny na uroczystościach, ponieważ od pierwszych dni czerwca br. przebywa w szpitalu w Warszawie. Jego symboliczną obecność wyrażał bukiet pięćdziesięciu czerwonych róż spoczywających na pustym fotelu.
W kazaniu ks. Turkowski przedstawił sylwetkę swojego kolegi, podkreślając m.in., że „jego mocna osobowość została ukształtowana na trzech filarach. Te niepodważalne zasady, które szczególnie w czasach międzywojennych były podstawą wychowania w naszej Ojczyźnie, to rodzina, szkoła i Kościół. Ks. Peszkowski jest wspaniałym przykładem budowania życia na tym solidnym fundamencie”.
Licznie zebrani w kościele duchowni, wierni, przyjaciele i znajomi Jubilata, mogli usłyszeć jego głos. Poprzez łącze telefonicznie ks. Peszkowski podziękował swoim przyjaciołom i sanoczanom za obecność na uroczystościach. W krótkim przemówieniu nawiązał do lat młodości spędzonych w Sanoku, przypomniał miejsca i osoby, które go ukształtowały. Jubilat podziękował za nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Sanoka. Wspomniał także o Matce Bożej Pocieszenia z kościoła Franciszkanów, której nie tylko on wiele zawdzięcza. Jak powiedział - „mój przyjaciel, Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński, został uwolniony z internowania w Komańczy w październiku 1956 r., miesiąc po ofiarowaniu mu przez franciszkanów kopii tego obrazu”.
„Jestem dumny z tego, że oprócz Ojca Świętego Jana Pawła II, Honorowymi Obywatelami Sanoka są dwaj moi koledzy z klasy. Pierwszy to prof. Marian Pankowski, dramaturg, pisarz, literaturoznawca i wieloletni kierownik katedry slawistyki na Uniwersytecie w Brukseli. Drugim jest oczywiście ks. Zdzisław Peszkowski” - powiedział ks. inf. Turkowski.
Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się w 1918 r. w Sanoku, w szlacheckiej rodzinie herbu Jastrzębiec. Tu ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Jako oficer w 1939 r. został wzięty do niewoli i osadzony w obozach w Kozielsku, Pawliszczewie, Griazowcu i Katyniu. Po wojnie zamieszkał na Zachodzie. Studiował na Oxfordzie i Uniwersytecie w Detroit. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1954 r. w Detroit, jako kapłan archidiecezji przemyskiej. Dzięki jego inicjatywie powstał milenijny akt oddania Polski w niewolę Maryi, który został wydrukowany w Kanadzie, ofiarowany Księdzu Prymasowi Wyszyńskiemu i następnie umieszczony we wszystkich kościołach w Polsce. Jest doktorem filozofii. Był wieloletnim wykładowcą teologii, literatury i języka polskiego na uczelniach amerykańskich, jest autorem ponad stu pozycji wydawniczych z zakresu historii Polski, literatury, filozofii, dydaktyki, teologii i religii. Od roku 1994 ks. Peszkowski przebywa na stałe w Polsce. Zajmuje się głównie działalnością na rzecz upamiętniania męczeńskiej śmierci Polaków oraz historii i miejsc martyrologii narodu polskiego. Jest kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jarmark benedyktyński w Jarosławiu

2021-09-23 09:26

archiwum Opactwa

Jeden ze straganów

Jeden ze straganów

W sobotę i niedzielę 18-19 września miejscowym Opactwie odbył się Jubileuszowy X Jarmark Benedyktyński.

Dziesiąta edycja Jarmarku Benedyktyńskiego, jak zwykle przyciągnęła odwiedzających, którzy mieli okazję przenieść się w średniowieczny świat, posłuchać folkowej muzyki w wykonaniu zespołów regionalnych. W ramach całego Jarmarku można było spotkać wystawców z Węgier i posmakować węgierskich potraw. Pojawiły się stragany z regionalnymi produktami, potrawami i rzemiosłem artystycznym. Oprócz tego na stoiskach nie zabrakło owoców ziemi, własnoręcznie wyprodukowanych przedmiotów związanych z Podkarpaciem. Wydarzeniu towarzyszyły występy i koncerty miejscowych artystów. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla najmłodszych, zabaw oraz konkursów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję