Reklama

Polska

Częstochowa

Obchody jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

archikatedra

Bożena Sztajner/Niedziela

„Archikatedra to Dom Boga, który jest sercem Kościoła częstochowskiego” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 29 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z racji jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej.

Uroczystości jubileuszowe były połączone z pielgrzymką Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz z wprowadzeniem relikwii błogosławionych dziewic i męczennic Marii Stelli i Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu do kaplicy Pierwszych Męczenników Kościoła Częstochowskiego. Pośród Męczennic, które w 1943 r. oddały życie za ojców rodzin i księdza – 120 osób aresztowanych przez Niemców i przeznaczonych na rozstrzelanie - jest s. Maria Kanuta Chrobot pochodząca z parafii Raczyn w archidiecezji częstochowskiej.

Przed rozpoczęciem Mszy św. metropolita częstochowski dokonał odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej zmarłych i żyjących proboszczów archikatedry.

Reklama

Na początku Mszy św., witając wszystkich zgromadzonych ks. prał. Stanisław Gębka, administrator parafii archikatedralnej przypomniał, że parafia to dzieje świątyni, ale także konkretnych osób duszpasterzy. Ks. Gębka podziękował abp. Wacławowi Depo za stałą troskę o archikatedrę.

- Ten jubileusz to nasze wspólne wyznanie wiary – mówił abp Depo rozpoczynając Eucharystię.

W homilii abp Depo podkreślił, że „stajemy z wiarą i pokornym sercem wobec konkretnego znaku jakim jest tajemnica Kościoła, jako znaku zespolenia się z Bogiem i osób pomiędzy sobą”.

Reklama

- Kościół bierze swój początek z tajemnicy Jezusa Chrystusa, który jest jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi, kamieniem wybranym choć również odrzuconym przez ludzi. Każdy i każda z Was jest zaproszony, aby w tej tajemnicy odnaleźć swoje imię i swoje miejsce - mówił abp Depo.

Zobacz zdjęcia: 100-lecie parafii archikatedralnej - Msza odpustowa

- Odkrywać prawdę o sobie w planie miłości Boga, odkrywać prawdę o Kościele Chrystusa i odkrywać siebie jako Kościół to zadania, które stają przed nami w każdym czasie naszego życia i naszych doświadczeń. – kontynuował metropolita częstochowski i zaapelował do wiernych: „ Umiejmy być wdzięczni Bogu za łaskę bycia w Kościele, w tajemnicy Serca Jezusowego, w tajemnicy własnych powołań oraz bycia Kościołem Jezusa Chrystusa, Jedynego Odkupiciela człowieka”.

Metropolita częstochowski odnosząc się do współczesnych czasów podkreślił, że „żyjemy w świecie mocnych nacisków i wyzwań, aby Kościół Jezusa Chrystusa, który posłany jest do wszystkich narodów i po krańce świata podporządkował się współczesnym programom, które decydują o koncepcji człowieka i jego życia poza Bogiem i wbrew Bogu”.

- W obecnym sporze o człowieka nie chodzi tylko o konflikt dwóch wizji konkurencyjnych, ale chodzi o obronę nas samych, naszych dzieci i przyszłych pokoleń przed demoniczną ideologią, która neguje naturę ludzką mężczyzny i kobiety, chcąc odciąć od Boga Stwórcy całe pokolenia – podkreślił arcybiskup.- Ideologia ta twierdzi, że dziecko nie potrzebuje już ojca i matki u swojego początku, rzekomo w imię tolerancji i obrony dzieci przed przemocą w rodzinie. Dlatego dąży się w imię owej tolerancji w tak zwanych kierunkach multikulti do zmiany nauczania Kościoła o małżeństwie i płciowości – kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował do zgromadzonych w częstochowskiej archikatedrze, że „trzeba z pomocą Ducha Świętego podjąć odważną walkę o rodzinę jako podstawową wspólnotę mężczyzny, kobiety i dzieci, by demaskować owych fałszywych proroków, hipokrytów i manipulatorów pojęć” i wskazał na powoływane, również w Polsce, organizacje świeckości i manifesty świeckości, które nie są nastawione na dialog i współpracę i tym samym współodpowiedzialność za Ojczyznę, ale na walkę z Kościołem.

- Czy nie jesteśmy już w wolnej, suwerennej Ojczyźnie, tylko jako ostrzegał nas Juliusz Słowacki, papugą narodów ? – pytał abp Depo.

- Ten przykład świeckości idzie w ostatnich dniach z Francji, która poprzez wyrok sądu każe usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II, twierdząc że jest ostentacyjnym symbolem religijnym, łamiącym zasadę świeckości państwa. A inne znaki jakoś nie przeszkadzają – dodał abp Depo.

2017-10-29 18:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo dokonał Aktu Proklamacji Jezusa Chrystusa Zbawicielem i Panem Archidiecezji Częstochowskiej

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, wieczorem 19 czerwca, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Liturgii Słowa Bożego, połączonej z Aktem Proklamacji Jezusa Chrystusa Zbawicielem i Panem Archidiecezji Częstochowskiej.

– Bóg, który jest Miłością ma serce kochające wyrażone przez ofiarę Jezusa Chrystusa, Jedynego i Wiecznego Kapłana, Jedynego Pośrednika. To oznacza potwierdzenie naszej więzi z Nim – mówił na początku liturgii abp Depo.

Zobacz zdjęcia: Akt Proklamacji Jezusa Chrystusa Zbawicielem i Panem Archidiecezji Częstochowskiej

Homilię wygłosił ks. prof. Marek Tatar, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Kim jesteśmy? – pytał ks. Tatar. – Ten akt oddania Jezusowi składaliśmy wiele razy, a w sposób najbardziej pełny w sakramencie kapłaństwa. Dzisiaj odnawiamy nie sentyment, ale Bóg stawia nas w wyjątkowej sytuacji – podkreślił kapłan.

– W czas Wielkiej Nocy i po niej zostaliśmy poddani czemuś, co było bardzo trudne dla nas. Przyszła trudna refleksja, do kogo należymy? Komu jesteśmy potrzebni? Przeżywamy czas, który w duchowości nazywa się ogołoceniem – kontynuował ks. Tatar i dodał: „Wydaje się, że takie słowa jak: wyrzeczenie, ekspiacja, nie przystają do kultury, a właściwie antykultury, którą człowiek sam sobie stworzył”.

– Kiedy przychodzi ogołocenie to wszystko wtedy staje się trudne. Taki czas ogołocenia to jest miłosierne spojrzenie Boga dla opamiętania człowieka – zaznaczył.

Ks. Tatar przypomniał kapłanom: „ Należymy do Chrystusa i Jego Kościoła. Nasza wolność jest zależnością od Chrystusa” i pytał: – Czy tylko przyjęliśmy sakrament święceń, czy jesteśmy powołani do kapłaństwa?

– Kluczem do zrozumienia tego kim jesteśmy są słowa z Ewangelii św. Jana: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić”, a zwłaszcza to jedno małe słówko „nic” – mówił za kard. Józefem Ratzingerem.

Mówiąc o charyzmacie kapłaństwa ks. Tatar przypomniał za św. Janem Pawłem II: „Jesteśmy konsekrowani, a to znaczy przynależeć do Chrystusa niepodzielnym sercem”. – Co znaczy, że jestem kapłanem „in persona Christi”? To oznacza nierozdzielną łączność z Chrystusem. To nas określa. To jest charyzmat identyfikacyjny. Czy ja utożsamiam się z kapłaństwem, z moim Kościołem, biskupem, papieżem? – kontynuował duchowny i dodał: „Bez wiary trudną przeżyć taką identyfikację. Trzeba pozwolić, żeby Chrystus mnie przemieniał”.

Ks. prof. Marek Tatar podkreślił również znaczenie charyzmatu posłanniczego i dodał za kard. Ratzingerem, że „Chrystus nie jest tylko Pośrednikiem, ale Bezpośredniością” i przywołał obraz ewangelicznej kobiety dotykającej szaty Chrystusa. – Kogo dotyka człowiek, który dotyka mnie kapłana ? – pytał i dodał: „Świat chce widzieć ludzi nie tylko chrystusowych, ale uchrystusowionych”.

Po homilii odbyła się adoracja krzyża z Aktem Proklamowania Jezusa Chrystusa Zbawicielem i Panem Archidiecezji Częstochowskiej. Akt ten wraz z bp. Andrzej Przybylskim, abp. seniorem Stanisławem Nowakiem i kapłanami odczytał abp Wacław Depo.

Następnie kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy podchodzili do krzyża, aby „przyjąć wolę Bożą w swoim życiu, nawet jeśli będzie ona krzyżem”.

Na zakończenie abp Depo udzielił błogosławieństwa relikwiami Krzyża świętego.

Podczas nabożeństwa śpiewała schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki.

Do Aktu Proklamacji Jezusa Chrystusa Zbawicielem i Panem Archidiecezji Częstochowskiej kapłani i wierni przygotowywali się przez specjalne triduum w dniach 17-19 czerwca.

W wydarzeniu wierni archidiecezji częstochowskiej mogli uczestniczyć on-line. Link do udziału w transmisji był dostępny na Facebooku oraz na stronie archidiecezji częstochowskiej, a także na stronie www.jezusjestpanem.pl, na portalu niedziela.pl . Triduum transmitowała Niedziela TV oraz Radio Fiat.

CZYTAJ DALEJ

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji wykluczający adopcję dziecka przez osobę w związku jednopłciowym

2020-07-04 09:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP

W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym; w poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji - zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Dziecko w Polsce - mówił Duda w Szczawnie-Zdroju - podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają już obwiązujące przepisy konstytucji, ale - w tym aspekcie - wymagają one dopracowania. Szczególnej ochronie państwa - podkreślił - podlegają dzieci kiedy rodzice są pozbawiani władzy rodzicielskiej, "dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji".

"Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym" - powiedział prezydent w Szczawnie-Zdroju.

Wyraził przekonanie, że dla dobra dziecka taki zapis powinien istnieć, bo "w tym momencie to jest odpowiedzialność państwa za to, komu to dziecko do wychowania powierza". "Dlatego zdecydowałam się zaproponować parlamentarzystom wprowadzenie takiego zapisu - poinformował.

Wyjaśnił, że w poniedziałek, zostanie podpisany "odpowiedni dokument", wraz z prezydenckim projektem zmiany konstytucji, który zostanie złożony w Sejmie. "To jest ważny element związany z ochrona dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją" - podkreślił. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Piotr Doczekalski

krz/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Uroczyste dziękczynienie w Ksawerowie

W niedzielę 5 lipca, w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie, Mszę św. dziękczynną za 60 lat kapłaństwa sprawował ks. Stanisław Przybyłowski pełniący długie lata posługę duszpasterską w Górce Pabianickiej. Podczas powitania ks. Stanisław Bracha podziękował Jubilatowi za to, że pomimo swego wieku przyjeżdżał do ksawerowskiej parafii, wypełniając do końca, już jako emeryt, posługę kapłańską.

Każdy jubileusz, a szczególnie 60.lecia, to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka, a szczególnie dla kapłana. Wśród księży przeżywających w tym roku tę rocznicę są: ks. Józef Nykiel, ks. Stanisław Wasilewski i ks. Walenty Janas. Metropolita Łódzki, podczas liturgii, którą wraz z jubilatami sprawował w kapicy Domu Emerytów, powiedział, że wierność nie jest wcale czymś oczywistym. Przeżyć 50 czy 60 lat w kapłaństwie to wielka łaska Boga. Arcybiskup podziękował księżom, a szczególnie jubilatom, za tę wierność łasce kapłaństwa. Zwrócił uwagę, że nikt z młodszych księży nie ma pewności wytrwania w wierności pół wieku i więcej. Uznając tę 60.letnią służbę Bogu i ludziom za nieoceniony dar dla Kościoła abp Grzegorz Ryś podziękował zań wszystkim jubilatom.

Do tych podziękowań dołącza się redakcja „Niedzieli”. Plurimos annos drodzy Jubilaci!

Zobacz zdjęcia: Dziękczynienie za 60 lat święceń kapłańskich w Ksawerowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję