Reklama

Czytaj, mamo, ten utworek, gdy zmówimy już paciorek

Kiedyś w Księgach gość uczony
Spytał: - Będziesz zaskoczony,
Ale powiedz, Rabbi, wreszcie,
Jak osiągnąć życie wieczne?
- Co jest w Prawie napisane?
- W Prawie, które jest mi znane,
Piszą, żeby całym sercem,
Boga kochać najgoręcej,
Oraz by bliźniego swego
Kochać jak siebie samego!
Jezus rzekł mu: - Tak też czyń,
Wtedy wiecznie będziesz żył!
Lecz by się usprawiedliwić,
Spytał Pana: - Kim jest bliźni?
- Cóż, historię ci opowiem,
Dobrze ją spamiętaj sobie.
Zbójcy człeka raz napadli,
Po czym zbili i okradli
I tak na wpół umarłego
Zostawili pobitego.
Pewien kapłan tam przechodził.
Zobaczywszy koło drogi
Leżącego nieszczęśnika,
O nic nawet nie zapytał,
Tylko... szybko się oddalił
I chorego pozostawił.
Szedł i śpiewak tam świątynny,
Człowiek bardzo religijny.
Widząc, co się stało w drodze,
Krzyknął głośno: - O mój Boże!
Jeszcze może mnie ograbią
I samego tu zostawią!
Jemu nie mam co pomagać,
Ledwo dycha, szkoda gadać!
Pewien zaś Samarytanin
Pierwszy się zlitował nad nim.
Kiedy tylko go zobaczył,
Zaraz rany mu opatrzył,
Na osiołka swego wsadził
I do karczmy zaprowadził.
Tam go, bracie, pielęgnował,
Siły, czasu nie żałował.
Rano wszedł do gospodarza,
Mówiąc: - To się rzadko zdarza,
Lecz zostawiam ci chorego.
Proszę, dobrze dbaj o niego,
By do zdrowia szybko wracał.
A że to jest twoja praca,
Weź ode mnie parę złotych.
Może starczą te banknoty,
Żeby siły swe odzyskał
I na powrót zdrowiem tryskał.
Gdyby brakło, oddam ci,
Będę tu za parę dni.
Który z trzech podróżnych, powiedz,
Może dziś powiedzieć sobie,
Że jest bliźnim pobitego?
- Ten, co serce miał dla niego!
- Zatem rozumiemy zgodnie,
Ty, człowieku... czyń podobnie!

Romcio Tomcio jest w rozterce:
A jak, dzieci, nasze serce?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Dziś w tym samym kościele św. Szczepana miejscowy arcybiskup odprawił Eucharystię. Po liturgii odbyła się też uroczystość republikańska na rzecz pokoju i sprawiedliwości, w której uczestniczył minister spraw wewnętrznych Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję