Reklama

Tomaszowskie spotkanie z Królową

Maj od dawna przeżywany jest przez nas jako miesiąc szczególnej więzi z Maryją, kiedy w sposób charakterystyczny tylko dla nas, Polaków, oddajemy Jej cześć jako naszej Matce i Królowej, przyzywając Jej wstawiennictwa radosnym i pełnym wdzięczności śpiewem wezwań Litanii Loretańskiej, odzwierciedlającej przymioty Maryi oraz Jej rolę w historii naszego zbawienia. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim jeszcze bardziej niż zwykle, z jeszcze większym zaangażowaniem i wdzięcznością przeżywała w tym roku majowe spotkania z Matką naszego Pana. Stało się to za przyczyną uroczystości Jej nawiedzenia w Obrazie Jasnogórskim, które trwało od 8 do 9 maja.
Utworzona na mocy dekretu biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z 25 października 1987 r. parafia cieszy się gorącą wiarą i pobożnością swoich parafian, co przejawia się w różnorodności form życia religijnego. Na terenie parafii działają bowiem liczne stowarzyszenia, organizacje i ruchy religijne skupione wokół pięknego kościoła parafialnego, pod opieką tutejszych kapłanów, którym przewodzi proboszcz ks. Jan Krawczyk. Są one świadectwem żywej wiary i obecności Ducha Świętego, obdarowującego Kościół Chrystusowy mnogością darów i powołań. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy tomaszowskiej parafii z niecierpliwością i wzruszeniem oczekiwali spotkania z Jasnogórską Królową, śląc ku Niej modlitwę, by Ta, która czuwa nad swoimi dziećmi posłuszna Testamentowi, jaki z Drzewa Krzyża otrzymała od swego Syna, raczyła poprowadzić do Niego swój lud.
Do tego spotkania parafianie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem przez ćwiczenia duchowe, modlitwę wspólnotową i indywidualną oraz ofiary serca, do których przynaglała Miłość Boskiego Mistrza rozlewana poprzez codzienną Eucharystię, która stanowiła centrum kilkudniowych misji poprzedzających nawiedzenie Pani Jasnogórskiej. Misje te prowadzone przez Ojców Redemptorystów swoją tematyką przybliżały podstawy życia w komunii w Rodzinie Bożej, ale też w rodzinie ludzkiej. Poruszały zagadnienia dotyczące rodziny jako nadziei człowieka, Kościoła i świata, rodziny jako wspólnoty osób, małżeństwa jako fundamentu rodziny, wskazując na
Chrystusa jako na Tego, który stanowi więź doskonałości rodziny. W oczekiwaniu na spotkanie ze Świętą Bożą Rodzicielką parafianie przemadlali te istotne treści, trwając we wspólnocie i modlitwie. Aż przyszedł 8 maja, dzień nawiedzenia, w którym Królowa nieba przybyła na tomaszowską ziemię, przemieniając ją i przepełnione radością i miłością serca jej mieszkańców w niebo. Pośród śpiewu została wprowadzona w progi świątyni w wizerunku, który Polski lud tak bardzo umiłował i w którym witał Ją teraz jako swoją Panią i Królową. Pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego wierni rozpoczęli swoje świętowanie, któremu towarzyszyło szczególne błogosławieństwo Papieża Jana Pawła II, który na tę okoliczność wystosował telegram na ręce bp. Jana Śrutwy. Został on odczytany na wstępie Eucharystii i stanowił zachętę do jak najpełniejszego otwarcia się na dary, którymi Bóg pragnie obdarować swój lud przez ręce Maryi. Słowo powitania wygłosił ks. Jan Krawczyk, dziekan dekanatu Tomaszów Południe, który dziękując Maryi Jasnogórskiej za Jej nawiedzenie, wyraził nadzieję, że będzie dobrze czuła się wśród swoich dzieci, które obiecują nie żałować kolan i czasu na trwanie przed Jej wizerunkiem i że Ona, Matka wszystkich ludzi, zechce przybliżyć wiernemu ludowi swego Syna, którego Najświętsze Serce rozjaśnia wnętrze tomaszowskiej świątyni i wnętrza serc parafian. W dalszej kolejności Maryja została powitana przez przedstawicieli rodzin zamieszkujących parafię oraz przez dzieci i młodzież.
Homilia wygłoszona przez ojca rekolekcjonistę stanowiła wezwanie do opracowania programu dla ducha narodu, programu, który przynaglałby do nieustannego wzrastania, pomnażania łaski Bożej i dzielenia się nią z innymi. W realizacji tego programu pośredniczyć ma Ta, która prowadzi lud do Eucharystii, do Wieczernika, do Chrystusa - Maryja, która otworzyła Bogu swe serce bez stawiania warunków, wypowiadając pełne ufności i zawierzenia słowa: „Niech mi się stanie...”.
Kulminacyjnym punktem tego dnia była Pasterka maryjna sprawowana w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Następnego dnia po zakończeniu czuwania parafianie mogli uczestniczyć w Eucharystii dla różnych stanów i grup wiekowych. Uroczystość nawiedzenia zakończyła Msza św. pożegnalna i oddanie się parafii Matce Bożej, które było wspólnym i gorącym wołaniem o pomoc w wypełnianiu codziennych obowiązków życiowych tak, by prowadziły one do coraz większego wzrastania w miłości do człowieka i świętości wobec Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję