Reklama

Maltańska Służba Medyczna

W służbie dla Kościoła i miasta

Maltańska Służba Medyczna powstała w Łagowie zaledwie pół roku temu, 6 grudnia 2003 r. Jej celem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Pomoc ta polega na zabezpieczaniu przedmedycznym imprez, pielgrzymek i festiwali. Już w pierwszych dniach po powstaniu zabezpieczała wigilię dla samotnych, zorganizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2004

Jako organizacja katolicka postanowiła aktywnie uczestniczyć w uroczystościach kościelnych na terenie parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie. Przejawem tej działalności była zorganizowana przez oddział MSM warta przy ciemnicy w Wielki Piątek. Ubrani w mundury ratownicy i kadeci MSM cały dzień pełnili wartę, stojąc w modlitwie i skupieniu przy ciemnicy. Następnie cała jednostka uczestniczyła w nabożeństwie wielkopiątkowym, przy okazji udzielając pomocy ludziom obecnym w kościele, którzy zasłabli w czasie nabożeństwa. Na koniec we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży z Łagowa aktywnie uczestniczyli w wieczornym czuwaniu przy Bożym Grobie, które miało postać spektaklu słowno-muzycznego. MSM aktywnie uczestniczyła również we Mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną, niosąc w czasie procesji i trzymając w czasie Mszy św. sztandar kościelny św. Dominika.
Była to pierwsza, ale nie ostatnia uroczystość kościelna, w której aktywnie uczestniczyła MSM z Łagowa.
13 maja młodzi maltańczycy uczestniczyli w procesji zorganizowanej przez ks. Norberta Nowaka z okazji święta Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystość zaczęła się w domu rekolekcyjnym w Łagowie, gdzie mieści się kaplica Matki Bożej Fatimskiej. Uroczysta procesja przeszła ulicami Łagowa i dotarła do kościoła parafialnego. Reprezentacja MSM ubrana w stroje maltańskie niosła figurę Matki Bożej Fatimskiej. Wzięła następnie aktywny udział we Mszy św., która odprawiona została w kościele parafialnym.
Jednostka Maltańskiej Służby Medycznej w Łagowie została poproszona przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych o zabezpieczenie Mszy św. 30 maja, podczas której dzieci klas drugich naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Młodzi maltańczycy służą swoją pomocą także na licznych festynach i zabawach. Tak było na festynie europejskim zorganizowanym w dniach 1 i 2 maja przez Urząd Gminy w Łagowie oraz na międzynarodowym festynie drwali w Niedźwiedzi.
Maltańska Służba Medyczna jest organizacją młodą, ale bardzo prężnie do tej pory działającą. Jestem pełen podziwu i pełen wdzięczności dla tych młodych ludzi, którzy wstąpili w maltańskie szeregi. To oni poświęcają bezinteresownie bardzo dużo swojego wolnego czasu po to, aby pogłębiać swoje umiejętności w niesieniu pierwszej pomocy i później praktycznie wykorzystywać je w czasie zabezpieczania różnych akcji. Równie ważna jest też pomoc różnych osób, którzy wyposażają nas w sprzęt medyczny, środki opatrunkowe, strój maltański i materiały treningowe. Bez nich nasza jednostka nie mogłaby tak funkcjonować.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję