Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 28/2004

Dekanat Brodnica

„Jesteś Żywą Monstrancją niosącą Chrystusa ludziom”

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy przeżyła w tym roku kolejne historyczne wydarzenie. Wspólnota uczestniczyła bowiem we Mszy św. prymicyjnej, którą 13 czerwca br. odprawił o. Mariusz Więckiewicz CSsR. Dzień był to szczególny, bo dla Brodnicy święto patronalne św. Antoniego Padewskiego i odpust w sanktuarium pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a także rocznica kolejnego objawienia Matki Bożej Fatimskiej i tradycyjnie dzień procesji w naszej parafii.
Uroczystość prymicyjną rozpoczęło procesjonalne wprowadzenie o. Mariusza do świątyni. Prymicjanta powitał śpiew chóru i dzieci deklamujące wiersze. Mszę św. odprawili: proboszcz ks. Gabriel Aronowski, o. Eugeniusz Karpiel CSsR, o. Mieczysław Witalis CSsR, dwóch neoprezbiterów, którzy otrzymali święcenia razem z o. Mariuszem oraz liczne grono kapłanów i kleryków z Tuchowa.
Homilię wygłosił o. E. Karpiel, z którego osobą prymicjant związany był w okresie formowania jego powołania podczas nauki w Toruniu. Homilia ukazywała zawierzenie Maryi Bogu mimo dramatycznych konsekwencji wynikających z poszczególnych wydarzeń w Jej życiu. O. Eugeniusz powiedział m. in.: „Aby stać się miejscem dla Słowa Bożego, trzeba pójść z pośpiechem w służbie miłości. Jesteś, o. Mariuszu, Monstrancją niosącą Chrystusa ludziom, a pośpiech weźmiesz od Maryi, bo - jak głosił św. Alfons Maria de Liguori (założyciel Zgromadzenia Redemptorystów) - »w Nim jest Obfite Odkupienie«”. Z rąk o. Eugeniusza prymicjant otrzymał ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, duchowy znak redemptorysty.
Homilię kontynuował o. Mieczysław Witalis CSsR, który cytując fragment artykułu z czasopisma „LIST” powiedział: „»Całując ołtarz, całujesz Boga w imieniu ludzi oraz całujesz ludzi w imieniu Boga«. Sprawując Eucharystię, jesteś narzędziem w rękach Boga i przedstawicielem ludzi. Nie wolno Ci o tym zapomnieć”.
Po Mszy św. o. Mariusz przyjmował życzenia od przedstawicieli wspólnot naszej parafii i podziękował tym wszystkim, których napotkał na swojej drodze życiowej. Na zakończenie udzielił prymicyjnego błogosławieństwa.

Tomasz Kowalski

Dekanaty grudziądzkie

Katecheza dla wszystkich

W niedzielę 20 czerwca br. w auli Centrum Dialogu Społecznego Bursy Szkolnej Caritas w Grudziądzu odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Katechezy dla wszystkich”, dotyczące tajemnic światła Różańca św. Na temat „Ustanowienia Eucharystii” mówił ks. Bartłomiej Sławiński z parafii św. Maksymiliana na Strzemięcinie. Dyrektor Bursy ks. Dariusz Kunicki po powitaniu zebranych przedstawił prelegenta. Katecheza rozpoczęła się wspólną modlitwą, której przewodniczył ks. Bartłomiej. Prelegent odczytał następnie fragment Pisma Świętego o Wieczerzy Pańskiej i omówił okoliczności ustanowienia Eucharystii. Nawiązał też do encykliki Jana Pawła II o Eucharystii oraz tłumaczył słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego. Mówił m. in., że Eucharystia jest nie tylko współofiarowaniem, ale i dawaniem siebie. Jest to łączność moralna z Panem Jezusem. Katechezę zakończył słowami: „Uwierz, chrześcijaninie, w moc Eucharystii”.
Następnie zebrani składali świadectwa o tym, jak przeżywają Eucharystię i czym Ona jest dla nich. Na koniec Dyrektor Centrum Dialogu Społecznego podziękował księdzu prowadzącemu ostatnie spotkanie i wszystkim uczestniczącym oraz zaprosił na nowy cykl katechez we wrześniu. Spotkanie zakończono wspólną modlitwą.

Maria Szczęsna

Grudziądzka delegacja w Rzymie

Reklama

23 maja kościelny Jan Osiński z parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu-Strzemięcinie dostąpił wspaniałego zaszczytu. Został wytypowany przez Grudziądzkie Centrum Caritas do udziału w pielgrzymce do Włoch wraz z delegacją Urzędu Miasta celem przekazania aktu nadania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowego Obywatelstwa Grudziądza. Pan Jan od wielu lat pomagał w budowie oraz urządzaniu Caritas. Cieszymy się, że jego wkład pracy tak wysoko został oceniony przez ks. Marka Borzyszkowskiego, dyrektora grudziądzkiego Centrum Caritas. Razem z panem Janem do Rzymu pojechała nasza parafianka Władysława Czyż - radna Grudziądza.
Darem dla Ojca Świętego były dwie pozłacane plakiety - jedna z wizerunkiem Jana Pawła II i napisem: „Ojcze Święty, zechciej być jednym z nas - Grudziądzaninem”; druga z herbem papieskim i grudziądzkim oraz numerem przyjętej w październiku 2003 r. uchwały o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Papieżowi.

Mt

Dekanaty toruńskie

Ćwierćwiecze obecności Pani Fatimskiej na Rybakach w Toruniu
W tym roku minęło 25 lat od chwili, gdy w kościele na Rybakach, w którym pracują kapłani ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, zostało po raz pierwszy odprawione nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej. W czwartek 13 maja miało miejsce jubileuszowe nabożeństwo. Uroczystości trwały cały dzień. O godz. 8.00 i 12.00 zostały odprawione Msze św., po nich odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i odmówiono jedną z tajemnic Różańca św. O godz. 15.00 odbyła się Droga Krzyżowa i odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Centralną wieczorną uroczystość o godz. 18.00 celebrował bp Andrzej Suski w asyście kapłanów ze Zgromadzenia Michalitów i zaproszonych gości. Obecni byli: ks. Józef Gibała - dyrektor Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza, ks. Stanisław Majewski z parafii Miłosierdzia Bożego, ks. Wojciech Miszewski z parafii św. Antoniego, ks. Daniel Adamowicz - dyrektor toruńskiego Caritas, ks. Marek Rumiński z katedry Świętych Janów oraz ojciec redemptorysta Benedykt Mądrzejewski - kapelan szpitala.
Gości powitali przedstawiciele parafian oraz proboszcz ks. Piotr Bieniek, który przypomniał historię tutejszej figury Matki Bożej. Po Eucharystii, na której słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup, odbyła się procesja światła z figurą Matki Fatimskiej. Uroczystość zakończył Apel Jasnogórski i ulubiona przez nas pieśń Panience na dobranoc.
Na zakończenie Ksiądz Proboszcz przypomniał znaczenie Matki Bożej Fatimskiej dla naszej parafii. Powiedział: „To dzięki Niej zbudowaliśmy nowy kościół na Rybakach, to dzięki Jej wstawiennictwu w Rzymie trwa proces beatyfikacyjny naszego Założyciela, ks. Bronisława Markiewicza. Matka Boża w Fatimie objawiła się dzieciom, a w naszej parafii już od 10 lat istnieje Oratorium dla ubogich dzieci. Bez pomocy Maryi nie byłoby to możliwe. Przecież ludzie co roku gromadzą się przed Nią, dziękując za otrzymane łaski i zanosząc nowe prośby”.
Po Eucharystii bp Andrzej Suski udzielił specjalnego błogosławieństwa dzieciom i młodzieży z Liturgicznej Służby Ołtarza i z Oratorium.

Ks. Józef Gibała

Odpustowy festyn na toruńskich Wrzosach

Już po raz ósmy mieszkańcy toruńskich Wrzosów mieli okazję bawić się na tradycyjnym Wrzosowym Festynie św. Antoniego, zorganizowanym w przeddzień parafialnego święta, w sobotę 12 czerwca w godz. od 13.00 do 21.00 na boisku Zespołu Szkół nr 9 przy ul. Rzepakowej.
Festyn, organizowany przez działaczy Rady Okręgu nr 10, Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej oraz udzielających się społecznie pracowników Zespołu Szkół nr 9 i Przedszkola Miejskiego nr 8, od lat przyciąga mieszkańców osiedla Wrzosy, będąc nie tylko formą plenerowej rekreacji, ale także swoistym przeglądem kulturalnego dorobku tej dzielnicy. Uczestnictwo we wspólnej zabawie jest znakomitą formą integracji i kształtowania pozytywnych wzorców współżycia lokalnej społeczności.
Organizatorzy, wspierani przez wielu młodych wolontariuszy, nie szczędzili czasu i energii dla uatrakcyjnienia imprezy. W bloku dla najmłodszych, organizowanym przez Przedszkole nr 8, odbyły się konkursy plastyczne, sportowe, występy taneczne, estradowe i zabawy integracyjne. Potem podziwiano popisy młodych artystów Społecznego Ogniska Artystycznego Wrzosy (szczególne zainteresowanie i aplauz wzbudził pokaz breakdance’a), prezentacje dzieci i młodzieży Zespołu Szkół nr 9 i występ parafialnego zespołu młodzieżowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz karate przygotowany przez Annę Kulczyńską, prowadzącą szkolną sekcję tej wschodniej sztuki walki.
Miłośnicy aktywnej rekreacji wzięli udział w licznych konkursach i zabawach sportowych. Tradycją festynu jest konkurs plastyczny pt. Nasz patron. Młodzi artyści spróbowali swych sił w dwóch tematach: Witraż św. Antoniego i Figurka św. Antoniego. Były także liczne inne atrakcje: loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, a nagrody główne niezwykle atrakcyjne (w tym roku rower), maski gipsowe, malowanie twarzy, a wieczorem ognisko z kiełbaskami i wspólnym śpiewem.
Festyn odwiedził proboszcz parafii - ks. Wojciech Miszewski. Wysłuchawszy hymnu osiedla wykonanego przez Krzysztofa Rzewuskiego, od lat rewelacyjnie prowadzącego tę imprezę, Ksiądz Proboszcz skierował do uczestników słowa, w których chwalił zgodne współżycie mieszkańców osiedla i wspólną, kulturalną zabawę.
Dobra pogoda to też tradycja festynu. Organizatorzy tutejszej parafii co roku zawierzają ją trosce św. Antoniego. W myśl przysłowia: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” poprawne współżycie mieszkańców osiedla, dobra atmosfera na toruńskich Wrzosach to nasze wspólne bogactwo - mieszkańców osiedla i całego Grodu Kopernika, dlatego festyn przyciąga wszystkich, którym odpowiada miły nastrój i kulturalna zabawa.

Tadeusz Solecki

Wkrótce

Triduum szkaplerzne

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu zaprasza na triduum szkaplerzne od 13 do 15 lipca br. Nabożeństwo szkaplerzne codziennie o godz. 17.00, odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - 16 lipca, Msze św. o godz. 7.30, 8.30, 9.30 i 18.00. Nakładanie Szkaplerza po każdej Mszy św. Prowadzi o. Wojciech Dziak, karmelita bosy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję