Reklama

Koło

Dziękczynienie za kanonizację

W ramach dziękczynienia za kanonizację św. Alojzego Orione, w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Kole 20 czerwca br. został poświęcony jego wizerunek autorstwa Pawła Kaszczyńskiego. Aktu poświęcenia, w obecności zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia i licznego grona wiernych, dokonał mistrz nowicjatu w Aninie koło Warszawy - ks. Andrzej Anyszka FDP.

W uroczystej procesji przeniesiono obraz do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. przewodniczył ks. Kazimierz Poręba FDP z parafii św. Antoniego w Zduńskiej Woli, który w homilii zwrócił uwagę na ponadczasowy wymiar dzieła św. Alojzego Orione, tworzonego na fundamencie wiary, miłości i bezgranicznego zaufania Bożej Opatrzności.
Z uwagi na to, że św. Alojzemu Orione bardzo bliska była Polska i Polacy, czego dawał liczne dowody, ks. prał. Janusz Ogrodowczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, zaproponował, aby wizerunek Świętego zajął miejsce wśród wizerunków polskich świętych, które znajdują się w prezbiterium kościoła parafialnego.
Uroczystość zakończyło złożenie hołdu św. Alojzemu Orione przez ucałowanie jego relikwii. Przemawiająca po Mszy św. przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia s. Maria Irena Jastrzębska zwróciła uwagę, że uroczystość dziękczynna odbywa się w 39. rocznicę przybycia sióstr Orionistek do Koła.
Autor obrazu, Paweł Kaszczyński, urodził się w 1973 r. w Kole. Przez wiele lat służył do Mszy św. jako ministrant i lektor w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. W 1994 r. wyjechał do Poznania na studia w Akademii Sztuk Pięknych, ukończył je, a obecnie jest asystentem w Katedrze Malarstwa tejże akademii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję