Reklama

Zarząd SRK u biskupa

Bp Adam Śmigielski SDB spotkał się 19 czerwca z nowym zarządem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej. Podczas spotkania Paweł Szopa, prezes SRK, przedstawił Ordynariuszowi Sosnowieckiemu pierwsze dokonania nowego zarządu, a także plany na przyszłość.

Zarząd stowarzyszenia tworzą: Teresa Błaszkiewicz, Feliksa Konieczna, Jerzy Lipniewski, Janina Krzysztoń, Ludwika Szopa, Roman Szumilas, Zofia Szumilas, Władysław Żurawik, Lilianna Madejska, Wioletta Sadnik i Lucyna Górnicka. Są to osoby doskonale znane Księdzu Biskupowi, które od dawna angażują się w działalność stowarzyszenia. Ale nowy zarząd to nowe pomysły i sposoby realizacji misji organizacji. Jednym z nich jest rozpoczęcie działalności gospodarczej. Stowarzyszenie wzorem innych diecezji planuje uruchomić sklep. Dochód uzyskany ze sprzedaży byłby przeznaczony na działalność statutową SRK. Taka sytuacja ma miejsce w Koszalinie, gdzie tamtejsze SRK prowadzi aptekę i sklep spożywczo-przemysłowy.
Trwają także zabiegi prawne, by przekształcić stowarzyszenie w organizację pożytku publicznego, co wiąże się z możliwością uzyskiwania darowizn od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Ale by te wszystkie plany mogły być zrealizowane, potrzebna jest integracja środowiska. Dlatego 11 września w parafii Trójcy Świętej w Będzinie odbędzie się dzień skupienia członków wszystkich kół. A zarejestrowanych członków stowarzyszenia w naszej diecezji jest ponad dwustu.
„Instytucje dobroczynne opierają się nie na pomocy finansowych magnatów, ale na ofiarności zwykłych ludzi - zauważył bp Śmigielski. - Dlatego ludzie muszą mieć odpowiednią motywację do składania ofiar i podejmowania wyrzeczeń. Piękne cele i wyniki są najlepszym świadectwem i rekomendacją oraz zaproszeniem do współpracy. Niemniej jednak pomoc charytatywna nie może być «ślepa», trzeba dobrze rozeznać, komu pomagać oraz w jaki sposób to czynić. Nie do wszystkich można stosować tę samą miarę” - podkreślił bp Śmigielski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję