Reklama

Serwis kościelny

Kalendarium peregrynacji

Od 28 czerwca do 4 lipca kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła parafie: Tuczępy, Skierbieszów, Grabowiec, Świdniki, Miączyn, Zawalów, Horyszów.
Od 5 lipca do 11 lipca peregrynacja odbędzie się w parafiach: Gdeszyn, Honiatycze, Turkowice, Sahryń, Tyszowce, Czartowiec, Perespa.

Katolickie Radio Zamość prowadzi bezpośrednie transmisje z uroczystości nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej codziennie w godz. 17.00-19.00.

Lubaczów

Reklama

W ramach II Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, który odbywał się w miastach Polski, Słowacji i Ukrainy, w Lubaczowie zaprezentowano widowisko teatru ulicznego z Węgier oraz wystawę fotografii Jerzego Pióreckiego pt. Drzewa, zabytkowe ogrody i dwory. Zespoły z Lubaczowa: Teatr Światła „Magapar” i Chór „Canzone” prezentowały się w Preszowie (Słowacja).
Imprezy Wielokulturowego Festiwalu „Galicja” odbywały się od 13 do 22 czerwca.

IV Narodowy Polski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej Bogu i Ojczyźnie zorganizowano 26 i 27 czerwca. Tegoroczny festiwal był poświęcony męczeńskiej śmierci Biskupa Stanisława Męczennika i okresowi panowania Bolesława Śmiałego.
W programie festiwalu znalazły się: Msze św. i nabożeństwa, prezentacje artystyczne i koncerty, recitale i spektakle teatralne, projekcje filmów, podróże po miejscach pamięci narodowej oraz pokazy rycerskie.
Patronat duchowy nad festiwalem sprawował bp Jan Śrutwa, patronem honorowym był prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.

Ulów

Seniorzy oraz kultura u nas i w innych Ojczyznach Unii Europejskiej - aktywność generująca dobrą przyszłość - takie hasło towarzyszyło festynowi i konferencji o kulturze ziemi tomaszowskiej, które odbyły się 20 czerwca przy miejscowym skansenie „Wiejskiej Chacie”.
Msza św., okolicznościowe wystąpienia, prezentacje zespołów ludowych z regionu pod hasłem Cudze chwalicie..., prezentacja pt. Starsze i średnie pokolenie, ich aktywność kulturowa w innych Ojczyznach Unii Europejskiej, przygotowana przez Polską Radę Ruchu Europejskiego w Warszawie oraz piknik ludowy - złożyły się na program imprezy, zorganizowanej przez Gospodarzy Wiejskiego Centrum w Ulowie i wójta gminy Tomaszów Lubelski.

Lublin

Reklama

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy 22 czerwca zakończył się rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Podczas uroczystości pożegnano ks. prał. Eugeniusza Golińskiego, ojca duchownego seminarium, który przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Zamościu. Powitano również nowego ojca duchownego - ks. dr. Mariana Pokrywkę.

Zamość

23 czerwca odbyła się konferencja księży dziekanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Podczas konferencji omówiono m.in. przebieg peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz przygotowanie do pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
23 czerwca w Kurii Diecezjalnej duchowni i świeccy złożyli życzenia imieninowe bp. Janowi Śrutwie.
Podczas tej uroczystości bp Jan Śrutwa wręczył również medale Za dzieło ewangelizacji. Diecezjalnymi wyróżnieniami zostali uhonorowani: Zofia Świtka - długoletnia katechetka z Tomaszowa Lubelskiego i Jerzy Jasiński - organista z 60-letnim stażem z Hrubieszowa.

Sitno

Uroczystość nadania imienia Wandy Popławskiej miejscowej szkole podstawowej odbyła się 23 czerwca. Na uroczystość złożyły się: Msza św., program artystyczny przygotowany przez młodzież oraz okolicznościowe wystąpienia.

Trzęsiny

Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizował od 26 do 30 czerwca VI Olimpiadę Sportową Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: pasterskie serce nie może się zamknąć

2021-09-18 15:39

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

„Pasterskie serce nie może się zamknąć. Pasterskie serce nie może nie odczuwać bólu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak nawiązując do odejść z Kościoła wskutek zgorszenia czy rozczarowania. „Musi być w nas gotowość Dobrego Pasterza, który szuka, który się troszczy” – dodał.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 18 września w południe Mszy św. stanowiącej centralny punkt dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „ojca, pasterza i biskupa”, w którym – jak podkreślił –„widzieliśmy i wciąż widzimy dobrego pasterza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję