Reklama

Nowa Sól

Religijne poruszenie

19 czerwca Diecezjalnym Dniem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym rozpoczęły się I Dni Ewangelizacji w Nowej Soli. Sobotniemu spotkaniu patronowały słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czasie tegorocznej pielgrzymki do Berna: „Wstańcie, słuchajcie, wyruszcie w drogę!”.

Odnowa razem

W kościele pw. św. Michała Archanioła spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa. Tomasz Piechnik, lider grupy charyzmatycznej „Hallelujah” z Wrocławia, w swojej konferencji zachęcał do postawy ewangelizacyjnej, do przejęcia się głoszeniem Słowa Bożego. „Wspólnoty powinny ewangelizować, wtedy stają się otwarte i żywe” - mówił lider. „W swym zapale ewangelizacyjnym - podkreślał Tomasz Piechnik - najpierw musimy spowodować, żeby człowiek pokochał Jezusa, a dopiero później uczyć go przykazań, zasad moralności i praw”.
Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak wraz z kapłanami opiekującymi się poszczególnymi grupami Odnowy w Duchu Świętym. W czasie homilii Ksiądz Biskup podkreślał, że to z Maryi mamy brać przykład bycia dobrym chrześcijaninem. „W Maryi widać, co mógłby zrobić w nas Bóg, gdybyśmy tak jak Ona potrafili w całej pełni powiedzieć Mu - tak” - mówił bp Edward Dajczak. Na koniec Mszy św. długimi brawami członkowie Odnowy podziękowali za posługę wieloletniemu koordynatorowi diecezjalnemu ks. Eugeniuszowi Drzewieckiemu.
Ks. Andrzej Sapieha, obecny koordynator Odnowy, na koniec Mszy św. mówił: „Obecność Księdza Biskupa na naszym corocznym wspólnym świętowaniu jest dla nas znakiem łączności z Kościołem diecezjalnym i jednocześnie znakiem przyjęcia naszego oddania się do dyspozycji Kościołowi”.

Ewangelizacja na ulicy

Reklama

Po południu zebrani na Dniu Wspólnoty włączyli się w przemarsz ewangelizacyjny ulicami Nowej Soli. W czasie Marszu Ewangelizacyjnego było 5 stacji. W trakcie każdego zatrzymania czytano fragment Pisma Świętego, modlono się za poszczególne grupy mieszkańców miasta i odmawiano dziesiątek Różańca. „W czasie pięciu stacji modlitwą otaczaliśmy rodziny rozbite, dotknięte alkoholizmem i obojętnością religijną; pracodawców i pracujących, modląc się dla nich o uczciwość i rzetelność; młodzież, szczególnie tę uzależnioną; pracowników wymiaru sprawiedliwości i więźniów, prosząc o łaskę nawrócenia oraz za postawę służebną dla pełniących władzę. Podczas przemarszu dołączyli do nas mieszkańcy miasta, którzy wrócili z nami na plac św. Floriana i pozostali na koncertach” - mówi ks. Waldemar Grzyb, opiekun wspólnoty „Sól ziemi” z parafii pw. św. Michała Archanioła, która była głównym organizatorem spotkania.
Marsz Ewangelizacyjny zakończył się na placu św. Floriana, na którym przy kościele postawiono scenę. Od godz. 18.00 zaczęła się tu kolejna część spotkania, w czasie której prowadzono nie tylko ewangelizację, ale także akcję profilaktyczną pod hasłem Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Ze sceny program ewangelizacyjny prowadziła wspólnota „Hallelujah”. Bawiono się przy muzyce zespołów: „Rytmy Dobrej Nowiny” i „Hallelujah Band” z Wrocławia. Granie przerywano scenkami i pantomimami. Wyświetlano na projektorze multimedialnym krótkie filmy ewangelizacyjne. W tym samym czasie w punkcie konsultacyjnym ustawionym przez Urząd Miejski w Nowej Soli udzielano fachowych porad. Na zewnętrznych ścianach sceny i na wszystkich okolicznych płotach rozwieszono plakaty i ulotki informujące o problemie uzależnienia i działaniach profilaktycznych chroniących przed nałogiem.
I Dni Ewangelizacji zakończyły się wieczorem w niedzielę. Podczas niedzielnych Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła osoby ze wspólnoty „Hallelujah” dawały krótkie świadectwa i zachęcały do uczestnictwa w popołudniowych koncertach i wieczornym nabożeństwie ewangelizacyjnym. Koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 osiołkach” z Wrocławia przyciągnął sporo mieszkańców Nowej Soli.

Odnowić ducha

„Dni Ewangelizacji spowodowały w mieście religijne poruszenie. Już dziś można zauważyć pozytywny oddźwięk tych wydarzeń. Całości spotkań towarzyszyła radość i entuzjazm, którego nie zgasił drobny sobotni deszcz, a wytrwali mogli podczas wieczornego koncertu ujrzeć piękną intensywną tęczę” - mówił ks. Waldemar Grzyb.
Dni Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym odbywają się w diecezji raz do roku. W tym roku przyłączyły się do Dni Ewangelizacji w Nowej Soli. To nie przypadek. Członkowie Odnowy bardzo poważnie traktują sprawę głoszenie Dobrej Nowiny. „Doświadczeniem członków Odnowy w Duchu Świętym jest osobiste, głębokie i odnawiające spotkanie z Jezusem Chrystusem. I to doświadczenie pozwala, by Duch Święty w sposób bardziej intensywny działał w życiu konkretnego człowieka, a tym samym czuje się on popychany do szeroko pojętej ewangelizacji. Nie tylko w czasie akcji ewangelizacyjnych, ale także na co dzień, w swoim miejscu pracy, domu, środowisku życia” - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha.
Grupy Odnowy spotykają się raz w tygodniu. W trakcie spotkania obecna jest modlitwa spontaniczna i konferencja formacyjna głoszona przez lidera lub kapłana opiekującego się grupą. W ramach grupy spotykają się także małe grupy dzielenia, które modlą się wspólnie i dzielą się tym, co Pan Bóg działa w ich życiu oraz wspierają się wzajemnie w działaniach ewangelizacyjnych, które podejmują. Obecnie w diecezji jest około 50 grup Odnowy w Duchu Świętym. Najstarsze, takie jak grupa „Świętego Michała Archanioła” z Żar czy „Misericordia” z Zielonej Góry, założone zostały pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję