Reklama

Z gorącym podziękowaniem i serdeczną prośbą

Słowo Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego do Uczestników XXII Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Umiłowani Pielgrzymi!
Doświadczamy kolejny raz wielkiej łaski Bożej! Także bowiem w tym roku mamy możliwość czynnego uczestnictwa w jasnogórskim pielgrzymowaniu. Powiedzmy sobie od razu, że szczególnie w roku bieżącym jest za co na pielgrzymce dziękować i będzie również o co prosić.
Podziękujmy już teraz na Jasnej Górze za wielki dar nawiedzenia całej naszej diecezji przez kopię cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nasza 2-tygodniowa piesza pielgrzymka w pierwszej połowie sierpnia pokrywa się jeszcze w czasie z peregrynacją Obrazu, która dobiegnie końca dopiero miesiąc później, a mianowicie 18 września br. Peregrynacja maryjna jest wielkim świętowaniem i serdeczną modlitwą całego wierzącego ludu Bożego. Podziękujmy w Częstochowie za wszystkie dni, tygodnie i miesiące maryjnego nawiedzenia na naszej ziemi rodzinnej! A sierpniowi pielgrzymi jasnogórscy niechaj będą świadomi, że są pierwszą tak wielką delegacją diecezji, która gorąco podziękuje za niezwykły dar maryjnej peregrynacji.
Podziękujmy również na Jasnej Górze za epokowe wydarzenie sprzed 5 lat, czyli za wizytę apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II w Zamościu. W miarę upływu czasu coraz głębiej rozumiemy wagę i wymowę tamtej obecności umiłowanego Papieża w naszej diecezji - gdy był witany i słuchany przez 300 tysięcy wiernych, w tym również zza wschodniej granicy Polski. Od tego wydarzenia oddalają nas kolejne lata, a przecież pamięć o nim wcale się nie zaciera w ludzkich umysłach i sercach. Niech więc pielgrzymi jasnogórscy również o tej wdzięcznej sprawie pamiętają u tronu Bożej Matki!
Mamy obowiązek podzięki za łaski już otrzymane, ale też ciągle istnieje prawo i możliwość wypraszania Bożej pomocy na przyszłość. Więc na płaszczyźnie zbiorowej gorąco prośmy na Jasnej Górze o światło i siłę dla wszystkich Polaków, którzy od maja br. są w strukturach Unii Europejskiej. Chodzi zwłaszcza o zachowanie żywej wiary oraz tradycji chrześcijańskiej. Chodzi też o kierowanie się przez nas wszystkich zbawiennymi zasadami cywilizacji miłości - tak w Polsce i Europie, jak i na całym świecie.
Każdy z nas niesie na Jasną Górę swój człowieczy los, który w modlitwie polecimy Bogu przez wstawiennictwo naszej Matki i Królowej. Nie zapomnimy przy tym o naszych bliskich i sąsiadach. Niech każde nasze westchnienie i wyrzeczenie będzie pochwałą Boga i wsparciem dla ludzi!
Wszystkich pobożnych pielgrzymów niechaj prowadzi na Jasną Górę Matka Odkupiciela - Patronka naszej diecezji! Na znojne, ale też szczęśliwe dni pieszego pielgrzymowania z serca błogosławię w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję