Reklama

Uroczystości poświęcenia kościoła w Wierzbicy

Wierzbica to mała miejscowość leżąca przy granicy z Ukrainą. Bogatą, ponad 600-letnią historię tej miejscowości wzbogaciło kolejne wydarzenie.
16 maja odbyło się poświęcenie przez bp. Mariusza Leszczyńskiego kościoła filialnego pw. św. Andrzeja Boboli.
Świątynia ta powstała na przełomie 2002/2003 r. dzięki staraniom byłego proboszcza parafii Machnów Nowy ks. Andrzeja Wysokińskiego, który podjął inicjatywę budowy kościoła w tej miejscowości - dawnym pegeerze.
Należy wspomnieć, że pierwszym, który podjął starania o utworzenie stałego punktu sakralnego w Wierzbicy był ks. Stanisław Dec. Zabiegał on o to aż u władz centralnych w Warszawie, gdzie po wielkich wysiłkach w 1982 r. uzyskał pozwolenie na sakralne użytkowanie kaplicy grobowej Lityńskich.
Przed głównymi uroczystościami odbyło się poświęcenie krzyża przydrożnego upamiętniającego nawiedzenie parafii Machnów Nowy przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. To godne podkreślenia wydarzenie zasługuje na uwagę, gdyż jest to pierwszy krzyż przydrożny w tej miejscowości postawiony po 1945 r.
Do powstania obecnej świątyni wielce przyczynili się mieszkańcy Wierzbicy. To godne podkreślenia, szczególnie teraz, gdy w miejscowości przeważają bezrobotni i emeryci. „Nie żałowali oni grosza. To dzięki nim - ubogim materialnie, ale bogatym duchowo, powstała ta świątynia. Jest ona dziełem rąk mieszkańców tej małej miejscowości” - powiedział w dniu poświęcenia proboszcz ks. Stanisław Gorczyński. Podkreślał to także Ksiądz Biskup. Powiedział m.in.: „Ta wasza świątynia to piękny przykład wielkiego poświęcenia. Często niektórzy z was oddawali ostatnio grosz, aby ona powstała. Wielu z was ciężko pracowało przy jej budowie. Jestem z Was dumny. Daliście ogromne świadectwo poświęcenia, pracy i wiary”.
Poświęcenie kościoła miało bardzo uroczysty przebieg. Przybyłego na tą uroczystość bp. Mariusza Leszczyńskiego witali w imieniu mieszkańców Wierzbicy Teresa Fidut i Tadeusz Ziober, dzieci i młodzież, zaś w imieniu władz samorządowych gminy Lubycza Królewska - przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Lorenz. Uroczystościom przewodniczył bp Mariusz Leszczyński z udziałem byłego proboszcza ks. Bogdana Ważnego.
Ponadto w uroczystościach uczestniczyli wójt gminy Lubycza Królewska Sławomir Jasiński, komendant Gminnej OSP Piotr Krzych, komendant OSP z Machnowa Nowego Tadeusz Turczanik oraz poczty sztandarowe z Lubyczy Królewskiej i Machnowa Nowego. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił zespół ludowy „Pogranicze” z Lubyczy Królewskiej.
Wśród licznie zgromadzonych gości byli dawni i obecni mieszkańcy Wierzbicy oraz byli proboszczowie parafii Machnów Nowy. Najważniejszy z nich to bez wątpienia ks. Andrzej. Właśnie on przyczynił się do powstania tej świątyni. Pozostawił po sobie wspaniałą pamiątkę na uświęcenie serc.
Miłym dopełnieniem uroczystości był dar Księdza Biskupa w postaci figury św. Andrzeja Boboli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Dziś w tym samym kościele św. Szczepana miejscowy arcybiskup odprawił Eucharystię. Po liturgii odbyła się też uroczystość republikańska na rzecz pokoju i sprawiedliwości, w której uczestniczył minister spraw wewnętrznych Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję