Reklama

Serwis kościelny

Kalendarium peregrynacji

Od 28 czerwca do 4 lipca kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła parafie: Tuczępy, Skierbieszów, Grabowiec, Świdniki, Miączyn, Zawalów, Horyszów.
Od 5 lipca do 11 lipca peregrynacja odbędzie się w parafiach: Gdeszyn, Honiatycze, Turkowice, Sahryń, Tyszowce, Czartowiec, Perespa.

Katolickie Radio Zamość prowadzi bezpośrednie transmisje z uroczystości nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej codziennie w godz. 17.00-19.00.

Lubaczów

Reklama

W ramach II Wielokulturowego Festiwalu „Galicja”, który odbywał się w miastach Polski, Słowacji i Ukrainy, w Lubaczowie zaprezentowano widowisko teatru ulicznego z Węgier oraz wystawę fotografii Jerzego Pióreckiego pt. Drzewa, zabytkowe ogrody i dwory. Zespoły z Lubaczowa: Teatr Światła „Magapar” i Chór „Canzone” prezentowały się w Preszowie (Słowacja).
Imprezy Wielokulturowego Festiwalu „Galicja” odbywały się od 13 do 22 czerwca.

IV Narodowy Polski Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej Bogu i Ojczyźnie zorganizowano 26 i 27 czerwca. Tegoroczny festiwal był poświęcony męczeńskiej śmierci Biskupa Stanisława Męczennika i okresowi panowania Bolesława Śmiałego.
W programie festiwalu znalazły się: Msze św. i nabożeństwa, prezentacje artystyczne i koncerty, recitale i spektakle teatralne, projekcje filmów, podróże po miejscach pamięci narodowej oraz pokazy rycerskie.
Patronat duchowy nad festiwalem sprawował bp Jan Śrutwa, patronem honorowym był prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.

Ulów

Seniorzy oraz kultura u nas i w innych Ojczyznach Unii Europejskiej - aktywność generująca dobrą przyszłość - takie hasło towarzyszyło festynowi i konferencji o kulturze ziemi tomaszowskiej, które odbyły się 20 czerwca przy miejscowym skansenie „Wiejskiej Chacie”.
Msza św., okolicznościowe wystąpienia, prezentacje zespołów ludowych z regionu pod hasłem Cudze chwalicie..., prezentacja pt. Starsze i średnie pokolenie, ich aktywność kulturowa w innych Ojczyznach Unii Europejskiej, przygotowana przez Polską Radę Ruchu Europejskiego w Warszawie oraz piknik ludowy - złożyły się na program imprezy, zorganizowanej przez Gospodarzy Wiejskiego Centrum w Ulowie i wójta gminy Tomaszów Lubelski.

Lublin

Reklama

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Śrutwy 22 czerwca zakończył się rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Podczas uroczystości pożegnano ks. prał. Eugeniusza Golińskiego, ojca duchownego seminarium, który przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Zamościu. Powitano również nowego ojca duchownego - ks. dr. Mariana Pokrywkę.

Zamość

23 czerwca odbyła się konferencja księży dziekanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Podczas konferencji omówiono m.in. przebieg peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz przygotowanie do pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.
23 czerwca w Kurii Diecezjalnej duchowni i świeccy złożyli życzenia imieninowe bp. Janowi Śrutwie.
Podczas tej uroczystości bp Jan Śrutwa wręczył również medale Za dzieło ewangelizacji. Diecezjalnymi wyróżnieniami zostali uhonorowani: Zofia Świtka - długoletnia katechetka z Tomaszowa Lubelskiego i Jerzy Jasiński - organista z 60-letnim stażem z Hrubieszowa.

Sitno

Uroczystość nadania imienia Wandy Popławskiej miejscowej szkole podstawowej odbyła się 23 czerwca. Na uroczystość złożyły się: Msza św., program artystyczny przygotowany przez młodzież oraz okolicznościowe wystąpienia.

Trzęsiny

Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizował od 26 do 30 czerwca VI Olimpiadę Sportową Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję