Reklama

Wiadomości

#Dobre 2 lata w Ministerstwie Środowiska

W Bonn, gdzie trwa 23. szczyt klimatyczny ONZ (COP23), odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dwa lata działań resortu środowiska od czasu powołania rządu pani Premier Beaty Szydło. W spotkaniu z mediami, które odbyło się 16 listopada 2017 r., udział wzięli minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister środowiska Paweł Sałek.

Polska organizatorem COP24

Minister Środowiska Jan Szyszko przypomniał, że Polska w 2018 r. będzie gospodarzem 24. konferencji w sprawie zmian klimatu (COP24).

Reklama

„Polsce szczególnie zależy, by podczas szczytu w Katowicach przyjęto pakiet decyzji wdrażających Porozumienie paryskie, który ma zapewnić zrealizowanie jego celów” – powiedział.

”Wybór naszego kraju na gospodarza COP24 stanowi o dużym zaufaniu do Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza że już po raz czwarty Polska będzie sprawować Prezydencję COP, a po raz trzeci będziemy gościć u nas w kraju tę największą na świecie konferencję poświęconą zmianom klimatu” – dodał.

Reforma gospodarki wodnej

Reklama

Resort środowiska, stawiając czoła wieloletnim zaniedbaniom w sferze gospodarki wodnej, przygotował nową ustawę Prawo wodne, która wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

„Celem tej ustawy będzie przede wszystkim stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego systemu zarządzania zasobami wodnymi w Polsce, finansowania gospodarki wodnej, a także usprawnienie mechanizmów zarządzania ryzykiem powodziowym. Ten akt legislacyjny przewidział także stworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie” – wyjaśnił minister środowiska.

„Ponadto, po ponad 30 latach, udało się zakończyć budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Zbiornik ten jest kluczowy nie tylko dla ochrony województwa małopolskiego przed powodzią, lecz jest także elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju” – dodał prof. Szyszko.

Przywracamy zdrowie Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze Polski, o czym również przypomniał prof. Szyszko.

„Puszcza Białowieska to unikat pod względem bioróżnorodności w skali całej Europy. To, co jest tam od wieków niezmienne, chcemy w dalszym ciągu chronić. Jest to naszym obowiązkiem” – podkreślił.

„Obecnie w Puszczy Białowieskiej w niebezpiecznym tempie rozwija się populacja kornika drukarza. Jednak Ministerstwo Środowiska oraz Lasy Państwowe robią wszystko, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest przywrócenie jej zdrowia” – dodał minister środowiska.

Gospodarka odpadami

Prof. Szyszko zwrócił również uwagę, że w ministerstwie środowiska uruchomiony został program pilotażowy dot. wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym na terenach niezurbanizowanych. Pilotaż, w którym uczestnicy 5 gmin, finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Wprowadziliśmy także w całym kraju jednolite zasady selektywnego zbierania odpadów komunalnych w podziale na 5 frakcji (papier, metal, szkło, plastik, odpady biodegradowalne). Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych” – zaznaczył minister.

Poprawa jakości powietrza

Najważniejszym priorytetem dla resortu środowiska do realizacji w zakresie poprawy jakości powietrza jest ograniczenie zjawiska tzw. niskiej emisji, czyli emisji powodowanej przez bardzo małe, lokalne kotłownie.

Prof. Jan Szyszko przypomniał o dobrej współpracy z innymi ministerstwami w sprawie walki ze smogiem oraz o konkretnych działaniach legislacyjnych.

„Do tej pory, dzięki realizacji rekomendacji KERM - Program „Czyste Powietrze” z 25.04.2017 r., udało się m. in. przyjąć strategiczne rozporządzenie w sprawie norm emisji dla kotłów. Oznacza to, że od lipca przyszłego roku w sprzedaży będą dostępne tylko piece spełniające najwyższe wymagania ekologiczne” – powiedział.

Ze środków NFOŚiGW do 2020 r., na działania poprawiające jakość powietrza resort środowiska przeznaczy w sumie 10 mld zł.

Rozwój energii geotermalnej

Od początku kadencji obecnego Rządu podjęto ważne działania mające na celu pobudzenie zainteresowania samorządów i podmiotów prywatnych realizacją zadań zmierzających do wzrostu wykorzystania energii geotermalnej, m.in. poprzez działania pomocowe, polegające na dofinansowaniu realizacji przedsięwzięć geotermalnych ze środków NFOŚiGW.

„Źródła geotermalne w Polsce są unikatowe i przewyższają wielokrotnie nasze zapotrzebowanie, dlatego powinniśmy aktywnie inwestować w geotermię, co jest również priorytetem z punktu widzenia ochrony klimatu” – podkreślił podczas konferencji minister środowiska.

Zmiana ustawy o lasach

Prof. Szyszko przypomniał również o ustawie resortu umożliwiającej ochronę polskich lasów przed obcym kapitałem. Dzięki czemu prawo pierwokupu ma Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Tym samym możliwe jest powiększenie areału zasobów naturalnych jakimi są lasy państwowe, a także poprawa stanu i kondycji lasów.

„Zebraliśmy ponad 3 mln podpisów obywateli w obronie polskich lasów i polskiej ziemi, dzięki czemu nie trafią one w obce ręce” – zaznaczył.

„Efekty te są istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa, ponieważ sprzyjają trwałości lasów i bezpieczeństwu ekologicznemu kraju” – dodał.

Zwalczanie ASF

Minister środowiska prof. Jan Szyszko zwrócił również uwagę na współpracę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. walki z ASF.

„Współdziałamy aktywnie z ministerstwem rolnictwa, a także przyczyniamy się do rozrzedzania populacji dzika na zarażonych terenach. Dzięki temu zmniejsza się liczba ognisk zachorowań na ASF” – powiedział.

2017-11-16 18:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MSWiA opublikowało zapis monitoringu z Marszu Niepodległości

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało nagranie ze środowych zajść podczas Marszu Niepodległości na rondzie de Gaulle'a. "Kierując się ważnym interesem publicznym, przedstawiamy rzeczywisty obraz sytuacji" - poinformowało MSWiA.

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Mimo że - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - miał być zmotoryzowany - wielu uczestników brało w nim udział pieszo.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję