Reklama

Nowa Sól

Religijne poruszenie

19 czerwca Diecezjalnym Dniem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym rozpoczęły się I Dni Ewangelizacji w Nowej Soli. Sobotniemu spotkaniu patronowały słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czasie tegorocznej pielgrzymki do Berna: „Wstańcie, słuchajcie, wyruszcie w drogę!”.

Odnowa razem

W kościele pw. św. Michała Archanioła spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa. Tomasz Piechnik, lider grupy charyzmatycznej „Hallelujah” z Wrocławia, w swojej konferencji zachęcał do postawy ewangelizacyjnej, do przejęcia się głoszeniem Słowa Bożego. „Wspólnoty powinny ewangelizować, wtedy stają się otwarte i żywe” - mówił lider. „W swym zapale ewangelizacyjnym - podkreślał Tomasz Piechnik - najpierw musimy spowodować, żeby człowiek pokochał Jezusa, a dopiero później uczyć go przykazań, zasad moralności i praw”.
Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak wraz z kapłanami opiekującymi się poszczególnymi grupami Odnowy w Duchu Świętym. W czasie homilii Ksiądz Biskup podkreślał, że to z Maryi mamy brać przykład bycia dobrym chrześcijaninem. „W Maryi widać, co mógłby zrobić w nas Bóg, gdybyśmy tak jak Ona potrafili w całej pełni powiedzieć Mu - tak” - mówił bp Edward Dajczak. Na koniec Mszy św. długimi brawami członkowie Odnowy podziękowali za posługę wieloletniemu koordynatorowi diecezjalnemu ks. Eugeniuszowi Drzewieckiemu.
Ks. Andrzej Sapieha, obecny koordynator Odnowy, na koniec Mszy św. mówił: „Obecność Księdza Biskupa na naszym corocznym wspólnym świętowaniu jest dla nas znakiem łączności z Kościołem diecezjalnym i jednocześnie znakiem przyjęcia naszego oddania się do dyspozycji Kościołowi”.

Ewangelizacja na ulicy

Reklama

Po południu zebrani na Dniu Wspólnoty włączyli się w przemarsz ewangelizacyjny ulicami Nowej Soli. W czasie Marszu Ewangelizacyjnego było 5 stacji. W trakcie każdego zatrzymania czytano fragment Pisma Świętego, modlono się za poszczególne grupy mieszkańców miasta i odmawiano dziesiątek Różańca. „W czasie pięciu stacji modlitwą otaczaliśmy rodziny rozbite, dotknięte alkoholizmem i obojętnością religijną; pracodawców i pracujących, modląc się dla nich o uczciwość i rzetelność; młodzież, szczególnie tę uzależnioną; pracowników wymiaru sprawiedliwości i więźniów, prosząc o łaskę nawrócenia oraz za postawę służebną dla pełniących władzę. Podczas przemarszu dołączyli do nas mieszkańcy miasta, którzy wrócili z nami na plac św. Floriana i pozostali na koncertach” - mówi ks. Waldemar Grzyb, opiekun wspólnoty „Sól ziemi” z parafii pw. św. Michała Archanioła, która była głównym organizatorem spotkania.
Marsz Ewangelizacyjny zakończył się na placu św. Floriana, na którym przy kościele postawiono scenę. Od godz. 18.00 zaczęła się tu kolejna część spotkania, w czasie której prowadzono nie tylko ewangelizację, ale także akcję profilaktyczną pod hasłem Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Ze sceny program ewangelizacyjny prowadziła wspólnota „Hallelujah”. Bawiono się przy muzyce zespołów: „Rytmy Dobrej Nowiny” i „Hallelujah Band” z Wrocławia. Granie przerywano scenkami i pantomimami. Wyświetlano na projektorze multimedialnym krótkie filmy ewangelizacyjne. W tym samym czasie w punkcie konsultacyjnym ustawionym przez Urząd Miejski w Nowej Soli udzielano fachowych porad. Na zewnętrznych ścianach sceny i na wszystkich okolicznych płotach rozwieszono plakaty i ulotki informujące o problemie uzależnienia i działaniach profilaktycznych chroniących przed nałogiem.
I Dni Ewangelizacji zakończyły się wieczorem w niedzielę. Podczas niedzielnych Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła osoby ze wspólnoty „Hallelujah” dawały krótkie świadectwa i zachęcały do uczestnictwa w popołudniowych koncertach i wieczornym nabożeństwie ewangelizacyjnym. Koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 osiołkach” z Wrocławia przyciągnął sporo mieszkańców Nowej Soli.

Odnowić ducha

„Dni Ewangelizacji spowodowały w mieście religijne poruszenie. Już dziś można zauważyć pozytywny oddźwięk tych wydarzeń. Całości spotkań towarzyszyła radość i entuzjazm, którego nie zgasił drobny sobotni deszcz, a wytrwali mogli podczas wieczornego koncertu ujrzeć piękną intensywną tęczę” - mówił ks. Waldemar Grzyb.
Dni Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym odbywają się w diecezji raz do roku. W tym roku przyłączyły się do Dni Ewangelizacji w Nowej Soli. To nie przypadek. Członkowie Odnowy bardzo poważnie traktują sprawę głoszenie Dobrej Nowiny. „Doświadczeniem członków Odnowy w Duchu Świętym jest osobiste, głębokie i odnawiające spotkanie z Jezusem Chrystusem. I to doświadczenie pozwala, by Duch Święty w sposób bardziej intensywny działał w życiu konkretnego człowieka, a tym samym czuje się on popychany do szeroko pojętej ewangelizacji. Nie tylko w czasie akcji ewangelizacyjnych, ale także na co dzień, w swoim miejscu pracy, domu, środowisku życia” - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha.
Grupy Odnowy spotykają się raz w tygodniu. W trakcie spotkania obecna jest modlitwa spontaniczna i konferencja formacyjna głoszona przez lidera lub kapłana opiekującego się grupą. W ramach grupy spotykają się także małe grupy dzielenia, które modlą się wspólnie i dzielą się tym, co Pan Bóg działa w ich życiu oraz wspierają się wzajemnie w działaniach ewangelizacyjnych, które podejmują. Obecnie w diecezji jest około 50 grup Odnowy w Duchu Świętym. Najstarsze, takie jak grupa „Świętego Michała Archanioła” z Żar czy „Misericordia” z Zielonej Góry, założone zostały pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję