Reklama

Kostrzyn nad Odrą

Z papieżem i Akcją Katolicką

Festyn Parafialny, zorganizowany w niedzielę 20 czerwca w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie, był już szóstą tego rodzaju imprezą w parafii. Tegoroczna uroczystość odbywała się z okazji jubileuszu 10-lecia powołania Akcji Katolickiej w naszej diecezji i 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., którą odprawił ks. Andrzej Hładki. Po Eucharystii plac przykościelny zapełnili uczestnicy festynu, których powitała prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Elżbieta Głowacka. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał proboszcz ks. kan. Wojciech Skóra, witając serdecznie wszystkich zebranych i życząc miłego spędzenia czasu.
Festyn był okazją do towarzyskich spotkań, rozmów w gronie znajomych przy kawie z ciastem, co oprócz elementów przyjemnej zabawy niesie z sobą umocnienie parafialnych więzi wspólnotowych i integracji mieszkańców miasta. Rzęsistymi oklaskami nagradzane były zespoły: niezawodna schola „Iskierki” prowadzona przez siostrę Annę, schola „Adoramus” kierowana przez Małgorzatę i Grzegorza Głuszko oraz schola młodzieży dorosłej, którą prowadzi Renata Głuszko. O dobrą muzykę i nagłośnienie zadbał Zespół „MARTON” Marka Paprockiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i stoiska z wspaniałym ciastem domowego wypieku, goframi robionymi na miejscu, a także z kiełbasą z rożna, bigosem, kawą, herbatą i zimnymi napojami. Urozmaiceniem były różne konkursy dla dzieci zorganizowane przez s. Annę, turniej szachowy i losowanie atrakcyjnych nagród. Przy okazji można było skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego przeprowadzonego przez Urszulę Wolnowską i z pomiaru poziomu glukozy, wykonywanego przez Bożenę Bocheńską.
Festyn cieszył się niesłabnącą frekwencją do późnych godzin wieczornych. Na to, by był on tak udany, złożyła się praca wielu ludzi zrzeszonych w Akcji Katolickiej i grupach modlitewnych, działających przy parafii, oraz sióstr zakonnych. Nad całością przygotowań i przebiegiem uroczystości czuwał Ksiądz Proboszcz. Duży wpływ na atmosferę festynu miała przepiękna, wymarzona wprost pogoda, która nastała tej niedzieli po wielu dniach chłodów i deszczu. Szczególną aktywnością w pracach przygotowawczych i realizacyjnych wyróżnili się: Walenty Bosy, Elżbieta Głowacka, Joanna Wolnowska, Barbara Szarek, Jadwiga Woźniak, Aniela Stec, Helena Kwiatkowska, Halina i Konrad oraz Krystyna i Czesław Jurczykowie oraz wiele innych osób. W przygotowania techniczne oraz wsparcie festynu w różnej formie włączyło się około 50 kostrzyńskich firm, zakładów i sklepów. Za zaangażowanie, wszelką pomoc, włożony trud i wsparcie festynu, a także za czynny udział w uroczystościach ks. kan. dr Wojciech Skóra złożył wszystkim serdeczne „Bóg zapłać”. Dochód z festynu przeznaczony jest na organy i remont kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami.
Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”.
O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”.
Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”.
W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci.
Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję