Reklama

Tomaszowskie spotkanie z Królową

Maj od dawna przeżywany jest przez nas jako miesiąc szczególnej więzi z Maryją, kiedy w sposób charakterystyczny tylko dla nas, Polaków, oddajemy Jej cześć jako naszej Matce i Królowej, przyzywając Jej wstawiennictwa radosnym i pełnym wdzięczności śpiewem wezwań Litanii Loretańskiej, odzwierciedlającej przymioty Maryi oraz Jej rolę w historii naszego zbawienia. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim jeszcze bardziej niż zwykle, z jeszcze większym zaangażowaniem i wdzięcznością przeżywała w tym roku majowe spotkania z Matką naszego Pana. Stało się to za przyczyną uroczystości Jej nawiedzenia w Obrazie Jasnogórskim, które trwało od 8 do 9 maja.
Utworzona na mocy dekretu biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z 25 października 1987 r. parafia cieszy się gorącą wiarą i pobożnością swoich parafian, co przejawia się w różnorodności form życia religijnego. Na terenie parafii działają bowiem liczne stowarzyszenia, organizacje i ruchy religijne skupione wokół pięknego kościoła parafialnego, pod opieką tutejszych kapłanów, którym przewodzi proboszcz ks. Jan Krawczyk. Są one świadectwem żywej wiary i obecności Ducha Świętego, obdarowującego Kościół Chrystusowy mnogością darów i powołań. Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy tomaszowskiej parafii z niecierpliwością i wzruszeniem oczekiwali spotkania z Jasnogórską Królową, śląc ku Niej modlitwę, by Ta, która czuwa nad swoimi dziećmi posłuszna Testamentowi, jaki z Drzewa Krzyża otrzymała od swego Syna, raczyła poprowadzić do Niego swój lud.
Do tego spotkania parafianie przygotowywali się z wielkim zaangażowaniem przez ćwiczenia duchowe, modlitwę wspólnotową i indywidualną oraz ofiary serca, do których przynaglała Miłość Boskiego Mistrza rozlewana poprzez codzienną Eucharystię, która stanowiła centrum kilkudniowych misji poprzedzających nawiedzenie Pani Jasnogórskiej. Misje te prowadzone przez Ojców Redemptorystów swoją tematyką przybliżały podstawy życia w komunii w Rodzinie Bożej, ale też w rodzinie ludzkiej. Poruszały zagadnienia dotyczące rodziny jako nadziei człowieka, Kościoła i świata, rodziny jako wspólnoty osób, małżeństwa jako fundamentu rodziny, wskazując na
Chrystusa jako na Tego, który stanowi więź doskonałości rodziny. W oczekiwaniu na spotkanie ze Świętą Bożą Rodzicielką parafianie przemadlali te istotne treści, trwając we wspólnocie i modlitwie. Aż przyszedł 8 maja, dzień nawiedzenia, w którym Królowa nieba przybyła na tomaszowską ziemię, przemieniając ją i przepełnione radością i miłością serca jej mieszkańców w niebo. Pośród śpiewu została wprowadzona w progi świątyni w wizerunku, który Polski lud tak bardzo umiłował i w którym witał Ją teraz jako swoją Panią i Królową. Pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego wierni rozpoczęli swoje świętowanie, któremu towarzyszyło szczególne błogosławieństwo Papieża Jana Pawła II, który na tę okoliczność wystosował telegram na ręce bp. Jana Śrutwy. Został on odczytany na wstępie Eucharystii i stanowił zachętę do jak najpełniejszego otwarcia się na dary, którymi Bóg pragnie obdarować swój lud przez ręce Maryi. Słowo powitania wygłosił ks. Jan Krawczyk, dziekan dekanatu Tomaszów Południe, który dziękując Maryi Jasnogórskiej za Jej nawiedzenie, wyraził nadzieję, że będzie dobrze czuła się wśród swoich dzieci, które obiecują nie żałować kolan i czasu na trwanie przed Jej wizerunkiem i że Ona, Matka wszystkich ludzi, zechce przybliżyć wiernemu ludowi swego Syna, którego Najświętsze Serce rozjaśnia wnętrze tomaszowskiej świątyni i wnętrza serc parafian. W dalszej kolejności Maryja została powitana przez przedstawicieli rodzin zamieszkujących parafię oraz przez dzieci i młodzież.
Homilia wygłoszona przez ojca rekolekcjonistę stanowiła wezwanie do opracowania programu dla ducha narodu, programu, który przynaglałby do nieustannego wzrastania, pomnażania łaski Bożej i dzielenia się nią z innymi. W realizacji tego programu pośredniczyć ma Ta, która prowadzi lud do Eucharystii, do Wieczernika, do Chrystusa - Maryja, która otworzyła Bogu swe serce bez stawiania warunków, wypowiadając pełne ufności i zawierzenia słowa: „Niech mi się stanie...”.
Kulminacyjnym punktem tego dnia była Pasterka maryjna sprawowana w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Następnego dnia po zakończeniu czuwania parafianie mogli uczestniczyć w Eucharystii dla różnych stanów i grup wiekowych. Uroczystość nawiedzenia zakończyła Msza św. pożegnalna i oddanie się parafii Matce Bożej, które było wspólnym i gorącym wołaniem o pomoc w wypełnianiu codziennych obowiązków życiowych tak, by prowadziły one do coraz większego wzrastania w miłości do człowieka i świętości wobec Boga.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/lekkoatletyka - Duszyński: jaki kraj, taki Michael Johnson

2021-07-31 18:51

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Biegnący na ostatniej zmianie Kajetan Duszyński w efektownym stylu wyprowadził polską sztafetę mieszaną 4x400 m na pierwsze miejsce, co dało złoty medal igrzysk w Tokio. "Jaki kraj, taki Michael Johnson" - skwitował żartobliwie 26-letni lekkoatleta.

Biało-czerwoni w sobotę pobiegli w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Duszyński. Poprawili rekord Europy i ustanowili rekord olimpijski czasem 3.09,87. Wcześniejszy najlepszy wynik na Starym Kontynencie należał od piątku do...polskiej sztafety, która pobiegła w eliminacjach. Duszyński jako jedyny wystąpił w obu tych biegach.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję