Reklama

Polska

Bp Mering: dziękujemy Radiu Maryja za ułatwianie spotkania człowieka z Bogiem

Jeżeli chcemy być dziećmi Boga, odpowiedzialnymi patriotami, prawdziwymi Europejczykami – musimy nauczyć się mądrze kształtować naszą miłość. To właśnie w tym zadaniu służy pomocą Radio Maryja i wszystkie te stojące obok niego, gotowe do pomocy środki przekazu – mówił w homilii podczas Mszy św. dziękczynnej za 26-lecie działalności Radia Maryja ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering.

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Kolanin/ pl.wikipedia.org

Biskup włocławski Wiesław Mering przewodniczył dziś w Toruniu Mszy św., stanowiącej główny punkt obchodów 26-lecia działalności Radia Maryja i sprawowanej w toruńskiej hali widowiskowo-sportowej.

W homilii bp Mering przypominał m.in. o dziełach rozpoczętych przez o. Tadeusza Rydzyka i jego współpracowników, podejmowane w Radiu Maryja, Telewizji Trwam, Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, Instytucie „Pamięć i Tożsamość” oraz w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, za które dziękowano podczas jubileuszowej Mszy św. Podkreślał, że te media i instytucje wciąż przypominają nauczanie św. Jana Pawła II, którego nie pamięta współczesna młodzież, a także prowadzą codzienną działalność katechetyczną i ewangelizacyjną, która jest konieczna w życiu społecznym. Podkreślał też, że ta działalność, polegająca m.in. na przybliżaniu słuchaczom orędzia o Bożym Miłosierdziu i włączaniu ich w codzienną modlitwę różańcową i brewiarzową, jest niezwykle ważną misją, za którą składane jest dziś dziękczynienie.

Reklama

„To ich brak [działalności katechetycznej i ewangelizacyjnej – KAI] sprawia, że nieraz kłamstwo i cynizm zdają się w tym życiu silniejsze od prawdy, dobra i solidności. Dziękujemy za budzenie miłości do ojczyzny, za trudną sztukę uczenia służby tej ojczyźnie, za przedstawianie prawdziwej jej historii (…) Dziękujemy za nieustępliwa troskę o kulturę i narodowe dziedzictwo, za pamięć o dziełach wzniosłych, trudnych i pięknych ” - mówił bp Mering, jako przykład podając postaci Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Bp Mering mówił też o powinnościach Polaków, którzy chcą właściwie kształtować swoją tożsamość obywatelską i europejską i o pomocy, jaką niesie w tym zakresie Radio Maryja.

„Dziękujemy Radiu Maryja za miłość, jakiej uczy nas w stosunku do Europy, za ukazywanie powodów do dumy z europejskiej tradycji, kultury i dziedzictwa (…) Jeżeli chcemy być dziećmi Boga, odpowiedzialnymi patriotami, prawdziwymi Europejczykami – musimy nauczyć się mądrze kształtować naszą miłość. To właśnie w tym zadaniu służy pomocą Radio Maryja i wszystkie te stojące obok niego, gotowe do pomocy środki przekazu” - mówił hierarcha.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił też uwagę, że podstawową misją i powodem do dzisiejszego dziękczynienia jest ułatwianie spotkania człowieka z Bogiem – czego podejmuje się Radio Maryja i pozostałe instytucje. „To jest tak ważne, czego człowiek nauczy się kochać. Bo jak uczył wielki filozof i średniowieczny mistyk nadreński, kard. Mikołaj z Kuzy: co człowiek ukocha, tym się staje. Jeżeli ukocha Boga, ma prawdziwą szansę na przebóstwienie samego siebie”. Na zakończenie zawierzył współpracowników i słuchaczy Radia Maryja opiece Matki Bożej.

Wraz z bp. Meringiem, Mszę św. koncelebrowali biskupi: Andrzej Suski, Wiesław Śmigiel, Ignacy Dec, Janusz Stepnowski, Tadeusz Bronakowski, Józef Szamocki, Wiesław Szlachetka, Antoni Dydycz, Stanisław Napierała, Stanisław Stefanek, Stefan Regmunt, Ryszard Karpiński, Paweł Socha i Viktors Stulpinis z diecezji lipawskiej na Łotwie. W Eucharystii wzięli także udział przedstawiciele rządu: szefowa KPRM minister Beata Kempa, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, a także przedstawiciele władz samorządowych, miejskich na czele z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i licznie zebrani słuchacze i sympatycy Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Radio Maryja powstało z inicjatywy ojców redemptorystów, według pomysłu jego założyciela i dyrektora o. Tadeusza Rydzyka CSsR. Po raz pierwszy wyemitowało audycję 8 grudnia 1991 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Z początkowych 14 godzin emisji w ciągu doby przekształciło się w rozgłośnię, nadającą audycje przez całą dobę. Od 1998 r. ich odbiór jest możliwy także drogą internetową. Wg badania Radio Track za okres grudzień 2013 – luty 2014 r., jest to 5. najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

2017-12-02 21:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo do Pielgrzymów Rodziny Radia Maryja w Bazylice św. Piotra w Rzymie

[ TEMATY ]

kazanie

TV Trwam

abp Wacław Depo

Radio Maryja

Rzym

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Homilia wygłoszona do Pielgrzymów Rodziny Radia Maryja w Bazylice św. Piotra w Rzymie, 7 listopada 2012 r.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję