Reklama

Polska

Sekretarz Episkopatu: Rok 2017 przeżywaliśmy „pod płaszczem Maryi”

Do szczególnych cech mijającego roku 2017 bp Artur Miziński zaliczył: maryjność, z okazji 100-lecia Fatimy oraz 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie i 300-lecia koronacji Obrazu Jasnogórskiego; troskę o ubogich z racji Roku Brata Alberta; jak i skoncentrowanie na kwestiach duszpasterstwa młodzieży oraz rodzin, także tych w kryzysie.

[ TEMATY ]

rok

podsumowanie

episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Po poprzednim - 2016 roku - naznaczonym Światowymi Dniami Młodzieży i obecnością papieża Franciszka w Polsce, rok 2017 przeżywaliśmy „pod płaszczem Maryi” – mówi w rozmowie z KAI bp Artur Miziński – obchodząc znamienne rocznice Jej szczególnej obecności w życiu Kościoła: 300-lecie koronacji Obrazu Jasnogórskiego, 100-lecie objawień fatimskich, 140-rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznicę koronacji znajdującego się tam obrazu oraz 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Sekretarz Episkopatu podkreśla, że pobożność maryjna jest trwałym rysem Kościoła, który jest w Polsce, dlatego na różne sposoby świętowaliśmy stulecie objawień fatimskich i przypominaliśmy sobie orędzie Matki Bożej wzywające świat do nawrócenia i pokuty. Przypomina, że centralnym punktem obchodów tej rocznicy było odnowienie aktu poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, 6 czerwca w sanktuarium na Krzeptówkach, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mówiąc o „ważnym rysie maryjnym” 2017 roku bp Miziński zauważa, że „nie chodziło w nim o liturgiczne celebracje rocznic, lecz o coś znacznie głębszego”. - Sięgaliśmy do objawień zarówno z Fatimy, jak i z Gietrzwałdu, aby powracać do ich treści i wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego - stwierdza. Wyjaśnia, że Duch Święty mówi wciąż do Kościoła, także poprzez te objawienia prywatne, które zostały zatwierdzone. - Są one dla nas przypomnieniem wskazań zawartych w Ewangelii, gdyż Maryja nie głosi nowej Ewangelii, tylko ponawia to, do czego Chrystus nas wzywał i wciąż wzywa za pośrednictwem Kościoła – dodaje.

Jego zdaniem, ważną oddolną inicjatywą wypływającą z wiary i miłości Polaków do Maryi była modlitwa „Różaniec do granic”, która zgromadziła około miliona osób na modlitwie różańcowej przy granicach Polski. Ponadto dwa razy więcej osób modliło się wówczas w kościołach i kaplicach w miejscu zamieszkania. - Wydarzenie to odbiło się silnym echem w wymiarze europejskim i było inspiracją dla zorganizowania podobnych wydarzeń w Irlandii i USA – podkreśla sekretarz Episkopatu.

Drugi ważny rys mijającego roku – zdaniem bp. Mizińskiego - to wrażliwość na drugiego człowieka, a w szczególności człowieka cierpiącego i potrzebującego. Był to przecież Rok św. Brata Alberta, który rozpoczął się dokładnie w setną rocznicę jego śmierci (25 grudnia 2016). - W Polsce – mówi sekretarz Episkopatu - jak w całym dzisiejszym świecie, ciągle mamy do czynienia z ubóstwem i nie chodzi tu wyłącznie o ubóstwo materialne, ale także o różne formy ubóstwa duchowego. Dodaje, że rok ten był okazją do odkrycia na nowo postawy św. Brata Alberta w sensie jego wielkiej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka wypływającej z miłości do Boga i bliźniego oraz podjęcia próby naśladowania świętego poprzez konkretne czyny miłosierdzia.

Reklama

Bp Miziński podkreśla, że w kontekście Roku św. Brata Alberta nie sposób nie wspomnieć o szeroko zakrojonych działaniach Caritas w relacji do osób potrzebujących. I to zarówno wobec Polaków, jak i przybyszów ze Wschodu oraz dotkniętych konfliktem wojennym mieszkańców Syrii i uchodźców w Libanie. Sekretarz Episkopatu przypomina, że przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki przekazał w tym roku 100 tys. euro uchodźcom przebywającym w Libanie z powodu wojny w Syrii. Podkreśla, że „była to wspólna akcja pięciu konferencji episkopatów europejskich, które przekazały, za pośrednictwem Caritas, do Libanu w sumie 450 tys. euro, z czego polscy biskupi 100 tys. euro”. Dodaje, że Caritas Polska prowadzi program „Rodzina Rodzinie”, którym zostało objętych ok. 9 tys. syryjskich rodzin. Łącznie na ten program przekazano ponad 30 mln złotych.

Bp Miziński wspomina także o aktywności Caritas latem tego roku, kiedy przekazała ona ponad 7 mln. zł. na rzecz osób poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach. - Należy złożyć wielkie podziękowanie wiernym, którzy tak ofiarnie pomagają potrzebującym – konstatuje biskup. Przypomina, że po raz pierwszy obchodziliśmy zainicjowany przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich. W tym roku odbył się on pod hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem” i miał zachęcić do spotkania z drugim człowiekiem i pomocy potrzebującym świadczonej nie tylko przez organizacje charytatywne, ale przez wszystkich ludzi dobrej woli.

Bp Miziński mówi też o znaczeniu Roku Prymasowskiego, który został rozpoczęty 23 kwietnia br. i trwać będzie do kwietnia przyszłego roku, z okazji 600-lecia nadania biskupom gnieźnieńskim godności Prymasa Polski. - Dziękujemy Bogu za dar, jakim w historii Polski był urząd prymasa i cieszymy się osobą aktualnego Księdza Prymasa, jego nauczaniem i postawą – podkreśla biskup.

Wśród ważnych wydarzeń mijającego roku bp Miziński wymienia także rocznicę jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, która obchodzona była 19 listopada w Łagiewnikach pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Reklama

Rok 2017 – jak zaznacza bp Miziński - był także bogaty w zmiany personalne. Pięć diecezji uzyskało nowych arcybiskupów bądź biskupów diecezjalnych. Kraków – abp. Marka Jędraszewskiego, Białystok – abp. Tadeusza Wojdę, Łódź – abp. Grzegorza Rysia, Toruń – bp. Wiesława Śmigla i Warszawa-Praga – bp. Romualda Kamińskiego. Ponadto pojawili się nowi biskupi pomocniczy: bp Andrzej Przybylski w archidiecezji częstochowskiej, bp Andrzej Kaleta w diecezji kieleckiej, bp Andrzej Iwanecki w diecezji gliwickiej, który święcenia biskupie przyjmie 7 stycznia 2018r.

Zdaniem bp. Mizińskiego Kościół w Polsce cały czas żyje synodem biskupów nt. rodziny. Aktualnie trwają prace nad dokumentem o duszpasterstwie rodzin w kontekście adhortacji „Amoris laetitia”. Przypomina także, że w listopadzie na Jasnej Górze odbył się, skoncentrowany wokół tematu bierzmowania, Kongres Nowej Ewangelizacji z udziałem abp. Rino Fisichelli.

Bp Miziński podkreśla, że „trwają przygotowania do kolejnych Światowych Dni Młodzieży w Panamie oraz do Synodu Biskupów nt. młodzieży, który odbędzie się w Rzymie w październiku 2018 r.” Wyjaśnia, że do każdej diecezji zostały wysłane ankiety, dedykowane młodym ludziom, które mają posłużyć do przygotowania dokumentu roboczego na potrzeby tego synodu. Ankiety trafiły zarówno do parafii, jak i do ruchów oraz duszpasterstw młodzieży, a następnie zostały zebrane w diecezjach i przesłane do Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży w Warszawie, które opracowało je wraz z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego. Wyniki ich pracy zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej i posłużą do zidentyfikowania potrzeb młodych Polaków i ich oczekiwań wobec Kościoła, co będzie istotne w określaniu kierunków pracy duszpasterskiej z młodzieżą – zaznacza sekretarz KEP.

Bp Miziński zaznacza, że przed kilkoma tygodniami, wraz z pierwszą niedzielą Adwentu, rozpoczęliśmy nowy rok duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania. - Dzięki temu młodzież przygotowująca się do ŚDM w Panamie ma szansę stać się bardziej wrażliwa na to, co mówi Kościołowi Duch Święty i pogłębić doświadczenie swojej wiary i Kościoła.

2017-12-30 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minął rok 2013

Minął dziesiąty rok Polski w Unii Europejskiej – Unii, która się zmienia. Zmiany dotyczyły także roku 2013. W pierwszej jego połowie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej sprawowała Irlandia, a w drugiej połowie Litwa. Rok 2013 Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła Europejskim Rokiem Obywateli, bo to obywatele, jak stwierdziła, są najważniejsi w europejskim projekcie. W roku 2013 Francuzi, czyli także obywatele Unii Europejskiej, protestowali przeciwko legalizacji tzw. małżeństw tej samej płci oraz adopcji dzieci przez pary homoseksualne. W Paryżu odbył się także marsz dla życia i rodziny. W minionym roku obywatele Unii Europejskiej zebrali blisko 2 miliony podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z Nas”, mającą na celu ochronę ludzkiego życia od chwili poczęcia oraz zakaz eksperymentowania na ludzkich embrionach, i skierowali te podpisy do Komisji Europejskiej. W 2014 r. Komisja musi zorganizować wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim w tej sprawie. Budzi się nadzieja ochrony życia. Po raz pierwszy od wielu lat ma ona realne podstawy. O ile w dotychczas przyjmowanych przez PE rezolucjach przegłosowywano zapisy pozwalające na zabijanie poczętych dzieci, o tyle od niedawna obserwujemy zmianę tego trendu. Wymuszona ona została nie tylko przez chrześcijańskich europosłów, ale przede wszystkim przez naciski oburzonych obywateli 28 krajów Unii Europejskiej. Podczas ostatniej grudniowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu po raz pierwszy środowiska lewicowo-liberalne nastawione przeciw życiu poniosły spektakularną klęskę. Przygotowywane od dawna sprawozdanie dotyczące „zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz praw w tej dziedzinie”, którego sprawozdawczynią była socjalistka Edite Estrela, zostało utrącone, czyli wyrzucone do kosza. W sprawozdaniu tym umieszczono zapisy wzywające państwa członkowskie „do powstrzymania się od uniemożliwiania kobietom ciężarnym zdecydowanym na poddanie się aborcji podróżowania do pozostałych państw członkowskich lub innych krajów, w których aborcja jest legalna”. Zalecano również, aby wysokiej jakości usługi aborcyjne były „legalne, bezpieczne i dostępne dla wszystkich w ramach systemów opieki zdrowotnej państw członkowskich”. Aby zablokować to sprawozdanie, nasza Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wraz z chadekami złożyła w PE krótką 3-punktową rezolucję, w której m.in. zauważamy, że „określanie i realizacja polityki w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego należą do kompetencji państw członkowskich”. Sprawozdanie godzące w poczęte życie zdołaliśmy zablokować siedmioma głosami, a w głosowaniu wzięło udział ok. 700 posłów. W ich gronie znaleźli się nowo przyjęci europosłowie chorwaccy. W lipcu 2013 r. nastąpiło bowiem kolejne rozszerzenie Unii Europejskiej, która przyjęła do swojego grona 28. państwo – Chorwację. W grudniu ubiegłego roku, czyli 5 miesięcy po akcesji Chorwacji, zorganizowano tam ogólnokrajowe referendum przeciwko tzw. homomałżeństwom. Chorwaci jako obywatele Unii poczuli się zagrożeni i zapragnęli wpisania do swojej konstytucji definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Referendum zakończyło się sukcesem. Ku zdziwieniu wielu unijnych polityków, 66 proc. głosujących opowiedziało się za umieszczeniem takiej sentencji w ustawie zasadniczej. Co osobliwe, wcześniej także 66 proc. Chorwatów głosowało za akcesją do Unii, przy nieco tylko wyższej frekwencji.
CZYTAJ DALEJ

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

[ TEMATY ]

Fundacja świętego Mikołaja

Pelplin

Akademia Liderów 2025

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Jak pokazują najnowsze badania, aż 65% przedstawicieli pokolenia Z w Polsce doświadcza samotności, z czego 32% – często (MindGenic AI #Nigdywięcejsamotności, 2023). Mimo wielogodzinnej obecności w świecie wirtualnym, mediach społecznościowych i komunikatorach, młodym ludziom brakuje realnych, bliskich więzi. Akademia Liderów to miejsce, w którym te relacje są budowane od podstaw – podczas wspólnej pracy nad autorskimi projektami społecznymi, rozmów, warsztatów i spotkań z inspirującymi ekspertami.
CZYTAJ DALEJ

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20

[ TEMATY ]

reforma oświaty

Andrzej Sosnowski

system oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Minister Edukacji (już nie Narodowej) skierowała do konsultacji projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, który zakłada m.in. możliwość łączenia klas i tworzenia zespołów szkół w związku ze spadkiem liczby uczniów. Choć celem zmian ma być dostosowanie systemu edukacji do realiów demograficznych, propozycje budzą niepokój w środowiskach lokalnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Czy może to oznaczać faktyczną degradację jakości nauczania i przyspieszenie procesu likwidacji małych szkół
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję