Reklama

Sesja wyjazdowa Wydziału Teologicznego UMK

Dr Lisamaria Meirowsky z Grudziądza

Niedziela toruńska 28/2004

29 maja br. w auli Bursy Szkolnej Caritas - auli Centrum Dialogu Społecznego w Grudziądzu odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Księdza Dziekana i radę Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sesja wyjazdowa w Grudziądzu była poświęcona dr Lisamarii Meirowsky z Grudziądza - towarzyszce męczeńskiej drogi św. Edyty Stein.
Dr Lisamaria Meirowsky urodziła się 7 września 1904 r. w Grudziądzu, w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec - Emil Meirowsky był znanym grudziądzkim dermatologiem. W 1908 r. rodzina wyprowadziła się do Kolonii, gdzie dr Meirowsky prowadził prywatny gabinet dermatologiczny oraz laboratorium medyczne, pełniąc równocześnie funkcję przewodniczącego Kolońskiego Związku Lekarzy. Po dojściu Hitlera do władzy rodzinę spotkały liczne nieprzyjemności ze względu na żydowskie pochodzenie, a ojcu odebrano prawo nauczania i zabroniono wykonywania zawodu lekarza. W związku z tym wyemigrował do Anglii, a po II wojnie światowej do USA. Podczas nauki w gimnazjum humanistycznym w Kolonii Lisamaria poznała ks. Wilhelma Neußa, nauczyciela religii i matematyki. Prawdopodobnie już wtedy, pod wpływem tej znajomości, zaczęła zastanawiać się nad miejscem Boga w jej życiu. W okresie studiów medycznych w Bonn, które rozpoczęła w 1923 r., ponownie nawiązała kontakt z ks. Neußem. Poszukiwania dotyczące rozwiązania nurtującego ją problemu wiary trwały nadal, niemniej stawały się coraz bardziej dojrzałe. Zostały one wsparte głęboką refleksją, a także osobistym doświadczeniem cierpienia. Zakończyły się 15 października 1933 r., kiedy to Lisamaria przyjęła sakrament chrztu, udzielony jej przez ks. Neußa.
Po tym fakcie podjęła pracę na uniwersytecie w Monachium, ale po niedługim czasie została zmuszona przez władze hitlerowskie do opuszczenia kraju. Wyjechała do Włoch i tam podjęła kolejne studia doktoranckie z medycyny. Przebywając w Rzymie, spotkała o. Franciszka Stratmana OP, który pragnął założyć Zakon Dominikanek Chrystusa Króla (Pax Christi in regno Dei), a w niej widział przełożoną przyszłego Zgromadzenia. Lisamaria, przyjmując habit tercjarki oraz imię zakonne Maria Magdalena Dominika, rozpoczęła nowy etap w swoim życiu. Wraz z o. F. Stratmanem wyjechała do Holandii, aby pomagać uciekinierom pochodzenia niearyjskiego z Niemiec. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1940 r. do Holandii znalazła schronienie u sióstr trapistek w opactwie Konindsoord, służąc im jako furtianka i tajna lekarka konwentu.
W dniu masowych aresztowań osób pochodzenia żydowskiego - 2 sierpnia 1942 r. - aresztowano również Lisamarię Meirowsky. W obozie policyjnym w Amersfoort spotkała Edytę Stein (św. Teresę Benedyktę od Krzyża) i obie, razem z innymi więźniami, zostały przewiezione do obozu Westerbork, a następnie 7 sierpnia 1942 r. do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam 9 sierpnia wraz z aresztowanymi osobami pochodzenia żydowskiego, wśród których była także Edyta Stein, Lisamaria zginęła w komorze gazowej.
Po jej śmierci kapłan, który udzielił jej chrztu, ks. Wilhelm Neuß, tak napisał do przełożonej klasztoru w Kolonii, gdzie przebywała św. Edyta Stein: „Nie potrzebuję nadmieniać, że o obu tych Męczennicach myślę zawsze łącznie, razem szły na śmierć te dwie święte Męczennice za wiarę. Lisamaria Meirowsky była głęboko pobożną chrześcijanką całkowicie oddaną Bogu i w ten sposób była godną towarzyszką Teresy Benedykty na drodze ku śmierci za Chrystusa”.
Wszystkich zgromadzonych i przybyłych gości powitał ks. prał. Henryk Kujaczyński. Następnie głos zabrał biskup toruński Andrzej Suski, który mówił m. in. że w XX w. wrócili męczennicy i na pewno należy do nich dr Lisamaria Meirowsky. Po słowach wprowadzenia do licznie zebranych słuchaczy przemówił ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz, dziekan Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Rys biograficzny przedstawił dr Waldemar Rozynkowski, a ks. dr Czesław Poleczek ze Zgromadzenia Księży Marianów mówił o dr Lisamarii Meirowsky jako męczennicy miłości Boga i człowieka. W kontekście odniesień biblijnych światła cierpienia, śmierci i chwały dr Lisamarii interpretację starotestamentowych Pieśni Sługi Jahwe tłumaczył ks. Tomasz Tułodziecki, a ks. dr Dariusz Kotecki mówił o nauce i współcierpieniu chrześcijanina w kontekście życia i śmierci dr Meirowsky. Fragmenty etyczne konferencji wyjaśniali ks. dr hab. Mirosław Mróz, który mówił o męczeństwie jako akcie cnoty męstwa w świetle nauki św. Tomasza z Akwinu. Siostra mgr Katarzyna Sztylc CSSE ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek przedstawiła doświadczenie cierpienia w koncepcji dojrzałej osobowości chrześcijanina według Jana Pawła II na przykładzie św. Edyty Stein i dr Lisamarii.
„Nie można być dumnym z wiary, nie znając jej tradycji” - powiedział ks. prof. Bagrowicz na wstępie swojego wystąpienia. Konferencja pozwoliła zgromadzonym bliżej poznać osobę Męczennicy z Grudziądza. Jej życie i śmierć wskazują, że była godną towarzyszką św. Teresy Benedykty od Krzyża na drodze naśladowania Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Premier: Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

2021-07-26 14:24

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję