Reklama

Klasyczny wizerunek Wniebowziętej

Obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o wymiarach 2,60 m x 1,60 m trafił do czeladzkiej świątyni pw. św. Stanisława BM. Autorem malowidła jest Adam Kiełb, artysta malarz z Katowic. „Obraz został namalowany w 1997 r., ale do kościoła św. Stanisława został przekazany 21 czerwca br. Dwa dni później wizerunek Najświętszej Maryi Panny zawisł na ścianie nawy bocznej, tuż obok kaplicy Matki Bożej Pocieszenia” - wyjaśnia ks. prał. Mieczysław Oset, proboszcz parafii. Jest to wierna kopia obrazu hiszpańskiego malarza Bartolomé Estebana Murillo. Przedstawia Maryję Wniebowziętą w gronie adorujących Ją dzieci.

Bartolomé Esteban Murillo jest uznawany za jednego z największych mistrzów malarstwa hiszpańskiego XVII stulecia. Jego kariera przypadła na drugą połowę XVII wieku. Murillo jest typowym przedstawicielem baroku. Większą część życia spędził w Sewilli, gdzie był jednym z założycieli akademii artystycznej. W twórczości podejmował tematykę rodzajową, np. dzieci ulicy oraz obrazy religijne o cechach wizyjno-ekstatycznych. Często przedstawiał św. Antoniego Padewskiego oraz Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Stworzył typ ikonograficzny, który przetrwał przez 300 lat i jest jednym z najbardziej popularnych wizerunków maryjnych, powszechnie naśladowanych i reprodukowanych. W polskich kościołach nawet trudno o inne przedstawienia Wniebowzięcia jak to, które pierwszy namalował Murillo. Opierając się na dziełach swych największych poprzedników, Murillo podążał jednak swą własną drogą, tak wszakże by jego talent mógł służyć Bogu. Jak wyliczają specjaliści, cechy jego warsztatu to delikatny światłocień, miękki modelunek, ciepły koloryt. Dlatego nie ma się co dziwić, że parafie i klasztory Sewilli zamawiały u niego całe cykle ważnych obrazów. Już za życia artysta miał opinię mistrza w przedstawianiu tematów miłosierdzia i mistycznej ekstazy - a wszystko to w stylu stanowiącym oryginalne połączenie, głównie realizmu i wpływów szkoły weneckiej. Jego wizerunki cechuje niezwykła elegancja i głęboki wdzięk, styl ten zapowiada nadejście nowego kierunku, a mianowicie - rokoka. Murillo odniósł niebywały sukces artystyczny jeszcze za życia, jego sława przekroczyła granice Hiszpanii, a dzieła artysty stały się wzorem dla wielu późniejszych malarzy, m.in. dla Adama Kiełba czy Włodzimierza Tetmajera, który namalował Wniebowzięcie w sosnowieckiej bazylice katedralnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję