Reklama

Nieszawa

Uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej

„Od strony formalnej św. Jadwiga Królowa jest patronką Nieszawy od 2003 r. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona czczona w miasteczku od niepamiętnych czasów” - mówił 8 czerwca br. proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie ks. kan. Wojciech Sowa przed koncertem dedykowanym Patronce. Wcześniej, podczas uroczystej, 11. sesji Rady Miejskiej, burmistrz Nieszawy Andrzej Nawrocki oświadczył: „Jesteśmy dumni i zaszczyceni, iż Patronką naszego miasta, wybraną przez pokolenia nieszawiaków, jest święta królowa Jadwiga”.
Królowa, która nigdy nie była w Nieszawie, związana jest z tym miastem poprzez relikwie, sprowadzone 8 czerwca 2000 r. W kościele parafialnym zobaczyć można dzieła inspirowane kultem św. Jadwigi Królowej: jej rzeźbę w ołtarzu głównym, fresk w prezbiterium, obraz w stallach, witraż królowej z jej herbem, monstrancję z esownicami z liści, na których umieszczone są postacie Matki Bożej, św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi. Jej piękny wizerunek znajduje się też w sali posiedzeń Rady Miejskiej.
Dzień Patronki Miasta zawsze obchodzony jest niezwykle podniośle: m.in. tradycyjnie już wręczany jest medal „Zasłużony dla miasta Nieszawy”. W tym roku otrzymał go Stanisław Orzechowski.
Pod patronatem św. Jadwigi odbyła się promocja monografii Dzieje Nieszawy, pierwszej w wielowiekowej historii miasta.
W muzeum im. Stanisława Noakowskiego otwarto wystawę rzeźby sakralnej Antoniego Bisagi. Koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w kościele parafialnym poprzedziła promocja książki dr. Waldemara Rozynkowskiego, poświęconej nieszawskim Siostrom Serafitkom.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - ks. prał. Stanisława Waszczyńskiego, podczas której kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Józefa w Zakrzewie ks. Paweł Kacprzak. Uczestniczyli w niej liczni mieszkańcy Nieszawy, kuracjusze z Ciechocinka oraz zaproszeni goście.
Po Liturgii wszyscy wzięli udział w kończącej obchody procesji ulicami miasta z relikwiami: św. Jadwigi Królowej, św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława BM oraz bł. s. Sancji ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa do św. Anny

CZYTAJ DALEJ

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami.
Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”.
O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”.
Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”.
W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci.
Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję