Reklama

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bełcznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczba wiernych: 1298
Proboszcz: ks. Dariusz Grygowski
Kościoły filialne:
1. Worowo - pw. Imienia Maryi
2. Przemysław - kaplica
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 róże), ministranci (30), rada parafialna, grupa miłosierdzia, schole (2)
Czasopisma: „Niedziela” (21 egz.), „Jaś”, „Dominik”, „Arka”

Wierni czytelnicy naszego kilkuletniego cyklu, prezentującego parafie naszej archidiecezji, przyzwyczaili się do tego, że co tydzień odkrywamy bogactwo historii, a także cenne inicjatywy duszpasterskie, jakie realizowane są we wspólnotach przez nas odwiedzanych. Z szacunkiem pochylamy się nad dziedzictwem minionych wieków, a równocześnie z podziwem dostrzegamy ogrom przeobrażeń, jakie dokonały się na zachodniopomorskiej ziemi, dokąd po II wojnie światowej „powrócił Kościół”.
Pielgrzymując po dekanacie łobeskim, docieramy do parafii w Bełcznej - malowniczo położonej na skraju Puszczy Reskiej, u podnóża Gór Reskich.
Historia Bełcznej nierozerwalnie związana jest z dziejami Pomorza Zachodniego. Brakuje, niestety, tekstów źródłowych, dotyczących powstania i pierwszych lat istnienia tej miejscowości. Jej niemiecka nazwa brzmiała Neukirchen. Od początku miejscowość była własnością rodziny Borków i taki stan utrzymywał się do 1638 r. Później majątek przechodził w ręce spadkobierców, następnie von Putkamerów, Schnellów, Rausenów, Schmollów. W 1755 r. został sprzedany Fundacji Maryjnej. Ostatnimi właścicielami byli jednak Holzowie i stan taki trwał do 1939 r. (świadczą o tym nazwiska fundatorów witraży w kościele). Niemieckie źródła podają także, iż w Bełcznej mieszkały 182 osoby, skupione w 28 rodzinach. W miejscowości znajdowała się szkoła parafialna i sąd parafialny, który rozstrzygał spory związane z gospodarką rolną. Pierwszy kościół został tu wzniesiony z kamienia narzutowego. Po jego przebudowie zachowano się jedynie 15% starych elementów. Obecna świątynia z XVIII w. zbudowana jest na planie prostokąta. To budowla murowana, otynkowana z dobudowaną od wschoduu trójboczną absydą, a od zachodu z wieżą na planie kwadratu pokrytą ośmiobocznym hełmem - w dolnej kondygnacji z kostki kamiennej, wyżej z cegły. We wnętrzu kościoła, niewątpliwie, na wnikliwą uwagę zasługują fragmenty barokowej ambony oraz empory chórowej, gdzie znajduje się prospekt organowy.
Bełczna wraz z okolicznymi miejscowościami do 1971 r. należała do parafii Łobez. W 1969 r. podczas wizytacji parafii, bp I. Jeż zalecił, aby podjąć starania przygotowawcze do powstania parafii w Bełcznej. Tak też się stało. 31 maja 1971 r., oficjalnie erygowano tutaj parafię, powołując na proboszcza ks. Eugeniusza Kurzawę. Na przestrzeni następnych lat dokonywano korekt w składzie terytorialnym parafii. 22 grudnia 1986 r. z parafii Bełczna utworzona została nowa parafia w Starogardzie. Ks. E. Kurzawa duszpasterzował w Bełcznej do 1986 r., po czym obowiązki proboszcza przejął ks. Zenon Łuczak i pełnił je do 1991 r. Kolejnym administratorem parafii został ks. Joachim Lemke, który pełnił te obowiązki do 1997 r. Obecnie czwartym proboszczem w Bełcznej jest ks. Dariusz Grygowski. Parafię mogłem bliżej poznać, głosząc tutaj rekolekcje wielkopostne. Muszę z radością przyznać, że jest to wspólnota silnie żyjąca Panem Bogiem! Widać to na każdym odcinku, w różnorodnych przejawach posługi duszpasterskiej.
Życie na tym terenie nie należy do najłatwiejszych ze względu na bardzo wysokie bezrobocie. Miejscowa ludność jednak, co potwierdza ks. Dariusz, radzi sobie z godnością z tym problemem. Mieszkańcy przybyli tu po wojnie z różnych stron dawnej Polski: z kieleckiego, łódzkiego, warszawskiego, lubelskiego, wileńszczyzny, tarnopolskiego. Jak dokładnie wyliczył Ksiądz Proboszcz, który niedawno napisał pracę magisterską na temat parafii w Bełcznej - pochodzą aż z 57 miejscowości. Trudna rzeczywistość sprawiła, że pozostało w Bełcznej tylko 5 rolników indywidualnych, reszta natomiast stara się o pracę w Łobzie (krochmalnia, uszczelki, cegielnia) oraz w Resku (w szpitalu i tartaku). Sporą część parafii tworzą emeryci i renciści. O religijności wiernych świadczy uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Należy podkreślić, że jest ono imponujące, gdyż wynosi 42%! Niedzielne Eucharystie sprawowane są w następującym porządku: w Bełcznej o godz. 8.30 i 11.30, w Worowie o godz. 10.00 i w Przemysławiu o godz. 13.00. W ciągu tygodnia wierni spotykają się w kościele parafialnym w środę, czwartek, piątek i sobotę o godz. 17.00, a w Worowie w każdy wtorek o godz. 17.00. W każdą środę uwielbiana jest Maryja Nieustannie Pomagająca poprzez nowennę, a w czwartki na Mszy św. spotyka się spora gromadka dzieci, aktywnie uczestnicząc w sprawowaniu Liturgii. Prężnie rozbudowane jest w parafii duszpasterstwo chorych - w każdy pierwszy piątek miesiąca, ks. Dariusz odwiedza z posługą sakramentalną 30 chorych. W ciągu całego roku liturgicznego w parafii udzielanych jest 19 tys. Komunii św., a statystyka mówi o tym, że parafia ma charakter wybitnie rozwojowy: udzielono 28 chrztów, pobłogosławiono 10 związków małżeńskich, odbyło się także 14 pogrzebów. O stronę muzyczną Liturgii dba organista Wojciech Rodak.
Jak wszędzie, ważnym wymiarem życia parafii jest szkolna katechizacja. W Bełcznej funkcjonuje szkoła podstawowa, do której uczęszcza 106 dzieci. Nad ich formacją duchową czuwa Ksiądz Proboszcz, który sam katechizuje. Współpraca wychowawcza na linii szkoła - kościół układa się znakomicie, co jest także zasługą dyrektora Jana Wocha. Szkoła aktywnie włącza się w życie parafialne podczas rekolekcji, przygotowując jasełka bożonarodzeniowe oraz służąc pomocą Księdzu Proboszczowi także przy innych przedsięwzięciach. W niezwykle wzruszający sposób organizowany jest w kościele Dzień Matki. Mają wtedy miejsce inscenizacje, wyśpiewywane są życzenia dla Mam, wręczane są im kwiaty. W wielkim poście młodzież odprawia Drogę Krzyżową z muzyką i własnymi tekstami. Doniosłym wydarzeniem jest za każdym razem Wielki Czwartek - podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej Ksiądz Proboszcz dokonuje obmycia nóg 12 mężczyznom! W kolejne święta Podwyższenia Krzyża Świętego, w poszczególnych wsiach organizowano Drogę Krzyżową, którą kończono Mszą św. i poświęceniem stawianych tam krzyży.
Parafianie często wraz z ks. D. Grygowskim wybierają się na pielgrzymki - w ostatnim czasie: na Jasną Górę, do Rokitna, Paradyża, Gietrzwałdu, Górki Klasztornej, Skrzatusza, na Górę św. Anny. Szczególne znaczenie ma coroczna piesza pielgrzymka do pobliskiego Reska, gdzie w tamtejszym sanktuarium pątnicy oddają cześć Matce Bożej. Ważnym akcentem są także spotkania Związku Sybiraków z Łobza. Aby przechować pamięć o „nieludzkiej ziemi”, 19 maja 1999 r. odsłonięto i poświęcono tablice w kościele oraz szkole, upamiętniające tamte dramatyczne chwile. Bardzo podniośle parafia w Bełcznej przeżywała Rok Jubileuszowy 2000. Poprzedziły go misje św. skoncentrowane na Jezusie Miłosiernym, prowadzone przez jezuitę o. Cz. Romanowskiego. Podczas odpustu w 2000 r., ks. prał. W. Borowicz ze Szczecina oraz ks. prał. Z. Niewadzi z Sandomierza poświęcili obrazy Świętych Piotra i Pawła namalowane przez ks. T. Uszkiewicza z Reska. Rok później parafia obchodziła jubileusz 30-lecia swego istnienia. Podczas uroczystej Mszy św. bp Marian Błażej Kruszyłowicz dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy i ornatu - daru parafii. Również w sferze inwestycji dzieje się w parafii wiele. W Bełcznej wyremontowano: dach kościoła, rynny, odświeżono elewację zewnętrzną, pomalowano wnętrze świątyni, ławki i ogrodzenie. W niedalekiej przyszłości zostanie położona posadzka w kościele, chodnik oraz zostanie odnowiona wieża. W Worowie odnowiono elewację zewnętrzną i wnętrze kościoła, rynny, pomalowano ogrodzenie, wieżę i ławki, wykonano posadzkę i konfesjonał, wstawiono nowe okna. W Przemysławiu zaadaptowano na potrzeby kaplicy dawną świetlicę wiejską, remontując wnętrze i wzmacniając sufit. Tamtejsi wierni z wielkim zaangażowaniem podjęli się tego zadania, chcąc na miejscu mieć godne warunki do modlitwy.
Bełczna tworzy wspaniały klimat duchowy i osobowy. Przyczyniają się do tego wszyscy parafianie wraz z Księdzem Proboszczem i jego Rodzicami, którzy posługują na plebani. W takiej wspólnocie zatroskanej o wzrost chwały Bożej, łatwiej wszystko przychodzi. Niech więc dzieje się tak dalej!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Teoretycznie papież może zostać wybrany już wieczorem w dniu rozpoczęcia konklawe. Wówczas przeprowadza się pierwsze głosowanie. Dzieje się tak od 2005 roku, wcześniej głosowania odbywały się od rana drugiego dnia. Jednak w ostatnim wieku najszybciej papieża wybrano w 1939 roku. Kard. Eugenio Pacelli, późniejszy Pius XII, zyskał wymagane poparcie już w trzecim głosowaniu. Także w drugim dniu konklawe kończyło się w 2005 i w 2013 roku.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

W konklawe, które ma wybrać następcę papieża Franciszka udział bierze najwyższa w historii liczba kardynałów elektorów- 133. Do wyboru potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję