Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: intensywne przygotowania do pierwszej rocznicy papieskiej pielgrzymki

Na Jasnej Górze trwają intensywne przygotowania do pierwszej rocznicy pielgrzymki papieża Franciszka do częstochowskiej Madonny. 28 lipca na skronie Maryi i Dzieciątka nałożone zostaną nowe korony pobłogosławione przez Ojca Świętego w maju w Rzymie. Fundatorami złotych diademów są wierni z sanktuarium Madonna di Capocolonna we Włoszech w diecezji Crotone. Wykonał je Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Fot.screenshot/TVP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Korony są repliką diademów, ofiarowanych przez papieża Klemensa XI trzysta lat temu w związku z pierwszą poza Rzymem koronacją Obrazu. W 1909 r. zostały one skradzione. Pomysł odwzorowania koron klementyńskich zrodził się w Jubileuszowym Roku jako jeden z darów ofiarowanych Maryi Królowej i dla podkreślenia szczególnego związku Jasnej Góry ze Stolicą Piotrową.

O. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny za wydarzenia jubileuszowe podkreśla, że nowe korony na cudowny Obraz nie są czymś specjalnie zaplanowanym. - To zrządzenie Opatrzności, bo nie myśleliśmy o nowych diademach, ale pojawiły się okoliczności niezwykłe. Przybył pielgrzym z Włoch, złotnik, który wyszedł z inicjatywą złożenia daru dla Maryi, a ponieważ, jak zauważył kustosz zbiorów wotywnych na Jasnej Górze, nie ma w Sanktuarium śladów tych pierwszych koron ofiarowanych przez papieża Klemensa XI w 1717 r., więc pojawiła się myśl wykonania repliki – wyjaśnił o. Tabulski. Przypomniał, że „znak koron na Obrazie wciąż przypomina nam, że Maryja jest Matką Kościoła i Królową Polski i że wobec Niej składaliśmy specjalne śluby”. - Ona jest temu wierna, a my w tym pokoleniu, w którym żyjemy, chcemy na tę wierność odpowiadać i uświadamiać sobie do czego jesteśmy zobowiązani, przede wszystkim w wymiarze wewnętrznym - powiedział o. Definitor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Korony są dopełnieniem inicjatywy duszpasterskiej „Żywa Korona Maryi”, bo bardzo zależy nam na tym, byśmy życiem dopełnili koronacji. To wyraz naszego pokolenia, które chcemy tym bardziej traktować jako zobowiązanie do gotowości, by Ona królowała. To wyraz naszej gotowości bycia królewskim pokoleniem dzieci Bożych, które wciąż nawracają się – zauważył o. Tabulski. Paulin podkreślił, że ofiarowanie koron przez papieża trzysta lat temu, kolejne dary papieży, np. Piusa X, Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, są znakami potwierdzającymi szczególną więź Jasnej Góry ze Stolicą Apostolską. - To jest droga wierności, nieraz trudna, ale bezpieczna droga Jasnej Góry – powiedział o. Definitor.

Reklama

Prezentacja nowych koron do cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz spotkanie z ich twórcami i fundatorami odbędzie się na Jasnej Górze już w najbliższy czwartek, 27 lipca o godz. 18.00 w jasnogórskim Arsenale. Będzie to spotkanie przeznaczone dla dziennikarzy (akredytacje w Biurze Prasowym Jasnej Góry). W konferencji prasowej w Arsenale udział wezmą: o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone oraz inni przedstawiciele włoskiej diecezji; o. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów, który dokona podsumowania dotychczasowych wydarzeń jubileuszowych i przedstawi program najbliższych inicjatyw.

Pielgrzymi będą mogli zobaczyć nowe korony już w piątek, 28 lipca. Uroczyste odsłonięcie Jasnogórskiej Ikony Królowej Polski ozdobionej repliką koron papieża Klemensa XI odbędzie się o godz. 6.00. Potem odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za pielgrzymkę papieża Franciszka do sanktuarium. Eucharystii przewodniczył będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a homilię wygłosi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Również w tym dniu zaplanowano uroczysty Apel Jasnogórski pod przewodnictwem pasterza archidiecezji częstochowskiej abpa Wacława Depo.

Papież Franciszek przybył na Jasną Górę 28 lipca ubiegłego roku. Pielgrzymka odbywała się na osobistą prośbę samego papieża, który w ten sposób wypełnił pragnienie Pawła VI, który w 1966 roku nie mógł przybyć na „Sacrum Poloniae Millennium”. Wizycie towarzyszyło hasło: „Razem z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”.

Msza św. pod przewodnictwem Franciszka odprawiona na jasnogórskim szczycie była narodowym dziękczynieniem za chrzest Polski w 1050. rocznicę. W modlitwie uczestniczyli: prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, zgromadzenia narodowego, biskupi z Polski i świata oraz ok. 400 tys. pielgrzymów.

Reklama

Podczas audiencji podsumowującej pielgrzymkę do Polski papież wyznał, że „pod matczynym spojrzeniem Maryi można zrozumieć duchowy sens pielgrzymowania narodu polskiego, którego dzieje są nierozerwalnie związane z Krzyżem Chrystusa”. - Podczas podróży odwiedziłem także sanktuarium w Częstochowie - mówił Ojciec Święty. - Przed obrazem Matki Bożej otrzymałem dar spojrzenia Matki, która jest przede wszystkim Matką narodu polskiego, tego szlachetnego narodu, który wiele wycierpiał, a który dzięki mocy wiary i Jej macierzyńskiej ręki zawsze podnosił się na nowo. Tutaj dotyka się namacalnie wiary świętego wiernego ludu Boga, który strzeże nadziei poprzez próby; i strzeże także owej mądrości, która jest równowagą między tradycją a innowacją, między przeszłością a przyszłością. A Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłości kontynentu bez jego wartości założycielskich, których z kolei centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka. Wśród tych wartości znajduje się miłosierdzie, którego szczególnymi apostołami było dwoje wielkich dzieci ziemi polskiej: święta Faustyna Kowalska i święty Jan Paweł II”.

O pielgrzymce Ojca Świętego na Jasnej Górze przypominać będą dużych rozmiarów plansze umieszczone na Wałach. Trwają już ostatnie prace przed ich montażem. Będą na nich nie tylko zdjęcia papieża w Kaplicy Matki Bożej i na szczycie, ale również cytaty z jego modlitwy przed cudownym Obrazem, przemówienia i homilii, którą wypowiedział podczas Mszy św.

Obok wizerunku Bogarodzicy znajduje się złota róża, którą Ojciec Święty ofiarował dla sanktuarium. To dar zarezerwowany wyłącznie dla papieży, którzy tym starożytnym gestem wyrażają swą pobożność względem Dziewicy Maryi.

W Księdze Pamiątkowej Franciszek wpisał wtedy: „Prego en Madonna mi benedica, peccatore. Franciscus, 28.07.2016” - „Proszę, aby Matka Boża mi błogosławiła, grzesznikowi. Franciszek”.

2017-07-26 13:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ustalono hasło i logo papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

papież

pielgrzymka

Ziemia Święta

Franciszek

israeltourism / Foter.com / CC BY-SA

Ustalono już hasło i logo majowej pielgrzymki Franciszka do Ziemi Świętej. Hasłem są słowa Chrystusa wypowiedziane w Wieczerniku: „Aby byli jedno” (J 17, 11.22). Wpisane jest ono po łacinie i po grecku w logo, które przedstawia łódź z żaglem na falach, symbolizującą Kościół, a w niej apostołów Piotra i Andrzeja w braterskim uścisku.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Uaktualnione zostają normy dotyczące rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych – stanowi o tym nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary, opublikowany w piątek 17 maja, który wejdzie w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst poprzedza szczegółowa prezentacja, dokonana przez prefekta, kard. Victora Manuela Fernandeza, po której następuje wprowadzenie i wskazanie 6 różnych możliwych rozstrzygnięć. Możliwe będzie szybsze wypowiadanie się, z poszanowaniem pobożności ludowej, i z reguły władza kościelna nie będzie już zobowiązana do oficjalnego orzekania o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, którego dogłębne przebadanie mogłoby wymagać dużo czasu. Inną nowością jest wyraźniejsze zaangażowanie Dykasterii Nauki Wiary, która będzie musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdej chwili poprzez motu proprio. W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, co do których wypowiadali się poszczególni biskupi, angażowane było dawne Święte Oficjum, jednak prawie zawsze interwencja pozostawała za kulisami, i domagano się, żeby nie podawać tego do publicznej wiadomości. Obecnie motywacją do tego wyraźnego zaangażowania Dykasterii jest m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne, „tak że decyzja dotycząca jednej diecezji ma konsekwencje również gdzie indziej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję