Reklama

Pilicka Pani, opiekuj się nami

W niedzielę 20 czerwca cała Pilica i okolice przeżywały rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Wierni pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego SDB zgromadzili się na uroczystej Eucharystii, by dziękować Pilickiej Pani za kolejny rok opieki nad nimi. Prosili o obronę w chwilach zagrożeń oraz orędownictwo przed tronem Boga Najwyższego. Proboszcz parafii, o. dr Wacław Michalczyk OFM, wspomniał chwile sprzed roku i podkreślił, że przez ten czas parafianie pielęgnowali duchowe owoce koronacji. „Z wdzięcznością wspominamy dziś tamto spektakularne wydarzenie, aby umocnić i ożywić naszą cześć i miłość do Matki Najświętszej. Czujemy Jej obecność na każdym kroku, Ona jest Tą, która dodaje otuchy, nadziei i wiary i stale zapewnia o swej macierzyńskiej miłości” - mówił Ojciec Proboszcz. Do uroczystości rocznicowej, podobnie jak do koronacji wierni przygotowywali się w sposób duchowy przez 4-dniowe rekolekcje prowadzone przez o. Mularczyka, który od 12 lat pracuje na Ukrainie.

Niedziela sosnowiecka 28/2004

Z papieskim błogosławieństwem

Warto przypomnieć, iż królewskie diademy poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny, 19 sierpnia 2002 r. w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
„Koronując obraz Matki Bożej Śnieżnej, pragnęliśmy z jednej strony wyrazić chwałę, jaką Maryja odbiera w niebie, a z drugiej okazać jej wdzięczność za wszelkie łaski otrzymane od Boga za Jej przyczyną. Ten akt liturgiczny stanowił niejako uwieńczenie macierzyńskiej obecności Maryi wśród nas. Dzisiaj przychodzimy do Ciebie, Matko Boża Pilicka, ze swoimi prośbami, a szczególnie z tą największą, abyś opiekowała się naszymi rodzinami, tak zagrożonymi w dzisiejszym świecie” - zaznaczał Biskup Ordynariusz.
W uroczystości rocznicowej wzięli udział przedstawiciele Kurii diecezjalnej, kapłani z dekanatu i okolicy, księża rodacy, bracia cystersi, kapłani zakonni i siostry zakonne, przełożeni zakonnych domów, współbracia z zagranicy, władze samorządowe miasta i gminy, powiatu, województwa, służba zdrowia, policja, straż, dzieci pierwszokomunijne, poczty sztandarowe, orkiestry dęte i chóry parafialne. Nie zabrakło też grup pielgrzymkowych.

Najstarszy w diecezji

Słynący łaskami obraz Matki Bożej Śnieżnej, który od 250 lat znajduje się w kościele Najświętszego Imienia Jezus Braci Franciszkanów w Pilicy-Biskupicach, jest najstarszym koronowanym wizerunkiem maryjnym w naszej diecezji. W roku 1753 ofiarowała go świątyni synowa króla Jana III Sobieskiego, Maria Józefa z Wesslów, ówczesna właścicielka dóbr pilickich. O. Wacław podczas uroczystości koronacyjnej mówił, że pewnie nie tylko żywi cieszą się z tej dziejowej chwili, ale również raduje się w niebie fundatorka klasztoru i ofiarodawczyni obrazu i cieszy się, że największy swój skarb przekazała w dobre ręce. Obraz uchodzi za jedną z najstarszych i pierwszych kopii rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej, zwanej Salus Populi Romani, czyli Wybawienie Ludu Rzymskiego. Ostatnie badania przeprowadzone w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie potwierdziły, że został namalowany we Włoszech w XVII stuleciu. Jest niewielki - 37,5 cm na 25 cm, namalowany na drewnie olchowym, umieszczony w mozaikowej ramie ze srebrnej blachy pochodzącej z XVIII w. W roku 1857 z wot zgromadzonych przy obrazie wykonano srebrną, złoconą w ogniu sukienkę, która obecnie, po konserwacji ikony w 1997 r. umieszczona jest jako wotum obok ołtarza. Drogocenne korony ze złota i brylantów wykonał artysta Krzysztof Wrona z Brzeska. Obraz od początku swojej obecności w pilickim klasztorze cieszył się szczególnym kultem. Maryjny kult stale podtrzymywali i rozwijali duchowi synowie św. Franciszka, stróżowie sanktuarium, którzy przez swoją działalność na trwale wpisali się w dzieje miasta i regionu. „Ufam głęboko, że dzisiejsza uroczystość rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin zaowocuje duchowo w życiu naszej diecezji. Mam też nadzieję, że pilickie sanktuarium będzie nieustannie wspierać modlitwą różnorodną działalność ewangelizacyjną, a rodziny będą tu, u swojej Niebieskiej Opiekunki, wypraszać sobie Bożą pomoc i błogosławieństwo” - mówił bp Śmigielski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję