Reklama

Pilicka Pani, opiekuj się nami

W niedzielę 20 czerwca cała Pilica i okolice przeżywały rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Wierni pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego SDB zgromadzili się na uroczystej Eucharystii, by dziękować Pilickiej Pani za kolejny rok opieki nad nimi. Prosili o obronę w chwilach zagrożeń oraz orędownictwo przed tronem Boga Najwyższego. Proboszcz parafii, o. dr Wacław Michalczyk OFM, wspomniał chwile sprzed roku i podkreślił, że przez ten czas parafianie pielęgnowali duchowe owoce koronacji. „Z wdzięcznością wspominamy dziś tamto spektakularne wydarzenie, aby umocnić i ożywić naszą cześć i miłość do Matki Najświętszej. Czujemy Jej obecność na każdym kroku, Ona jest Tą, która dodaje otuchy, nadziei i wiary i stale zapewnia o swej macierzyńskiej miłości” - mówił Ojciec Proboszcz. Do uroczystości rocznicowej, podobnie jak do koronacji wierni przygotowywali się w sposób duchowy przez 4-dniowe rekolekcje prowadzone przez o. Mularczyka, który od 12 lat pracuje na Ukrainie.

Niedziela sosnowiecka 28/2004

Z papieskim błogosławieństwem

Warto przypomnieć, iż królewskie diademy poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny, 19 sierpnia 2002 r. w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
„Koronując obraz Matki Bożej Śnieżnej, pragnęliśmy z jednej strony wyrazić chwałę, jaką Maryja odbiera w niebie, a z drugiej okazać jej wdzięczność za wszelkie łaski otrzymane od Boga za Jej przyczyną. Ten akt liturgiczny stanowił niejako uwieńczenie macierzyńskiej obecności Maryi wśród nas. Dzisiaj przychodzimy do Ciebie, Matko Boża Pilicka, ze swoimi prośbami, a szczególnie z tą największą, abyś opiekowała się naszymi rodzinami, tak zagrożonymi w dzisiejszym świecie” - zaznaczał Biskup Ordynariusz.
W uroczystości rocznicowej wzięli udział przedstawiciele Kurii diecezjalnej, kapłani z dekanatu i okolicy, księża rodacy, bracia cystersi, kapłani zakonni i siostry zakonne, przełożeni zakonnych domów, współbracia z zagranicy, władze samorządowe miasta i gminy, powiatu, województwa, służba zdrowia, policja, straż, dzieci pierwszokomunijne, poczty sztandarowe, orkiestry dęte i chóry parafialne. Nie zabrakło też grup pielgrzymkowych.

Najstarszy w diecezji

Słynący łaskami obraz Matki Bożej Śnieżnej, który od 250 lat znajduje się w kościele Najświętszego Imienia Jezus Braci Franciszkanów w Pilicy-Biskupicach, jest najstarszym koronowanym wizerunkiem maryjnym w naszej diecezji. W roku 1753 ofiarowała go świątyni synowa króla Jana III Sobieskiego, Maria Józefa z Wesslów, ówczesna właścicielka dóbr pilickich. O. Wacław podczas uroczystości koronacyjnej mówił, że pewnie nie tylko żywi cieszą się z tej dziejowej chwili, ale również raduje się w niebie fundatorka klasztoru i ofiarodawczyni obrazu i cieszy się, że największy swój skarb przekazała w dobre ręce. Obraz uchodzi za jedną z najstarszych i pierwszych kopii rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej, zwanej Salus Populi Romani, czyli Wybawienie Ludu Rzymskiego. Ostatnie badania przeprowadzone w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie potwierdziły, że został namalowany we Włoszech w XVII stuleciu. Jest niewielki - 37,5 cm na 25 cm, namalowany na drewnie olchowym, umieszczony w mozaikowej ramie ze srebrnej blachy pochodzącej z XVIII w. W roku 1857 z wot zgromadzonych przy obrazie wykonano srebrną, złoconą w ogniu sukienkę, która obecnie, po konserwacji ikony w 1997 r. umieszczona jest jako wotum obok ołtarza. Drogocenne korony ze złota i brylantów wykonał artysta Krzysztof Wrona z Brzeska. Obraz od początku swojej obecności w pilickim klasztorze cieszył się szczególnym kultem. Maryjny kult stale podtrzymywali i rozwijali duchowi synowie św. Franciszka, stróżowie sanktuarium, którzy przez swoją działalność na trwale wpisali się w dzieje miasta i regionu. „Ufam głęboko, że dzisiejsza uroczystość rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin zaowocuje duchowo w życiu naszej diecezji. Mam też nadzieję, że pilickie sanktuarium będzie nieustannie wspierać modlitwą różnorodną działalność ewangelizacyjną, a rodziny będą tu, u swojej Niebieskiej Opiekunki, wypraszać sobie Bożą pomoc i błogosławieństwo” - mówił bp Śmigielski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie - Scena chrześcijańska łączy siły dla młodych

2021-09-23 08:09

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Już ponad pół roku, raz w miesiącu, muzycy chrześcijańscy z całej Polski spotykają się online by rozmawiać na temat nowej inicjatywy ewangelizacyjnej Qulturalne Bierzmowanie.

Jest to formuła spotkań ewangelizacyjnych będących uzupełnieniem przygotowania do sakramentu bierzmowania. Podczas takiego spotkania ma miejsce koncert, a także świadectwa i zaproszenie do lokalnych wspólnot. Zasięgiem wydarzenie obejmuje jeden dekanat, a organizowane jest na profesjonalnych scenach dzięki uprzejmości lokalnych domów kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję