Reklama

Ks. Peszkowski - Jubilat rodem z Sanoka

Niedziela przemyska 28/2004

50. rocznicę kapłaństwa obchodził 13 czerwca br. w Sanoku ks. Zdzisław Peszkowski. Uroczystości miały miejsce w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył szkolny kolega Jubilata - ks. inf. Stanisław Turkowski, pracujący w archidiecezji wrocławskiej. Ks. Peszkowski nie był obecny na uroczystościach, ponieważ od pierwszych dni czerwca br. przebywa w szpitalu w Warszawie. Jego symboliczną obecność wyrażał bukiet pięćdziesięciu czerwonych róż spoczywających na pustym fotelu.
W kazaniu ks. Turkowski przedstawił sylwetkę swojego kolegi, podkreślając m.in., że „jego mocna osobowość została ukształtowana na trzech filarach. Te niepodważalne zasady, które szczególnie w czasach międzywojennych były podstawą wychowania w naszej Ojczyźnie, to rodzina, szkoła i Kościół. Ks. Peszkowski jest wspaniałym przykładem budowania życia na tym solidnym fundamencie”.
Licznie zebrani w kościele duchowni, wierni, przyjaciele i znajomi Jubilata, mogli usłyszeć jego głos. Poprzez łącze telefonicznie ks. Peszkowski podziękował swoim przyjaciołom i sanoczanom za obecność na uroczystościach. W krótkim przemówieniu nawiązał do lat młodości spędzonych w Sanoku, przypomniał miejsca i osoby, które go ukształtowały. Jubilat podziękował za nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Sanoka. Wspomniał także o Matce Bożej Pocieszenia z kościoła Franciszkanów, której nie tylko on wiele zawdzięcza. Jak powiedział - „mój przyjaciel, Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński, został uwolniony z internowania w Komańczy w październiku 1956 r., miesiąc po ofiarowaniu mu przez franciszkanów kopii tego obrazu”.
„Jestem dumny z tego, że oprócz Ojca Świętego Jana Pawła II, Honorowymi Obywatelami Sanoka są dwaj moi koledzy z klasy. Pierwszy to prof. Marian Pankowski, dramaturg, pisarz, literaturoznawca i wieloletni kierownik katedry slawistyki na Uniwersytecie w Brukseli. Drugim jest oczywiście ks. Zdzisław Peszkowski” - powiedział ks. inf. Turkowski.
Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się w 1918 r. w Sanoku, w szlacheckiej rodzinie herbu Jastrzębiec. Tu ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Jako oficer w 1939 r. został wzięty do niewoli i osadzony w obozach w Kozielsku, Pawliszczewie, Griazowcu i Katyniu. Po wojnie zamieszkał na Zachodzie. Studiował na Oxfordzie i Uniwersytecie w Detroit. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1954 r. w Detroit, jako kapłan archidiecezji przemyskiej. Dzięki jego inicjatywie powstał milenijny akt oddania Polski w niewolę Maryi, który został wydrukowany w Kanadzie, ofiarowany Księdzu Prymasowi Wyszyńskiemu i następnie umieszczony we wszystkich kościołach w Polsce. Jest doktorem filozofii. Był wieloletnim wykładowcą teologii, literatury i języka polskiego na uczelniach amerykańskich, jest autorem ponad stu pozycji wydawniczych z zakresu historii Polski, literatury, filozofii, dydaktyki, teologii i religii. Od roku 1994 ks. Peszkowski przebywa na stałe w Polsce. Zajmuje się głównie działalnością na rzecz upamiętniania męczeńskiej śmierci Polaków oraz historii i miejsc martyrologii narodu polskiego. Jest kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Ludmiła Pilecka/ pl.wikipedia.org

Porcjunkula

Porcjunkula

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję