Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 36/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Wakacje dla dzieci i ministrantów

Reklama

Po raz kolejny parafia św. Maksymiliana na Strzemięcinie przygotowała letni wypoczynek dla najmłodszych w ośrodku parafialnym w Gaju k. Łąkosza. W tym roku skorzystało z niego 194 dzieci. Potrzebnych środków dostarczył, z równoczesnym dofinansowaniem ze strony parafii, specjalnie z tą myślą zorganizowany festyn na Strzemięcinie „Parafia dzieciom”. W dawnym gospodarstwie rolnym w Gaju, przygotowanym do wakacyjnego wypoczynku, dzieci spędziły czas w ciągu kolejnych czterech pięciodniowych biwaków, począwszy od końca czerwca przez cały lipiec. W sierpniu z ośrodka będzie korzystał, dzięki uprzejmości ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego, grudziądzki Caritas.
Chociaż w Gaju pogoda była „w kratkę”, humor dopisywał, gdyż dzieci pod czułym okiem kierownika obozu Jurka Woźniaka, katechetek: Małgorzaty Jagielskiej, Krystyny Bogun i Elżbiety Michalak oraz innych opiekunów miały dogodne warunki wypoczynku, wyżywienie, a także duchową opiekę strzemięcińskich duszpasterzy: Księdza Proboszcza oraz księży Jarka, Sławka i Bartka. Parafia zapewniła również dzieciom wygodny nocleg w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach i domkach położonych przy obszernym placu, na którym odbywały się zawody sportowe oraz ogniska w czasie tzw. pogodnych wieczorów.
Każdy dzień rozpoczynał się o godz. 7.00 pobudką i gimnastyką, a potem modlitwami w kaplicy. Smacznym posiłkom (z możliwością dokładki) serwowanym przez personel wzorowo prowadzonej kuchni: panie Elżbietę i Teresę, towarzyszyła modlitwa przed i po posiłku oraz nauka kulturalnego jedzenia. Celem biwaków było bowiem przede wszystkim skupienie na Bogu i drugim człowieku połączone z nauką zachowania się przy stole, podczas rekreacji czy modlitwy. Służyły temu też spotkania z aktorami teatru z Krakowa, siostrami zakonnymi i diakonem Patrykiem oraz klerykiem Michałem. Dzieci miały zapewnioną pomoc lekarską. W czasie dnia, po sprzątnięciu stołówki, ok. godz. 10.00 rozpoczynały się zajęcia w kaplicy, kontynuowane w grupach. Trwały one do obiadu o godz. 12.00. Wznowienie zajęć sportowych z możliwością spaceru lub kąpieli w pobliskim jeziorze następowało o godz. 15.00 i zakończone było Eucharystią o 18.00. Godzinę później, po kolacji i porządkach, otwierała się przed uczestnikami perspektywa tzw. pogodnego wieczoru z możliwością zabaw, konkursów czy dyskoteki - w razie niepogody w świetlicy lub na wolnym powietrzu. Wieczór kończył się modlitwą o godz. 22.00.
W czasie kolejnych biwaków dla uczestników, głównie ze szkół podstawowych, nie zapomniano o dzieciach najuboższych. Najlepszej pogody pod koniec lipca doczekali się ministranci, którzy poza odbytymi pięciodniowymi rekolekcjami poświęconymi Sercu Pana Jezusa, a także głównym prawdom wiary, opanowali umiejętność posługiwania się brewiarzem (Jutrznia, Nieszpory) oraz mszałem. Zdobyli także podstawowe wiadomości z życia naszej diecezji, liturgii i przygotowania do Mszy św. Wypoczynek ministrantów i lektorów dopełniły nocne podchody w pobliskich lasach oraz wspólne mecze piłki nożnej i siatkówki ze skautami z północnych Niemiec, goszczącymi w pobliskim obozie.
Kolejny festyn na Strzemięcinie zaplanowany jest w pierwszą niedzielę września, tym razem na rozpoczęcie roku szkolnego.

Ks. Bartłomiej Sławiński

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzu

Niedawno Bazyliki Matki Bożej Łaskawej zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Dokumenty Stolicy Apostolskiej z dnia 16 i 17 czerwca 2004 r. przypominają o możliwości otrzymania specjalnych łask duchowych i odpustów. Ks. inf. Tadeusz Nowicki napisał, że fakt ten przyczyni się do ożywienia i rozwoju kultu Maryjnego w diecezji toruńskiej, a w życiu społecznym zbuduje klimat wzajemnego szacunku, zgody i tolerancji.
Ks. inf. Tadeusz Nowicki podał do wiadomości wiernych informację o I Wielkim Odpuście Maryjnym w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzu, który będzie miał miejsce 8 września br. Przed uroczystościami odpustowymi odbędą się przygotowawcze rekolekcje maryjne w dniach od 5 do 7 września, podczas których można będzie skorzystać z sakramentu pokuty. 8 września, po Mszach św. z kazaniami odpustowymi, o godz. 17.00 ulicami Starego Miasta przejdzie procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej. Po procesji celebrowana będzie Suma odpustowa o godz. 18.00. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zenon Zaremba

Święto Wojska Polskiego w Grudziądzu

Reklama

Od kilku lat w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kiedy na Jasną Górę pielgrzymują wielotysięczne grupy rozmodlonych Polaków, odbywają się też krajowe i lokalne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego. Żołnierze polscy wybrali bowiem Maryję za swoją Hetmankę. Tegoroczne uroczystości święta Wojska Polskiego w Grudziądzu rozpoczęły się o godz. 10.15 w kolegiacie św. Mikołaja. W liturgii, obok licznie zebranych wiernych z całego miasta, uczestniczyła kompania honorowa Wojska Polskiego z pocztem sztandarowym, grupy kombatantów ze sztandarami oraz policja. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kapelan grudziądzkiego garnizonu - ks. Szczepan Madoń w asyście wikariusza parafii - ks. Marcina Staniszewskiego. W świątyni nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych, wojska, policji i innych ugrupowań kombatanckich, których sztandary wypełniły miejsce tuż przed wejściem do prezbiterium. Kapelan ks. Szczepan Madoń zwrócił w homilii uwagę na historyczne i moralne wartości polskiego oręża, na jego patriotyczną postawę i stanie na straży nie tylko naszych granic, ale również pokoju światowego, o czym świadczy udział naszych wojsk w Iraku.
Błogosławieństwo na zakończenie uroczystości poprzedziła modlitwa ks. Marcina Staniszewskiego, który polecił opiece Matki Bożej Łaskawej żołnierzy oraz ich rodziny. Po Mszy św. rozpoczęła się uroczysta manifestacja patriotyczna z udziałem wojska, władz samorządowych oraz mieszkańców Grudziądza.

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Nowy Proboszcz na toruńskich Stawkach

Wspólnota parafialna pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach 31 lipca przeżywała uroczyste wprowadzenie proboszcza. Został nim ks. kan. Wojciech Raszkowski. Wprowadzenia na urząd proboszcza dokonał dziekan dekanatu - ks. kan. Leon Ulatowski.
Ks. Wojciech Raszkowski święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1986 r. w bazylice katedralnej w Pelplinie z rąk bp. Mariana Przykuckiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Żukowo, następnie pełnił funkcję notariusza w Kurii Biskupiej w Pelplinie. Po utworzeniu diecezji toruńskiej 25 marca 1992 r. został mianowany Kanclerzem Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. W latach 2001-2004 sprawował urząd proboszcza w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.

Wkrótce

Zaproszenie na festyn

Parafia pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu zaprasza w niedzielę 12 września br. na festyn z okazji 5. rocznicy powstania parafii. Odbędzie się on przy placu budowy kościoła, ul. Szubińska 15. Początek festynu o godz. 12.30.

Spotkanie z Barbarą Wachowicz

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkanie z popularną pisarką i autorką wystaw poświęconych Wielkim Polakom, Mistrzynią Mowy Polskiej - Barbarą Wachowicz. W tym roku zostanie zaprezentowana wystawa Kamyk na szańcu - opowieść o druhu Aleksandrze Kamińskim i jego bohaterach, harcerzach Szarych Szeregów. Jedna z sekwencji tej wystawy ukazuje postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona polskich harcerzy. Będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z bezcennymi pamiątkami z życia druha Wicka oraz dokumentami Stolicy Apostolskiej z procesu beatyfikacyjnego. Patronat honorowy sprawuje bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.
Uroczysty kominek harcerski - wernisaż przygotowany przez Barbarę Wachowicz wraz z harcerzami ZHP i ZHR - odbędzie się 19 września br. o godz. 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, a wystawa będzie eksponowana w Domu Eskenów do końca października br.

Paweł Trawiński

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Hieronim - „princeps exegetarum”, czyli „książę egzegetów”

Niedziela warszawska 40/2003

„Księciem egzegetów” św. Hieronim został nazwany w jednym z dokumentów kościelnych (encyklika Benedykta XV, „Spiritus Paraclitus”). W tym samym dokumencie określa się św. Hieronima także mianem „męża szczególnie katolickiego”, „niezwykłego znawcy Bożego prawa”, „nauczyciela dobrych obyczajów”, „wielkiego doktora”, „świętego doktora” itp.

Św. Hieronim urodził się ok. roku 345, w miasteczku Strydonie położonym niedaleko dzisiejszej Lubliany, stolicy Słowenii. Pierwsze nauki pobierał w rodzinnym Strydonie, a na specjalistyczne studia z retoryki udał się do Rzymu, gdzie też, już jako dojrzewający młodzieniec, przyjął chrzest św., zrywając tym samym z nieco swobodniejszym stylem dotychczasowego życia. Następnie przez kilka lat był urzędnikiem państwowym w Trewirze, ważnym środowisku politycznym ówczesnego cesarstwa. Wrócił jednak niebawem w swoje rodzinne strony, dokładnie do Akwilei, gdzie wstąpił do tamtejszej wspólnoty kapłańskiej - choć sam jeszcze nie został kapłanem - którą kierował biskup Chromacjusz. Tam też usłyszał pewnego razu, co prawda we śnie tylko, bardzo bolesny dla niego zarzut, że ciągle jeszcze „bardziej niż chrześcijaninem jest cycermianem”, co stanowiło aluzję do nieustannego rozczytywania się w pismach autorów pogańskich, a zwłaszcza w traktatach retorycznych i mowach Cycerona. Wziąwszy sobie do serca ten bolesny wyrzut, udał się do pewnej pustelni na Bliski Wschód, dokładnie w okolice dzisiejszego Aleppo w Syrii. Tam właśnie postanowił zapoznać się dokładniej z Pismem Świętym i w tym celu rozpoczął mozolne, wiele razy porzucane i na nowo podejmowane, uczenie się języka hebrajskiego. Wtedy też, jak się wydaje, mając już lat ponad trzydzieści, przyjął święcenia kapłańskie. Ale już po kilku latach znalazł się w Konstantynopolu, gdzie miał okazję słuchać kazań Grzegorza z Nazjanzu i zapoznawać się dokładniej z pismami Orygenesa, którego wiele homilii przełożył z greki na łacinę. Na lata 380-385 przypada pobyt i bardzo ożywiona działalność Hieronima w Rzymie, gdzie prowadził coś w rodzaju duszpasterstwa środowisk inteligencko-twórczych, nawiązując przy tym bardzo serdeczne stosunki z ówczesnym papieżem Damazym, którego stał się nawet osobistym sekretarzem. To właśnie Damazy nie tylko zachęcał Hieronima do poświęcenia się całkowicie pracy nad Biblią, lecz formalnie nakazał mu poprawić starołacińskie tłumaczenie Biblii (Itala). Właśnie ze względu na tę zażyłość z papieżem ikonografia czasów późniejszych ukazuje tego uczonego męża z kapeluszem kardynalskim na głowie lub w ręku, co jest oczywistym anachronizmem, jako że godność kardynała pojawi się w Kościele dopiero około IX w. Po śmierci papieża Damazego Hieronim, uwikławszy się w różne spory z duchowieństwem rzymskim, był zmuszony opuścić Wieczne Miasto. Niektórzy bibliografowie świętego uważają, że u podstaw tych konfliktów znajdowały się niezrealizowane nadzieje Hieronima, że zostanie następcą papieża Damazego. Rzekomo rozczarowany i rozgoryczony Hieronim postanowił opuścić Rzym raz na zawsze. Udał się do Ziemi Świętej, dokładnie w okolice Betlejem, gdzie pozostał do końca swego, pełnego umartwień życia. Jest zazwyczaj pokazywany na obrazkach z wielkim kamieniem, którym uderza się w piersi - oddając się już wyłącznie pracy nad tłumaczeniem i wyjaśnianiem Pisma Świętego, choć na ten czas przypada również powstanie wielu jego pism polemicznych, zwalczających błędy Orygenesa i Pelagiusza. Zwolennicy tego ostatniego zagrażali nawet życiu Hieronima, napadając na miejsce jego zamieszkania, skąd jednak udało mu się zbiec we właściwym czasie. Mimo iż w Ziemi Świętej prowadził Hieronim życie na wpół pustelnicze, to jednak jego głos dawał się słyszeć od czasu do czasu aż na zachodnich krańcach Europy. Jeden z ówczesnych Ojców Kościoła powiedział nawet: „Cały zachód czeka na głowę mnicha z Betlejem, jak suche runo na rosę niebieską” (Paweł Orozjusz). Mamy więc do czynienia z życiem niezwykle bogatym, a dla Kościoła szczególnie pożytecznym właśnie przez prace nad Pismem Świętym. Hieronimowe tłumaczenia Biblii, zwane inaczej Wulgatą, zyskało sobie tak powszechne uznanie, że Sobór Trydencki uznał je za urzędowy tekst Pisma Świętego całego Kościoła. I tak było aż do czasu Soboru Watykańskiego II, który zezwolił na posługiwanie się, zwłaszcza w liturgii, narodowo-nowożytnymi przekładami Pisma Świętego. Proces poprawiania Wulgaty, zapoczątkowany jeszcze na polecenie papieża Piusa X, zakończono pod koniec ubiegłego stulecia. Owocem tych żmudnych prac, prowadzonych głównie przez benedyktynów z opactwa św. Hieronima w Rzymie, jest tak zwana Neo-Wulgata. W dokumentach papieskich, tych, które są jeszcze redagowane po łacinie, Pismo Święte cytuje się właśnie według tłumaczenia Neo-Wulgaty. Jako człowiek odznaczał się Hieronim temperamentem żywym, żeby nie powiedzieć cholerycznym. Jego wypowiedzi, nawet w dyskusjach z przyjaciółmi, były gwałtowne i bardzo niewybredne w słownictwie, którym się posługiwał. Istnieje nawet, nie wiadomo czy do końca historyczna, opowieść o tym, że papież Aleksander III, zapoznając się dokładnie z historią życia i działalnością pisarską Hieronima, poczuł się tą gwałtownością jego charakteru aż zgorszony i postanowił usunąć go z katalogu mężów uważanych za świętych. Rzekomo miały Hieronima uratować przekazy dotyczące umartwionego stylu jego życia, a zwłaszcza ów wspomniany już kamień. Podobno Papież wypowiedział wówczas wielce znaczące zdanie: „Ne lapis iste!” (żeby nie ten kamień). Nie należy Hieronim jednak do szczególnie popularnych świętych. W Rzymie są tylko dwa kościoły pod jego wezwaniem. „W Polsce - pisze ks. W. Zaleski, nasz biograf świętych Pańskich - imię Hieronim należy do rzadziej spotykanych. Nie ma też w Polsce kościołów ani kaplic wystawionych ku swojej czci”. To ostatnie zdanie wymaga już jednak korekty. Od roku 2002 w diecezji warszawsko-praskiej istnieje parafia pod wezwaniem św. Hieronima.
CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na październik: o wzajemną współpracę różnych tradycji religijnych

2025-09-30 16:26

[ TEMATY ]

papieska intencja

wzajemna wspóółpraca

tradycje religijne

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

„Módlmy się, aby wierzący różnych tradycji religijnych potrafili współdziałać w obronie i promowaniu pokoju, sprawiedliwości i braterstwa między ludźmi” - zachęca Papież Leon XIV w intencji modlitewnej na październik. Jest ona ogłoszona w czasie, gdy świat cierpi z powodu eskalacji konfliktów zbrojnych, ale też w perspektywie 60. rocznicy ogłoszenia deklaracji „Nostra aetate” Soboru Watykańskiego II.

Religie jako most i proroctwo
CZYTAJ DALEJ

Kraków: rozpoczęło się zebranie plenarne Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

2025-09-30 21:11

[ TEMATY ]

Kraków

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

zebranie plenarne

Adobe Stock

Zebranie plenarne Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich odbywa się poza Rzymem

Zebranie plenarne Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich odbywa się poza Rzymem

Po raz pierwszy zebranie plenarne Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich odbywa się poza Rzymem. Na miejsce obrad wybrano Kraków. „To konkretny znak naszego pragnienia bycia z Wami w tej synodalnej drodze ochrony” – mówił abp Thibault Verny, przewodniczący Komisji, podczas Mszy św., otwierającej spotkanie.

Abp Thibault Verny zabrał głos na zakończenie Mszy św., której w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję